Reklama

Małe dzieci są podatne na przeziębienia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym kaszel czy katar to utrapienie niejednej mamy. U małych dzieci nawet niewielka infekcja górnych dróg oddechowych maluszka może zakończyć się poważnymi powikłaniami. Dlatego też nie wolno bagatelizować żadnej infekcji. Sprawdź, jak możesz wyleczyć mokry kaszel u dzieci oraz jakie są jego przyczyny.

Reklama

Spis treści

Przyczyny mokrego kaszlu u dzieci

Mokry odrywający się kaszel u dziecka pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej będącej świetną pożywką dla bakterii. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach – stąd nazwa mokry kaszel – i może on powodować odruch wymiotny. Jeśli dziecko podczas kaszlu przełyka ślinę, to prawdopodobnie połyka właśnie wydzielinę, którą odkrztusiło, a to z kolei przedłuża czas powrotu do zdrowia. Nie lekceważ odkrztuszania lub wymiotowania gęstą pianą – może to być atak astmy.

IIe trwa mokry kaszel u dziecka?

Kaszel, który jest wynikiem infekcji, może towarzyszyć dziecku przez cały okres choroby, czyli około tygodnia. Często jednak mokry kaszel występuje u dziecka również już po przebytej infekcji i nasila się przy zmianie temperatury, np. gdy dziecko z dworu wchodzi do ciepłego pomieszczenia. U dziecka może wystąpić również przewlekły mokry kaszel, który trwa o wiele dłużej (powyżej 3. tygodni) i może być symptomem wielu groźnych chorób, np. astmy oskrzelowej, alergii lub refluksu żołądkowo-przełykowego.

Mokry kaszel u dziecka – kiedy do lekarza?

Jeśli niemowlę ma kaszel – najlepiej od razu skonsultuj to z lekarzem. U tak malutkich dzieci łatwo o powikłania. Jeśli dziecko jest starsze – możesz poczekać 2-3 dni i obserwować, czy jego stan się nie pogarsza. Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą efektu i stan dziecka się nie poprawi, a do tego wystąpią inne objawy takie jak np. gorączka – koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Natychmiast powinnaś skonsultować się z lekarzem, gdy:

  • Dziecko ma mniej niż 12 miesięcy.
  • Kaszel jest bardzo męczący, dziecko nie może spać, nie chce jeść ani pić.
  • Kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Dziecko podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychało zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecko przed otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
  • Kaszel przypomina pianie koguta. Dziecko zanosi się, wdychając z trudem powietrze? Przyczyną może być krztusiec. Nie możesz tego lekceważyć!

Mokry kaszel u dziecka – jak leczyć?

Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, możesz użyć domowych sposobów, żeby mu ulżyć w chorobie:

  • Podawaj dużo picia. To rozrzedzi wydzielinę i spowoduje, że łatwiej będzie ją odkrztusić.
  • Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem.
  • Oklepuj plecki rano i godzinę po podaniu syropu (połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach tak, by główkę miał niżej niż tułów, dłoń zwiń w łódeczkę i oklepuj nią delikatnie plecy od miejsca, gdzie kończą się żebra w kierunku barków, wzdłuż kręgosłupa). Nacieraj plecy maściami z olejkami eterycznymi (ale sprawdzi się też oliwka z kroplą olejku lawendowego).
  • Pilnuj, by główka była wyżej niż reszta ciała. Pod materacyk podłóż np. zwinięty koc lub książki, by dziecko nie leżało płasko.
  • Rozśmieszaj dziecko. Kaszlącemu dziecku przyda się też porcja śmiechu – całowanie brzuszka lub łaskotanie skłoni smyka do wybuchu śmiechu, a to prowokuje atak kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny. Takie zabawy nie są wskazane po posiłku, bo najedzony maluch mógłby podczas ataku kaszlu zwymiotować.
  • Sięgnij po naturalne sposoby na kaszel mokry. Jeśli dziecko skończyło już rok, sprawdzi się też syrop z cebuli (w szklanym naczyniu układaj pokrojone w talarki dwie cebule, przesypujące je cukrem; pozostaw je pod przykryciem przez 12 godzin. Podawaj dziecku po łyżeczce dwa razy dziennie. Syrop można przechowywać przez dwa dni). Dobrze sprawdzi się również mleko z miodem, mleko z czosnkiem i inne domowe sposoby na kaszel u dziecka.

Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka?

Mokrego kaszlu się nie hamuje, tylko rozrzedza wydzielinę, by łatwiej ją odkrztusić (jeśli dziecko nie pozbędzie się wydzieliny z oskrzeli, stanie się ona pożywką dla bakterii). Jeśli dziecko mocno kaszle, pomocne będą tzw. leki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę – lekarz zapisze odpowiedni preparat. To ważne, by dziecko odkrztuszało wydzielinę, a nie połykało (małe dzieci nie potrafią tego), bo gdy w żołądku zbierze się jej za dużo, wtedy dziecko wymiotuje. Rocznemu dziecku można podać ziołowe syropy, np. tymiankowy, anyżkowy, sosnowy – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne; z podbiału, babki lancetowatej, które działają lekko wykrztuśnie, przeciwzapalnie (zdecyduj się na jeden, nie wszystkie naraz). Zapytaj lekarza, co robić, jeśli dziecko wypluje lub zwymiotuje lekarstwo.

UWAGA! Syropu wykrztuśnego nie dawaj na noc (najpóźniej do godz. 16–17), by dziecko mogło spokojnie spać.
Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama