Reklama

Przeziębienie czasem bardzo trudno odróżnić od alergii. Dziecko uczulone na pleśnie, pyłki lub roztocza kurzu domowego ma często bardzo podobne objawy, jak wtedy, gdy się przeziębi. Alergia jest przecież typowym błędem układu odpornościowego, który niewinną substancję przedostającą się do organizmu traktuje jak wroga, czyli wirus lub bakterię. Błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta, pojawia się katar, a potem również kaszel.

Reklama

Katar wirusowy u dziecka

Objawy kataru wirusowego to: wydzielina przezroczysta lub biaława, zwykle bardzo obfita, zwłaszcza na początku infekcji. Dziecko źle się czuje, może mieć lekko podwyższoną temperaturę.
Jak leczyć katar wirusowy u dziecka:

  • Nawilżaj mieszkanie (na kaloryferach powieś mokre ręczniki, wlej wodę do nawilżacza). Podawaj dziecku do nosa sól fizjologiczną, preparaty wody morskiej.
  • Dbaj, by dziecko dużo piło.
  • Niemowlę układaj na brzuszku (w tej pozycji wydzielina będzie sama wyciekać), oklepuj mu plecki.
  • Jeśli dziecko skończyło rok, zachęcaj go do wydmuchiwania nosa (najpierw jednej, potem drugiej dziurki).
  • Idźcie do lekarza, jeśli dziecko ma wysoką gorączkę nie chce jeść i pić.

Zobacz też: 5 gorączkowych błędów.

Katar bakteryjny u dziecka

Zwykle jest powikłaniem kataru wirusowego. Prawdopodobnie przedłużająca się infekcja mogła zaatakować uszy lub zatoki. Katar bakteryjny ma kolor żółty lub jasnozielony, jest gęsty, trudno odciągnąć go aspiratorem lub wydmuchać. Często pojawia się gorączka.
Jak leczyć katar bakteryjny u dziecka:

  • Idź z dzieckiem do lekarza. Konieczne zwykle bywa podanie antybiotyku (czasem tylko miejscowo, do nosa).

Katar alergiczny u dziecka

Wydzielina jest przezroczysta, bardzo obfita. Dziecko często kicha, pociera nos, bo mocno je on swędzi. Często pojawia się też zapalenie spojówek: oczy są podpuchnięte, swędzą, łzawią. Dziecko je pociera, a wówczas może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego.
Jak leczyć katar alergiczny u dziecka:

  • Dbaj o nawilżanie mieszkania,
  • Podawaj do nosa preparaty z wodą morską lub sól fizjologiczną
  • Koniecznie idź do lekarza: zaleci dziecku doustne środki antyhistaminowe, a także specjalne spreje do nosa dla alergików. Kupuje się je na receptę.

Kaszel wilgotny u dziecka

Zwykle pojawia się już w pierwszych dniach infekcji. Wydzielina z nosa i gardła spływa do oskrzeli. Kaszel pomaga organizmowi oczyścić z niej drogi oddechowe.
Jak leczyć kaszel wilgotny u dziecka:

  • Nawilżaj powietrze w pokoju,
  • Podawaj dziecku dużo picia (woda, herbatki, napary z siemienia lnianego), łagodne środki wykrztuśne, np. syrop prawoślazowy, tymiankowy, z cebuli.

Polecamy: Najlepsze sposoby na kaszel bez syropu
[CMS_PAGE_BREAK]

Kaszel suchy u dziecka

Może być objawem infekcji (zwykle pojawia się na jej końcu). W odróżnieniu od kaszlu wilgotnego suchy nie powoduje odkrztuszenia wydzieliny. Jest dla dziecka męczący, dlatego trzeba go hamować.
Jak leczyć kaszel suchy u dziecka:

  • Nawilżaj powietrze w pokoju
  • Podawaj dziecku dużo picia, syrop z babki lancetowatej.
  • Jeśli suchy kaszel utrzymuje się, idź z dzieckiem do lekarza.

Kaszel astmatyczny u dziecka

Jego przyczyną nie jest infekcja górnych dróg oddechowych, tylko alergia lub astma. Zwykle dziecko ma napady kaszlu, spowodowane obecnością alergenów. Z powodu alergii pojawia się w oskrzelach reakcja zapalna: błona śluzowa staje się obrzęknięta, co powoduje, że dziecku trudniej oddychać.
Jesienne uczulenia zwykle są spowodowane alergią na roztocza kurzu domowego. Napady kaszlu często pojawiają się zaraz po położeniu się dziecka do łóżka, w środku nocy i nad ranem, a także po wysiłku fizycznym oraz wtedy, gdy dziecko z ciepłego pokoju wychodzi na dwór, gdzie jest chłodniej, a potem znów wraca do domu.
Jak leczyć kaszel astmatyczny u dziecka:

  • Nie próbuj leczyć dziecka na własną rękę, koniecznie idź z nim do lekarza. Zwykle zaleca on leki przeciwzapalne oraz rozszerzające oskrzela – najczęściej w postaci wziewnej. Maluszek wdycha je przez specjalną tubę.

Kaszel szczekający u dziecka

Jest typowy dla zapalenia krtani. Dziecko z trudem „łapie” powietrze. Może także pojawić się niebezpieczna duszność.
Jak leczyć kaszel szczekający u dziecka:

  • Nie lecz malca na własną rękę. Jak najszybciej jedź z nim do lekarza lub poproś, by przyjechał do domu.
  • Gdy czekacie na lekarza, otwórz okno lub wyjdź z dzieckiem na balkon – chłodne, świeże powietrze ułatwia oddychanie.

Kaszel jak pianie koguta

Kaszel jest suchy, męczący, maluszkowi trudno oddychać, wręcz zanosi się, wdychając powietrze. Najczęściej jest on spowodowany krztuścem. Krztusiec (leczenie) choroba zdarza się nawet u dzieci, które były szczepione.
Jak leczyć kaszel suchy u dziecka:

  • Koniecznie idź z malcem do lekarza. Często konieczne jest podawanie antybiotyku oraz leków przeciwkaszlowych (zaleci je pediatra). Ponieważ jednak antybiotyk nie likwiduje toksyn krztuśca, dlatego kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Reklama

Zobacz także: Sprawdź, czy dziecko ma alergię

Konsultacja merytoryczna

dr Leszek Olchowik

Specjalista w zakresie alergologii, pulmonologii oraz pediatrii, wieloletni pracownik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Kliniki Pediatrii i Poradni Mukowiscydozy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obecnie pracuje w Szpitalu św. Anny w Piasecznie
Reklama
Reklama
Reklama