Test na autyzm - jak diagnozować to zaburzenie?
Test na autyzm jest jednym ze sposobów diagnozy tego zaburzenia. Nie istnieje żadna metoda diagnostyczna, która samodzielnie wystarcza, by zdiagnozować zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Przy diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu może pomóc test na autyzm, jednak prawidłowa diagnoza powinna bazować na wywiadzie z rodzicami, obserwacji dziecka, ewentualnie dodatkowych badaniach i testach. Testy na autyzm online, który rodzice mogą w różnej formie znaleźć w internecie, mogą jedynie być wstępną oceną rozwoju dziecka, która ukaże pewnie nieprawidłowości.
Spis treści:
- Test na autyzm online
- Test na autyzm u dwulatka
- Autyzm wczesnodziecięcy - test
- Kiedy można wykryć autyzm?
- Objawy autyzmu
- Skąd się bierze autyzm?
Test na autyzm online
Test na autyzm online dostępny jest w internecie, nie jest to jednak test diagnostyczny. Służy on jedynie do wstępnej oceny rozwoju dziecka, może przybliżyć ewentualne nieprawidłowości. Takie testy na autyzm online pomagają rozpoznać ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci. Pamiętaj, że kolejnym krokiem musi być wizyta u specjalisty. Jeśli zachowanie dziecka jest dla ciebie niepokojące, możesz skorzystać z takich ankiet i testów na autyzm online. Oto niektóre z nich:
- QCHAT - jest to kwestionariusz symptomów autyzmu. Jest przeznaczony do badania dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy. Składa się z dwudziestu pięciu pozycji, do których ustosunkowuje się rodzic dziecka.
- M-CHAT-RF - to darmowe, dwustopniowe narzędzie przesiewowe, które jest stosowane, by ocenić, czy dziecko może mieć autyzm. Przeznaczone jest do regularnych obserwacji dzieci w wieku 16-30 miesięcy. Pozwala ocenić, czy u danego dziecka ryzyko wystąpienia autyzmu jako niskie, średnie lub wysokie, bazując na wypełnionym przez rodziców kwestionariuszu. Składa się on z 20 pytań.
- Kwestionariusz CHAT (Checklist for Autism in Toddlers) - jest to popularne badanie, które ułatwia wykrycie autyzmu u małych dzieci. Test przeznaczony jest do oceny dzieci 16-18-miesięcznych. Pytania skierowane są do rodzica, odpowiada on na nie tak lub nie.
- ESAT (Early Screening of Autistic Traits Questionnaire) - może być wykorzystywany do badania dzieci od 14 miesiąca życia. Kwestionariusz składa się z 14 pytań, na które odpowiada rodzic.
- ATEC Autism Treatment Evaluation Checklist - to test, który sprawdza efekty zastosowanych terapii. Pozwala on ocenić, jak głęboki jest autyzm dziecka.
Test na autyzm u dwulatka
W chwili, gdy podejrzewasz, że u twojego dziecka może wystąpić problem ze spektrum autyzmu, możesz sięgnąć po test M-CHAT. Taki test na autyzm jest odpowiedni dla dwulatka, ponieważ został przygotowany z myślą o rodzicach dzieci w wieku 18–30 miesięcy. Zawiera pytania skierowane do rodziców dziecka oraz ocenę punktową. Jeżeli wynik testu na autyzm u dwulatka wskazuje na ryzyko wystąpienia autyzmu – powinnaś zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Autyzm wczesnodziecięcy - test
Na świecie dostępne są testy przeznaczone do diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci poniżej 3. roku życia. Istnieje również test, który pomaga zdiagnozować autyzm wczesnodziecięcy. Niektóre z takich testów na autyzm wczesnodziecięcy mają formę kwestionariuszy - wypełnia je rodzic lub opiekun. Oto kilka z nich:
- Q-CHAT Test,
- M-CHAT (Modified Checklist for Autism in Toddlers M-CHAT),
- STAT (Screening Tool for Autism in Toddlers and Young Children).
Do pogłębionej diagnostyki zaburzeń ze spektrum autyzmu stosuje się również:
- ADOS-2 (Second Edition, Autism Diagnostic Observation Schedule),
- ADI-R (Autism Diagnostic Interview-Revised).
Prawidłowa diagnoza musi być wystawiona na podstawie:
- wywiadu z rodzicami
- obserwacji dziecka
- analizy źródeł, np. opinii nauczyciela,
- w niektórych przypadkach dodatkowych badań w celu wykluczenia innych przyczyn zaburzeń.
Kiedy można wykryć autyzm?
Dzisiaj autyzm diagnozuje się dopiero między 2. a 3. urodzinami dziecka. To bardzo późno. Marzeniem lekarzy jest to, aby można było wykryć autyzm wcześniej, najlepiej już w 1. roku życia dziecka, a przynajmniej do 18. miesiąca życia dziecka – bo do tego czasu mózg jest najbardziej podatny na oddziaływania z zewnątrz. Po tym czasie plastyczność mózgu bardzo się zmniejsza, a to oznacza, że nawet jeśli wychwycimy kłopoty rozwojowe dziecka, to możemy z tym zrobić o wiele mniej, niż gdybyśmy wiedzieli o chorobie od pierwszych miesięcy życia dziecka.
Objawy autyzmu
Chorobę można stwierdzić z całą pewnością dopiero po całej serii badań i obserwacji, jednak pierwsze podejrzenia (które niekoniecznie muszą się sprawdzić!) możesz podjąć, jeżeli dwulatek:
- unika kontaktu wzrokowego,
- nie uśmiecha się na widok znajomych twarzy,
- nie dzieli uwagi (czyli np. nie podążają za wzrokiem dorosłego. Zwykle dziecko, jeśli siedzący naprzeciwko mama albo tata spojrzą w bok, także odruchowo spojrzy na to, na co patrzy jego rodzic),
- robi wrażenie, jakby nie słyszało albo nie rozumiało, co się do niego mówi. Nie reaguje (albo reaguje tylko czasami) na swoje imię,
- nie mówi, nie gestykuluje, ma słabo rozwiniętą mimikę. Dzieci z autyzmem mogą w niemowlęctwie nie gaworzyć.
- nie lubi dotyku i przytulania albo przeciwnie – zachowuje się, jakby potrzebowało mocnych bodźców (wciska się w ciasne miejsca, bije główką w podłogę itp),
- ma skłonność do ciągłego powtarzania gestów, zachowań (np. kręcenia się w kółko, kołysania się, machania rączkami).
Uwaga! Specjaliści mówią nie o pojedynczych objawach autyzmu, ale o ich spektrum. Pojedynczy symptom nie świadczy jeszcze o żadnych zaburzeniach.
Skąd bierze się autyzm?
Nikt tego nie wie na pewno. Badacze są skłaniają się ku tezie, że autyzm jest chorobą genetyczną, na którą mogą mieć wpływ także:
- wiek ojca powyżej 40 lat,
- urazy okołoporodowe,
- wrodzona toksoplazmoza,
- dziecięce porażenie mózgowe,
- poważne infekcje bakteryjne w okresie niemowlęcym.
Autyzm nie może zostać wyleczony, ale wiele jego objawów można zmniejszyć albo nawet całkiem zniwelować. Konieczna jednak jest intensywna terapia i jak najwcześniejsze zdiagnozowanie autyzmu.
Zobacz także:
- Czy to autyzm? Specjaliści mają wątpliwości!
- Spektrum autyzmu: co musisz o nim wiedzieć?
- 6-letni chłopiec z autyzmem najmłodszym studentem Oksfordu! Marzy o karierze lekarza