Reklama

Dziecko wymiotuje żółcią wtedy, kiedy cofająca się gwałtownie treść żołądkowa zawiera wyraźny dodatek żółci – wymiociny są żółtawe lub zielonkawe.

Reklama

Żółć produkowana jest przez wątrobę – ma żółty kolor i gorzki smak. Jej zadaniem jest wspomaganie trawienia i wchłaniania tłuszczów. Żółte wymioty oznaczają, że żółć cofnęła się z jelit do żołądka, a stamtąd przez przełyk i jamę ustną wydostała się wraz treścią żołądkową.

Spis treści:

Dlaczego dziecko wymiotuje żółcia?

Najczęściej przyczyną żółtych wymiotów u dziecka jest nieprawidłowa motoryka jelit lub uporczywe wymioty, które nie ustają, choć w żołądku nie ma już treści żołądkowej. Wśród często występujących przyczyn wymiotów zawierających żółć znajdują się także:

  • refluks żółciowy – żółć cofa się do żołądka i prowokuje wymioty
  • nieprawidłowa motoryka jelit na tle innego procesu chorobowego
  • nieżyt żołądkowo-jelitowy, czyli tzw. jelitówka u dziecka
  • zatrucie pokarmowe
  • niedrożność przewodu pokarmowego (stan zagrażający życiu).

Do jeszcze innych przyczyn wymiotowania żółcią zalicza się żółciowe zapalenie żołądka (u osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego), zatrucie alkoholem oraz stany po operacjach żołądka – te przypadki raczej nie dotyczą dzieci.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje żółcią?

Zawsze, gdy dziecko wymiotuje żółcią, należy wzmóc czujność i je obserwować. Jeśli objaw ten wystąpił podczas uporczywych wymiotów, u podłoża których leży infekcja (np. grypa jelitowa), żółte wymioty znikną wraz z ustąpieniem zakażenia.

Jeśli wymioty nie są uporczywe, a żółć pojawia się w nich często, należy podjąć próbę ustalenia przyczyny tego stanu. Pierwszym krokiem jest wizyta z dzieckiem u lekarza, który zleci dalsze badania (USG jamy brzusznej, RTG, badanie radioziotopowe, pomiar objętości żółci w żołądku, gastroskopia).

Podczas wymiotów zawsze należy zadbać o nawadnianie organizmu. Im bardziej nasilone wymioty u dziecka, tym szybciej dochodzi do utraty wody. Uzupełnianie płynów jest konieczne w takiej sytuacji. Czasami nie ma innego wyjścia, jak przyjęcie dziecka do szpitala i podanie kroplówki.

Jakie leczenie, gdy dziecko wymiotuje żółcią?

Leczenie jest uzależnione od przyczyny, która doprowadziła do wymiotowania żółcią. Najgroźniejszą przyczyną żółtych wymiotów jest niedrożność jelit, która wymaga szybkiego zabiegu operacyjnego. O tym, że doszło do niedrożności jelit, poza wymiotowaniem żółcią, świadczy gorączka, silne bóle brzucha, zatrzymanie stolca i gazów.

W przypadkach infekcji układu pokarmowego leczenie polega na nawadnianiu i łagodzeniu innych objawów, czasami na podaniu leków.

Przy refluksie i zaburzeniach pracy jelit stosuje się leki rozrzedzające żółć lub/i poprawiające motorykę górnego odcinka układu pokarmowego. Jeżeli zaburzenia motoryki wynikają z procesu nowotworowego, podejmuje się leczenie onkologiczne.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama