
Opaski na kleszcze dla dzieci stanowią niewielki wycinek oferty opasek, które mają odstraszać owady. Większość takich produktów przeznaczona jest do odstraszania komarów. Jeśli chodzi o opaski na kleszcze dla dzieci, to są ich dwa rodzaje.
Opaski na kleszcze dla dzieci:
Opaska na kleszcze dla dzieci ultradźwiękowa
Wytwarza ultradźwięki, czyli dźwięki przez ludzi niesłyszalne. Ich częstotliwość ma blokować narządy Hallera kleszczy. Umiejscowione są na odnóżach tych pasożytów i umożliwiają im wyczuwanie zmian stężenia dwutlenku węgla oraz temperatury. Właśnie w ten sposób pajęczaki te wyczuwają swoje ofiary. Ultradźwięki tworzą zatem rodzaj tarczy, która ma sprawiać, że noszący taką opaskę człowiek staje się niewidzialny dla kleszczy. Opaski takie kosztują ok. 100 zł. Tańsze (kosztują kilkanaście złotych) są opaski ultradźwiękowe na komary, ale prawdę mówiąc trudno stwierdzić, czym różni się ich działanie, bo producenci i dystrybutorzy nie podają parametrów stosowanych ultradźwięków.
Zalety: nie zawiera chemicznych substancji, nie uczula.
Wady: brak badań potwierdzających ich skuteczność.
Opaski na kleszcze dla dzieci – zapachowe
Zawierają olejek eteryczny cytroneli, czyli naturalną substancję, której zapach ma działać odpychająco na kleszcze. Na rynku są opaski, które po wyjęciu z woreczka foliowego wydzielają przyjemny zapach z w miarę stałą intensywnością oraz takie, w których ilość uwalnianego olejku można regulować.
Zalety: nie zawierają chemii, przyjemnie pachną.
Wady: olejki eteryczne są silnymi alergenami, mogą podrażniać oczy i skórę. Mają krótki czas działania, a ich skuteczność w odstraszaniu kleszczy nie została potwiedzona badaniami.
Skuteczność zapachowych opasek na kleszcze dla dzieci
Mimo zapewnień producentów o wysokiej skuteczności zapachowych opasek na kleszcze, praktyka pokazuje, że działanie to jest wątpliwe. O ile olejki działają do pewnego stopnia odstraszająco na komary, to ich skuteczność w zabezpieczaniu przed kleszczami jest niestety niska.
Z całą pewnością nie należy wierzyć w to, że opaska na kleszcze dla dzieci, czy opaska na komary, będzie działała przez 70 czy 240 godzin! Szacuje się, że działanie olejków eterycznych utrzymuje się maksimum do dwóch godzin, w dodatku im wyższa temperatura, tym krócej olejki działają.
Jaką opaskę na kleszcze dla dzieci kupić i jak jej używać?
To zależy. Ponieważ u niemowląt nie można stosować żadnych silniejszych, a przez to skuteczniejszych preparatów przeciwko kleszczom, można sięgnąć po jedną z opasek – ultradźwiękową lub zapachową. Jedną i drugą trzeba umieścić w pobliżu dziecka, ale lepiej nie zakładać mu ich na ciało – ultradźwiękowa będzie za duża, a zapachowa może podrażnić skórę.
Na szczęście niemowlęta można skutecznie chronić przed kleszczami. Wystarczy wózek szczelnie okryć moskitierą i spryskać go z zewnątrz preparatem odstraszającym komary i kleszcze przeznaczonym do stosowania u dzieci.
Dzieciom do 3. roku życia lepiej nie aplikować bezpośrednio na skórę żadnych preparatów, które mogą uczulić lub podrażnić. Z tego względu lepiej też nie zakładać im na ciało zapachowych opasek na kleszcze. Można je złożyć na rękaw bluzy, a jeszcze lepiej na nogawkę spodni.
Dzieci po 3. roku życia mogą nosić opaski na ciele. Tym młodszym lepiej założyć opaskę na nogę. Założona na rękę może znaleźć się w pobliżu twarzy i oczu dziecka i je podrażnić.
Nie warto kupować najtańszych opasek! Czas ich działania jest bardzo krótki, a ich skuteczność bardzo niska. Dobrym pomysłem jest wybór opaski z możliwością regulowania ilości uwalnianego olejku – gdy wydzielany zapach zacznie słabnąć, można zacząć uwalniać go z nowych obszarów opaski.
Tutaj znajdziesz ofertę opasek na kleszcze dla dzieci. Wybierz taką, ktora ma szansę spełnić wasze oczekiwania:
Więcej o kleszczach:

Wyciąganie kleszcza to dla wielu niełatwe zadanie. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się w skórę dziecka, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Dlatego po spacerze w lesie czy parku koniecznie sprawdź, czy na ciele dziecka nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, wyjaśnia, jak wyjąć kleszcza i czy lepiej go wykręcić, czy wyjąć szybkim ruchem. Polecamy najlepsze narzędzia do wyciągania kleszcza dziecku. Spis treści: Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Wyciąganie kleszcza za pomocą pompki – tego nie rób! Opatrywanie ranki po wyjęciu kleszcza Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Żeby wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu przyborów i każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, np.: pęseta (koniecznie plastikowa, bo metalową łatwo uciąć kleszcza), lasso (szczególnie polecane dla ruchliwych dzieci), specjalne długopisy, zestawy ze sprayem zamrażającym (dozwolone także dla dzieci, bez szkodliwego DEET). Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza: złap pajęczaka jak najbliżej skóry, chwyć go za głowę, nie za odwłok, nie ściskaj zbyt mocno, pociągnij zdecydowanym ruchem do góry. Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając. Zdaniem eksperta nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby jednak wyciąganie kleszcza, nawet małego, było skuteczne, najlepiej usuwać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Tak! Specjalistyczne urządzenie...

Latające kleszcze, strzyżaki sarnie, to leśne owady – muchówki krótkoczułkowe z rodziny narzępikowatych. Wielu osobom kojarzą się z kleszczami ze skrzydełkami. Mają mięsiste nóżki z haczykami, płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Są koloru brązowo-brunatnego i mierzą ok. 4-5 mm. Mają trzy pary odnóży i potrafią latać. Spis treści: Latające kleszcze w Polsce Czy latające kleszcze są niebezpieczne dla człowieka? Choroby przenoszone przez latające kleszcze Jak się bronić przed latającymi kleszczami? Pogryzły mnie latające kleszcze: opis przypadku Latające kleszcze w Polsce Tzw. latające kleszcze to małe i bardzo przyczepne owady (trudno je strącić ze skóry!). Latające kleszcze wyglądają podobnie jak kleszcze , ale właściwa nazwa tego owada to strzyżak sarni ( Lipoptena cervi ) lub jeleni. Potocznie, zależnie od regionu, mówi się też na niego łowik lub wesz jelenia . W Polsce występuje jeszcze drugi rodzaj tego owada, który przybył do nas najprawdopodobniej z Azji i który nie ma polskiej nazwy – to Lipoptena fortisetosa . Strzyżaki nie są kleszczami – strzyżak to owad, a kleszcz – pajęczak. Strzyżak kąsa, wysysa krew i odlatuje, a kleszcz wczepia się w ciało, tkwi w nim dłuższy czas, zwiększa rozmiary, gdy jest opity, a później odpada. Latające kleszcze, czyli strzyżaki, pasożytują najczęściej na leśnych zwierzętach takich jak sarny, jelenie, łosie czy borsuki. Nie pogardzą też ptakami, choć czasami – podobno najczęściej przez pomyłkę – mogą zaatakować człowieka. Strzyżak pasożytuje w sierści zwierząt, odrzuca skrzydła, pije krew i rozmnaża się na żywicielu. Jak wyglądają latające kleszcze? Strzyżak sarni...

Rumień po kleszczu ma postać czerwonej, powiększającej się plamy, z charakterystycznym białym kółkiem w środku. Rumień wędrujący bierze swoją nazwę z faktu, że początkowo pojawia się w miejscu po wkłuciu kleszcza , a potem „wędruje” po ciele. Najczęściej przenosi się na uda, pośladki, pachwiny, pachy, miejsca pod kolanami. Może pojawić się też na głowie. Takie charakterystyczne zaczerwienienie po kleszczu to pierwszy objaw zakażenia boreliozą. Pamiętaj jednak, że można zakazić się tą chorobą, a rumień nie wystąpi! Rumień pojawia się w 30-50 proc. przypadków boreliozy , w pierwszym stadium tej choroby przenoszonej przez kleszcze. Jak wygląda rumień po kleszczu: zdjęcia Rumień wędrujący, pierwszy objaw boreliozy , składa się z jednej lub dwóch czerwonych obręczy (pierścieni), pojawiających się wokół miejsca wbicia się kleszcza . Rumień wędrujący ma bardzo charakterystyczny wygląd i choć nie zawsze wygląda tak samo, łatwo go rozpoznać: zdj. Adobe Stock Charakterystyczny wygląd rumienia wędrującego sprawia, że nie sposób go pomylić z rumieniem zakaźnym czy guzowatym. Jak rozpoznać rumień po kleszczu? Następujące cechy wskazują na rumień wędrujący: plama z białą okrągłą przestrzenią w środku, otoczoną czerwoną obwódką, która z czasem robi się coraz większa, średnica powyżej 5 cm, rozrastanie się plamy, długi czas zanikania, możliwość podwyższenia ciepłoty ciała w miejscu zmiany, przenoszenie się rumienia na inne partie ciała. Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć: podniesiona temperatura ciała, zmęczenie, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych. Możesz samodzielnie usunąć kleszcza ze skóry przy pomocy takich sprytnych urządzeń: Uwaga! Wyjmij kleszcza zgodnie z instrukcją , a potem obserwuj uważnie...