Suchy kaszel u dziecka w nocy – o czym świadczy?
Suchy kaszel u dziecka w nocy może być objawem dolegliwości zdrowotnych lub znakiem, że w pokoju, w którym maluch śpi, jest zbyt sucho. Powtarzające się ataki suchego kaszlu pojawiające się nocą u dziecka warto skonsultować z lekarzem. Zdarza się, że tylko odpowiednie leczenie pomoże zlikwidować tę dolegliwość.
- Ewa Janczak-Cwil
Suchy kaszel u dziecka w nocy pojawia się częściej niż mokry. Bywa, że męczy dziecko tygodniami, a rodzice nie znajdują skutecznego lekarstwa. Próbują inhalacji, antybiotykoterapii, leków antyalergicznych. I nic nie pomaga.
Jeżeli suchy kaszel nie ustępuje po serii inhalacji z soli fizjologicznej, idź z dzieckiem do lekarza. Nie podawaj leków na własną rękę, zwłaszcza dzieciom poniżej 1. roku życia.
Spis treści:
- Jak odróżnić suchy kaszel u dziecka w nocy od mokrego?
- Przyczyny ataku suchego kaszlu u dziecka w nocy
- Kaszel w nocy u dziecka – co robić
Jak odróżnić suchy kaszel u dziecka w nocy od mokrego?
Suchy kaszel nazywany jest również nieproduktywnym, gdyż podczas kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania. Taki kaszel brzmi głucho, słychać tylko wydychane z dużą prędkością powietrze, nic się nie „odrywa”, do ust nie trafia żadna wydzielina poza śliną. Bardzo często z atakiem suchego kaszlu w nocy dziecko odczuwa suchość w gardle oraz uczucie łaskotania lub drapania w drogach oddechowych. Przy ataku takiego kaszlu dziecko ma nieodparty odruch kasłania, nie jest w stanie go opanować.
Przyczyny ataku suchego kaszlu u dziecka w nocy
Istnieją cztery najczęstsze przyczyny suchego kaszlu u dziecka w nocy. Lekarz w pierwszej kolejności będzie brał pod uwagę właśnie te przyczyny, a dopiero po ich wykluczeniu zacznie rozważać inne możliwości. Oto powody, dla których najczęściej dzieci mają ataki suchego kaszlu w nocy:
1. Refluks żołądkowo-przełykowy
To jedna z powszechniejszych przyczyn nocnego kaszlu u dziecka. Cofająca się z żołądka treść żołądkowa podrażnia gardło. Ta dolegliwość często dotyczy małych dzieci i diagnozuje się ją za pomocą USG. Najprostszym sposobem zapobiegania atakom kaszlu w tej sytuacji jest ułożenie podłożenie pod nóżki łóżeczka od strony głowy dziecka podwyższenia (ok.5 cm), aby głowa malca znajdowała się wyżej od jego brzuszka.
2. Alergia
Alergia, która może objawić się suchym kaszlem u dziecka w nocy, prawdopodobnie jest wywołana przez:
- roztocza,
- sierść zwierząt,
- pleśń,
- pyłki roślin,
- mleko.
Aby potwierdzić lub wykluczyć tę możliwość, alergolog powinien zlecić wykonanie dziecku prostych testów skórnych.
Jeżeli suchy kaszel u dziecka w nocy rzeczywiście wywołuje któryś z wymienionych alergenów (oprócz mleka), pokój dziecka musi być utrzymany w nienagannej czystości. Trzeba też pozbyć się dywanów, zasłon, maskotki zamknąć w plastikowym pudełku lub szafce, a pościel prać w 90°C. Trzeba się też upewnić, czy materac nie jest wykonany np. z końskiego włosia (w przypadku alergii na sierść zwierząt) i w razie potrzeby zmienić go na syntetyczny.
3. Suche powietrze
Może ono podrażniać górne drogi oddechowe. Optymalny poziom nawilżenia to 40-50 procent. Większy może powodować rozwijanie się pleśni. Jeśli faktycznie w waszym domu jest suche powietrze (najczęściej zimą), pomocny będzie nawilżacz powietrza w pokoju dziecka.
4. Zapalenie górnych dróg oddechowych
Nawet jeżeli kaszlowi nie towarzyszy żaden inny objaw, dziecko powinno być osłuchane przez lekarza. Trzeba sprawdzić, czy nie ma zmian w oskrzelach lub płucach. Bardzo często w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych początkowo pojawia się suchy kaszel u dziecka w nocy, a później, po 2-3 dniach, zamienia się w kaszel mokry, mniej męczący i pozwalający odkrztusić zalegająca w oskrzelach wydzielinę.
5. Inne przyczyny
Rzadszymi przyczynami ataków suchego kaszlu u dziecka wieczorem, w nocy lub nad ranem mogą być:
- krztusiec – ostra choroba zakaźna, dla której charakterystyczne są bardzo silne napady kaszlu w nocy,
- niewydolność krążenia – wynika z zaburzeń w pracy lewej komory serca,
- ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup),
- zapalenie zatok.
Kaszel w nocy u dziecka – co robić?
W pierwszej kolejności warto zastosować domowe sposoby na suchy męczący kaszel u dziecka.
- Pokój dziecka przed snem powinien zostać dobrze przewietrzony.
- Jeśli powietrze jest suche, dobrze jest użyć nawilżacza powietrza lub powiesić mokre ręczniki na grzejnikach w sypialni malucha.
- Temperatura w pokoju, w którym śpi dziecko, nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.
- Jeżeli drogi oddechowe są czyste, najprostszym sposobem łagodzenia kaszlu jest podanie dziecku miodu gryczanego. Nie lecz w ten sposób niemowlęcia – miód można podawać dziecku, które skończyło rok.
- Warto robić inhalacje np. mucosolvanem, roztworem soli kuchennej lub fizjologicznej.
Jeśli suchy kaszel w nocy wybudza niemowlę, można przystawić je do piersi, albo podać butelkę, jeśli mama nie karmi piersią. To pozwoli nawilżyć suchą śluzówkę gardła. Starszemu dziecku można podać szklankę letniej wody do wypicia małymi łyczkami.
Co jeszcze sprawdzi się na kaszel w nocy u dziecka? Przed snem warto niemowlę wykąpać i pozwolić mu pooddychać powietrzem z parującą wodą. Starsze dziecko może skorzystać z inhalacji, np. nad garnkiem z parującym naparem z rumianku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też inhalacje z soli fizjologicznej, które najłatwiej zrobić przy pomocy nebulizatora. Nawilżają śluzówki przy kaszlu suchym, ale rozrzedzają też wydzielinę przy kaszlu mokrym. Można też użyć do inhalacji na suchy kaszel roztworu soli hipertonicznej lub soli z kwasem hialuronowym.
Z leków aptecznych na suchy kaszel w nocy u dziecka można podać syrop roślinny przygotowany z wyciągów z prawoślazu islandzkiego, który nawilża gardło. Bez recepty dostępne są też leki hamujące odruch kaszlu, które podaje się przed snem – można jednak zastosować je u dzieci powyżej 2 roku życia. Są to leki z lewodropropiozyną, butamiratem, dekstrometorfanem.
Zobacz też: