Mówi się, że czystek działa odpychająco na kleszcze. Kleszcze są wrażliwe na zapachy, a regularne picie naparu z czystka powoduje, że nasza skóra wydziela woń, która odstrasza te pajęczaki. Dla ludzi zapach jest niewyczuwalny. Aby jednak czystek działał na kleszcze, należy go pić regularnie.

Reklama

Czystek odstrasza kleszcze

Co prawda czystek nie wyleczy nas z boreliozy, natomiast może spowodować, że będziemy mniej apetyczni dla kleszczy. Pijąc regularnie herbatę z czystka, nasz organizm zaczyna wydzielać woń, która dla nas jest obojętna, natomiast działa drażniąco na te pajęczaki.

Jak stosować czystek na kleszcze?

Aby czystek stał się naszą bronią przeciw kleszczom (a także komarom), można używać go na dwa sposoby:

  • pić regularnie herbatę z czystka (jednorazowe wypicie jej przed wyjściem do lasu nie jest skuteczne);
  • przygotować napar z czystka i nasmarować nim ubranie tuż przed wyjściem w miejsca, gdzie spodziewamy się nasilonego występowania kleszczy. Można popsikać odzież i odsłonięte części ciała, wlewając napar z czystka do butelki z atomizerem.

Napar z czystka warto też pić z innego powodu – działa wzmacniająco i wspomaga budowanie odporności, jest przy tym bezpieczny także dla dzieci. Ostrożnie należy natomiast podchodzić do niego, gdy jest się w ciąży. Choć nie ma badań potwierdzających negatywne skutki picia czystka przez ciężarne, to jednak lekarze zalecają, by odstawić go na te 9 miesięcy w trosce o bezpieczeństwo rozwijającego się płodu.

Czystek na boreliozę – co mówią badania?

Jak dotąd żadne naukowe badania nie potwierdziły teorii o czystku jako leku na boreliozę. Zgodnie z informacjami, jakie znajdują się na PubMed – największej na świecie bazie wyników badań, przeprowadzono tylko jedno badanie sprawdzające zależność między czystkiem a bakterią, która wywołuje boreliozę, i która może być przenoszona przez kleszcze.

Zobacz także

Zobacz także: Czy kleszcze spadają z drzew? Groźne mity o sprawcach boreliozy

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie „Pharmazie” w 2010 roku. Analizy laboratoryjnej wpływu czystka na bakterię Borrelia burgdorferi dokonali niemieccy naukowcy z University of Leipzig. W swoich badaniach doszli do wniosku, że czystek hamuje namnażanie się bakterii, ale nie udowodniono, że eliminuje te, które już powstały. To oznacza, że czystek nie leczy boreliozy, choć zwolennicy holistycznego leczenia twierdzą, że ma ono takie właściwości. Nie należy zatem przerywać konwencjonalnego leczenia boreliozy na rzecz picia naparu z czystka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama