7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!
Dzieci ciągle łapią wirusy, mają katar przez cały rok i często gorączkują. Czasami trudno zdecydować, czy to już pora na wizytę u lekarza, czy jeszcze można poczekać. Jeśli jednak zaobserwujesz u swojego dziecka któryś z tych objawów, od razu szukaj pomocy lekarskiej! Pamiętaj też, że w przypadku niemowląt zawsze powinnaś szybko skonsultować zdrowie dziecka z lekarzem.
Sprawdź, czy nie masz w domu tych trujących roślin!
Kiedy do lekarza z dzieckiem?
Koniecznie jedź do lekarza, na szpitalny oddział ratunkowy lub nocną pomoc lekarską, jeśli twoje dziecko:
Wymiotuje po upadku
Zwłaszcza po urazie głowy. To może być objaw wstrząśnienia mózgu. Wymioty u dziecka występują kilka do kilkunastu godzin po urazie głowy.
Opuchnięta twarz, czerwone plamy, problemy z oddychaniem
Jeśli twoje dziecko nagle zacznie puchnąć na twarzy, będzie miało opuchnięty język, wysypkę, czerwone plamy na ciele, problemy z oddychaniem, od razu jedź do szpitala lub innego punktu, gdzie możecie otrzymać pomoc lekarską. Liczy się każda minuta, może to być bowiem niezwykle groźny wstrząs anafilaktyczny – reakcja alergiczna. Może dotknąć każdego, nawet jeśli wcześniej dziecko nie wydawało się na nic uczulone.
Zobacz także
Utrzymująca się gorączka
Jeśli po 3 dniach zbijania gorączki paracetamolem i ibuprofenem, dziecko nadal ma temperaturę i źle się czuje, pora udać się do lekarza. Być może nie jest to zwykła infekcja wirusowa i będzie potrzebne inne leczenie.
Ból głowy i/lub sztywny kark + gorączka
Takie objawy towarzyszą zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Koniecznie do lekarza!
Nagły silny ból brzucha
Jeśli boli prawa strona brzucha, w okolicach pępka, może to być objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Mogą pojawić się też wymioty.
Ma problemy z oddychaniem
Jeśli oddech jest świszczący i dziecko wyraźnie oddycha z trudem, może to być objaw zapalenia oskrzeli lub atak astmy. Lekarz przepisze odpowiednie lekarstwa, by rozszerzyć oskrzela.
Krwawienie
Jeśli po urazie, pomimo założenia opatrunku i stałego ucisku przez ok. 10 minut, krew nadal mocno leci, być może konieczne będzie założenie szwów.
Zobacz też: