Jak przetrwać upał w domu i na dworze – nasza instrukcja
Jeszcze dziś na zachodzie i południowym zachodzie temperatura może sięgać 31°C. Pod koniec tygodnia termometry mogą wskazywać nawet 35°C! Jak chronić dziecko przed takimi upałami, by go nie przegrzać? Podpowiadamy!
Opublikowano: środa, 16 czerwca 2021 13:56
Reklama
Upał z niemowlęciem czy z maleńkim noworodkiem może być stresującym przeżyciem dla młodej mamy. Nadmiar gorąca grozi dziecku nie tylko wysypem nieładnych potówek. Może sprawić, że dziecko zacznie się źle czuć, a nawet dojdzie u niego do przegrzania czy udaru cieplnego! Spróbuj je ochronić przed skutkami wysokiej temperatury. Zobacz, jak postępować w domu i poza nim.
Reklama
Jak chronić dziecko przed upałem w domu?
- Spędzaj w mieszkaniu czas między 11 a 15, wtedy na dworze jest najcieplej. Skoro mamy upały jak na południu Europy, warto brać przykład z Włochów czy Hiszpanów i znaleźć czas na sjestę.
- W południe zamykaj i zasłaniaj okna, aby odciąć się od gorącego powietrza. Nasze domy nie mają okiennic, tak jak np. włoskie mieszkania, ale rolety, żaluzje czy nawet zwykłe zasłony pomogą chronić pokoje przed nagrzaniem.
- Wietrz mieszkanie. Gdy tylko temperatura na dworze nieco się obniży, wpuść do domu świeże powietrze. Zostawiaj okna otwarte przez całą noc - nad ranem pojawia się zwykle przyjemny chłód.
- Nie gotuj i nie piecz w piekarniku, jeśli to nie jest konieczne (albo zrób to wcześnie rano, gdy nie jest jeszcze tak gorąco). Nie używaj lamp, które dodatkowo nagrzewają pomieszczenia i powstrzymaj się od prasowania.
- Raczej leniuchuj. Staraj się nie przemęczać, podczas upału łatwo stracić siły. Pobaw się z dzieckiem na dywanie, zamiast gotować, podaj mu na obiad zupkę ze słoiczka, gotową kaszkę i deserek. Gotowe dania dla dzieci mogą być równie zdrowe jak przygotowane w domu.
- Przenieś się z dzieckiem do najchłodniejszego pokoju, tam ustaw jego łóżeczko i zabawki. Jeśli przyjemna temperatura panuje w przedpokoju, nie ma przeszkód, by to właśnie tam maluch spał przez pewien czas.
Jak chronić dziecko przed upałem poza domem?
- Spaceruj cienistą stroną ulicy, wybieraj na przechadzkę drogę pod drzewami, a najlepiej park.
- Jeśli wieziesz dziecko w wózku, zamiast stawiać budkę, rozłóż parasolkę, która osłoni malucha przed słońcem. Pamiętaj, że bezpieczne opalanie dziecka to mit, który dawno został obalony.
- Możesz wybrać się do klimatyzowanego centrum handlowego, niekoniecznie na zakupy, przetrwasz tam największy upał, np. oglądając z dzieckiem film w kinie, bawiąc się na sklepowym placyku zabaw.
- Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie (także psa ani kota), nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę. Auto nagrzewa się bardzo szybko i łatwo może dojść do groźnego dla życia udaru cieplnego.
- Osłoń główkę dziecka – kapelusz z szerokim rondem, czapka z daszkiem to dobra ochrona przed słońcem (zobacz, nasze propozycje letnich nakryć głowy dla dzieci). Kilkulatkowi możesz założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - słońce szkodzi oczom tak samo jak skórze.
Reklama
- Stosuj kosmetyki z filtrem UV, możesz nimi smarować skórę maluszka, który skończył pół roku. Zwracaj uwagę, by krem dla najmłodszego dziecka zawierał filtr mineralny.
- Zwracaj uwagę, jak czuje się dziecko. Jeśli jest marudne, popłakuje, być może jest mu za gorąco. Wypróbuj 7 sposobów, by je ochłodzić.
Reklama
Reklama
Reklama