Jak pielęgnować skórę dziecka z alergią?
Skóra maleństwa jest nawet kilka razy cieńsza od skóry dorosłego, wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Gdy okazuje się, że jest nie tylko bardzo wrażliwa, ale także podatna na alergię, specjalistyczna pielęgnacja staje się podstawą codziennej troski o jej zdrowie.
Czym jest alergia? To zbyt intensywna reakcja układu odpornościowego, który zaczyna traktować całkiem niegroźną substancję jak agresora. Za wszystkie objawy związane z wniknięciem alergenu do organizmu odpowiada histamina. To ona jest odpowiedzialna za wystąpienie reakcji alergicznych – zarówno skórnych, wziewnych, jak i pokarmowych. Najczęstsze objawy to swędzące zmiany na skórze, obrzęk ust, katar czy łzawienie spojówek. Czasami pierwsze sygnały uczulenia mogą być dyskretne, wręcz niezauważalne, czasami jednak występuje bardzo silna reakcja, mogąca wymagać pomocy lekarskiej.
Czytaj także: Alergia u dzieci - co jest faktem, co jest mitem?
Rodzaje alergii i tropienie alergenów
Alergia nie zawsze oznacza to samo. Jest kilka jej odmian, do podstawowych zaliczamy alergie:
- kontaktowe – reakcje wywołuje bezpośredni kontakt z alergenem, np. kosmetykiem czy detergentem do prania. Efektem jest zaczerwieniona i swędząca skóra, wysypka, obrzęk.
- wziewne – alergen dostaje się do organizmu drogą oddechową. Najczęściej są to zarodniki grzybów, roztocza, sierść. Jej objawy to m.in. obrzęk powiek, drapanie w gardle, wodnisty katar i rzadziej objawy skórne, takie jak wysypka.
- pokarmowe – będące uczuleniem na określony składnik. Objawia się dolegliwościami ze strony brzuszka (wymioty, biegunki), rzadziej skóry.
- krzyżowe – wywołują podobne objawy w zetknięciu się z alergenami różnego typu, np. pokarmowymi i wziewnymi, które mają wspólne frakcje białkowe (to one odpowiadają za reakcję alergiczną).
Jak potwierdzić u dziecka alergię?
Nie ma jednego testu, którego wynik jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi alergię u malucha. Jeśli podejrzewasz, że dziecko może być na coś uczulone, porozmawiaj o tym z pediatrą. Dobrym pomysłem jest także prowadzenie dzienniczka z dokładnymi notatkami własnych obserwacji - to ułatwi określenie, co może być przyczyną problemów malucha. Lekarz zaś może zalecić badanie krwi, w którym chodzi przede wszystkim o zbadanie poziomu IgE – badanie ogólne mówi, czy występuje reakcja alergiczna, IgE specyficzne pokazuje zaś, na co maluch jest uczulony. Innym badaniem są testy skórne, w których pod skórę wprowadza się alergen – jeśli po 20-30 min w tym miejscu pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk oznacza to, że udało się zidentyfikować alergen.
Skóra pod specjalnym nadzorem
Mały alergik też może mieć zdrową skórę, o ile będzie systematycznie i prawidłowo pielęgnowana. O czym należy pamiętać?
- Nie należy stosować żadnego mydła
Skóra ma odczyn lekko kwaśny, natomiast mydło - zasadowy. W efekcie jego działania niszczony jest naturalny płaszcz lipidowy, co zaś powoduje wysuszenie skóry i jej większą podatność na podrażnienia. Aby skóra nie traciła wody, dziecko należy myć preparatami o pH zbliżonym do PH skóry. Idealnie sprawdzają się emolienty, stworzone właśnie z myślą o potrzebach nadwrażliwej i podatnej na odczyny alergiczne skóry.
- Należy pamiętać o codziennej kąpieli
Na przepoconej (nawet tylko lekko) skórze łatwo dochodzi do podrażnień, które mogą zmienić się w stan zapalny – gdy dziecko się drapie, może dojść do zakażenia bakteryjnego. W czym kąpać alergika? Najlepiej do wanienki z wodą wlewać specjalne emulsje emoliencyjne do kąpieli, które nie tylko mają właściwości myjące, ale także długotrwale nawilżą i natłuszczą skórę.
- Pielęgnowanie skóry preparatami dla alergików
Czym? To zależy od stanu skóry, jednak zawsze muszą to być środki przeznaczone dla alergików. Smarowanie skóry tego typu środkami raz dziennie po kąpieli to stanowczo za mało! Najlepsze efekty są, gdy skóra nawilżana/natłuszczana jest co 4/5 godzin. Ważne, by w taki sposób dbać o skórę alergika nawet, gdy nie ma na niej aktualnie żadnych zmian – dzięki temu wzmocnimy naturalne funkcje obronne skóry.
Polecamy: Dom małego alergika: co w nim zmienić, gdy dziecko ma alergię