Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Rodzice pytają, ile trwa katar u dziecka. To zależy, czy jest to zakażenie wirusowe, czy bakteryjne. Katar bakteryjny zwykle trwa dłużej, nawet ponad 10 dni. Niemałe znaczenie ma także wiek chorującego malucha – młodsze dzieci dłużej zmagają się z infekcją. Ale uwaga, bardzo długo utrzymujący się katar trzeba skonsultować z lekarzem, bo może on być objawem alergii albo wymagać podania antybiotyku.
Katar u dziecka najczęściej pojawia się, gdy dojdzie do zakażenia wirusowego i maluch się przeziębi. Na początku widoczny jest wtedy katar wodnisty u dziecka, tzw. surowiczy. Dziecku „leje się z nosa”, bo poszerzają się naczynia krwionośne i zwiększa się czynność gruczołów w błonie śluzowej nosa. Ile potrwa taki katar u dziecka? To zależy, czy nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Wyjaśniamy, jakie są fazy kataru i ile trwa nieleczony katar.
Jak długo trwa katar u dziecka?
Jeśli dziecko obroni się przed bakteriami, które często zajmują miejsce wcześniej opanowane przez wirusy, katar potrwa krócej. Po kilku dniach wodnista wydzielina może zmienić się w gęstszy i ropny katar. Najczęściej dzieje się tak między 3. a 6. dniem infekcji. Na szczęście nie jest to jeszcze objaw zakażenia bakteryjnego, ale pojawienia się komórek zapalnych. Po kilku dniach gęstego kataru ponownie staje się on rzadszy i w końcu zanika.
Fazy kataru:
- 1-3. dzień – katar wodnisty,
- 3-6. dzień – gęsty katar,
- 6-10. dzień – katar powoli zanika.
Katar wirusowy trwa od 5 do 14 dni i zależy od wieku dziecka:
- u dzieci młodszych i niemowląt katar trwa zwykle 10-14 dni;
- u dzieci starszych – 5-7 dni.
Te różnice wynikają z niedojrzałości układu odpornościowego małego dziecka – maluszek potrzebuje więcej czasu na pokonanie infekcji. W dodatku u młodszych dzieci i niemowląt błona śluzowa nosa jest bardziej podatna na obrzęki, a dodatkowo nie potrafią one jeszcze tak skutecznie oczyszczać nosa z kataru jak dzieci starsze. Wszystko to wydłuża proces zdrowienia młodszych dzieci z kataru.
Ile trwa nieleczony katar u dziecka? Przyjmuje się, że niezależnie od postępowania katar trwa ok. 7 dni, ale to nie do końca prawda. Leczenie kataru u dzieci może skrócić czas infekcji, choć trzeba się liczyć z tym, że u małego dziecka i tak potrwa ona dłużej niż u dorosłego.
Zobacz także
Długo utrzymujący się katar u dziecka
O długo utrzymującym się katarze u dziecka mówi się wtedy, gdy trwa on ponad 2 tygodnie. To możliwe, gdy:
- dojdzie do nadkażenia bakteryjnego – miejsce wirusów zajmują bakterie. Trzeba wtedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który może zdecydować o podaniu antybiotyku. Katar bakteryjny trwa nawet ponad 10 dni, jest gęsty, żółty lub zielony, czasem towarzyszy mu gorączka.
- dziecko ma alergię i alergiczny nieżyt nosa – warto zgłosić się z dzieckiem do pediatry. Jeśli lekarz nie stwierdzi objawów infekcji, wyśle dziecko na testy alergologiczne, aby stwierdzić, czy i na co występuje alergia. To ważne, gdyż nieleczona alergia może prowadzić do tzw. marszu alergicznego, a w konsekwencji do astmy u dziecka.
Koniecznie pokaż zakatarzone dziecko lekarzowi także wtedy, gdy:
- maluch ma trudności z oddychaniem, jest ciągle zmęczony,
- przy wdechu słyszysz świszczący dźwięk,
- gorączka trwa dłużej niż 3 dni albo nawraca,
- katarowi zaczyna towarzyszyć kaszel.
Zobacz też: