Hemoroidy u dzieci nie mają nic wspólnego z żylakami odbytu (potocznie o żylakach odbytu mówi się „hemoroidy wewnętrzne”), które są poważniejszą dolegliwością. Jednak w przypadku obu chorób trzeba przeprowadzić szerszą diagnostykę, aby wykluczyć poważne schorzenia, które mogą leżeć u podstaw powstania żylaków odbytu czy hemoroidów u dzieci.

Reklama

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są to prawidłowe struktury anatomiczne łączące tętnice z żyłami bez naczyń włosowatych. Tworzą tzw. poduszeczki naczyniowe wypełnione krwią tętniczą. Znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu. Problem pojawia się wtedy, gdy ulegają poszerzeniu i nabrzmieniu, czemu towarzyszą dolegliwości.

Żylaki odbytu u dzieci występują rzadko. Mogą być następstwem poważnej dolegliwości, jaką jest nadciśnienie wrotne pomiędzy żyłami krezkowymi a żyłami odbytu. Dlatego w przypadku ich wystąpienia u dziecka trzeba wykluczyć nadciśnienie wrotne.

Objawy hemoroidów u dzieci, jak wyglądają hemoroidy u dzieci?

Powiększone guzki krwawnicze u dzieci dają takie same dolegliwości jak u dorosłych. Są to:

  • ból
  • pieczenie
  • świąd odbytu
  • niewielkie niebolesne krwawienie (ślady krwi na papierze toaletowym lub bieliźnie).

Dziecko może też skarżyć się na uczucie wilgotnego odbytu, niepełnego wypróżnienia, ból w czasie oddawania stolca. Przy oględzinach odbytu dziecka mogą być widoczne wypukłe guzki.

Zobacz także

Uwaga! Pieczenie i swędzenie odbytu mogą także sugerować owsicę, a krwawienie i ból odbytu – szczelinę odbytu lub zakażenie np. salmonellą. Dlatego przy pojawieniu się objawów hemoroidów u dzieci trzeba skonsultować się z pediatrą. Być może zaleci on konsultację w poradni chirurgicznej i konieczne będzie badanie per rectum.

    Hemoroidy u dzieci mogą występować jako objaw innych chorób, np. choroby Crohna, nowotworu jelita grubego czy wypadania błony śluzowej odbytnicy. Dlatego wystąpienie guzków krwawniczych u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem i wykluczyć chorobowe podłoże dolegliwości.

    Powstawaniu hemoroidów u dzieci (guzków krwawniczych) sprzyjają:

    • zaparcia
    • zaburzenia czynności jelit
    • utrudnione opróżnianie odbytnicy i długie przesiadywanie na toalecie.

    Leczenie hemoroidów u dzieci

    Jeśli specjaliści potwierdzą, że dziecko cierpi na hemoroidy, przede wszystkim trzeba będzie wyeliminować ich przyczynę, którą najczęściej są przewlekłe zaparcia. W tym celu stosuje się:

    • modyfikację diety i wzbogacenie jej w błonnik
    • częste nawadnianie dziecka
    • regularną aktywność fizyczną
    • wypracowanie nawyku wypróżniania się o stałej porze
    • leki na zaparcia.

    W celu złagodzenia dolegliwości wywołanych hemoroidami u dzieci stosuje się domowy sposób na hemoroidy: nasiadówki w naparze z kory dębu lub z rumianku. Co jeszcze na hemoroidy u dzieci zalecają lekarze? Miejscowo na zmienioną okolicę odbytu stosuje się leki w postaci maści, kremu lub czopków na hemoroidy. Preparaty te zawierają lidokainę lub dobesylan wapnia, które działają przeciwbólowo, ściągająco i przeciwzapalnie.

    Sprawdź także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama