wypadki i dolegliwości, które przydarzają się częściej latem niż zimą. To dlatego, że teraz dziecko więcej czasu spędza na podwórku, a na plaży trudno je nakłonić, by wyszło już z wody. Jest też większe prawdopodobieństwo, że trafi na nieświeże lody czy ciastko. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, ale możesz szybko pomóc dziecku.

Reklama

Zatrucie pokarmowe
Winę za nie ponoszą zwykle bakterie z jedzenia, które latem szybko się namnażają. Malec może mieć biegunkę, wymiotować.
Co robić? Podaj dziecku preparat probiotyczny – wzmocni florę bakteryjną jelit (np. Acidolac baby, Multilac, Dicoflor). Zadbaj, by maluszek dużo pił.
Ważne! Jeśli malec ma silną biegunkę i wymiotuje, jedź z nim szybko do lekarza, żeby nie doszło do odwodnienia.

Przeczytaj koniecznie: Zatrucia pokarmowe u dzieci

Udar cieplny
Maluszek w upały może się przegrzać, bo np. został zbyt ciepło ubrany lub za długo przebywał w wysokiej temperaturze, np.
w aucie. Wówczas ciałko jest rozgrzane, a skóra sucha.
Co robić? Przenieś malucha w cień lub chłodne miejsce. Rozbierz go, ochłodź skórę (rób zimne okłady), podaj chłodne picie (np. wodę mineralną).
Ważne! Jeśli maluch ma wysoką gorączkę, nie chce jeść ani pić, wymiotuje i ma przyspieszony puls, jak najszybciej wezwij lekarza. Udar cieplny może się skończyć utratą przytomności!

Użądlenie przez osę lub pszczołę
Zdecydowanie bardziej niebezpieczne od pszczół są osy; to one częściej żądlą, zwabione zapachem słodkiego picia lub jedzenia.
Co robić? Na bolące po użądleniu miejsce przyłóż okład z Altacetu czy octu lub posmaruj to miejsce żelem na ukąszenia (np. Fenistil). Jeśli sprawcą użądlenia jest pszczoła, zanim zrobisz okład, wyjmij żądło pęsetą (po osie go nie będzie). Jeśli jej nie masz, szybkim ruchem przejedź paznokciem po skórze; powinno wyjść. Nie wyciągaj go palcami (na końcu żądła znajduje się woreczek z jadem, jeśli go ściśniesz, do krwi dostanie się jeszcze więcej jadu).
Ważne! Jeśli dziecko jest uczulone na jad os czy pszczół lub zostało użądlone w szyję, gardło, język, przyłóż zimny okład i natychmiast jedź ze smykiem do szpitala.

Zobacz także

Polecamy: Alergia na jad owadów. Co robić, gdy mały alergik zostanie użądlony przez pszczołę lub osę
[CMS_PAGE_BREAK]

Pościerana skóra
Małemu zdobywcy świata wszędzie się spieszy, ciągle gdzieś biegnie. Najczęstszy efekt? Pościerana skóra na kolanach czy łokciach.
Co robić? Gdy drobiny piasku lub innych zanieczyszczeń są mocno wbite w skórę, nawet kilkakrotnie energicznie ją oczyść wodą utlenioną, bo pozostawienie ich może spowodować rozwój zakażenia. Załóż jałowy opatrunek lub przyklej plasterek, by zarazki nie dostały się do rany.
Ważne! Jedź do lekarza, jeśli rana jest obrzęknięta i zaczęła ropieć – może to oznaczać, że jednak doszło do zakażenia (czasem maluch ma wtedy lekko podwyższoną temperaturę). Rana może wymagać chirurgicznego oczyszczenia lub dziecku trzeba będzie podać odpowiedni antybiotyk.

Zapalenie gardła
Zapalenie gardła wywołują wirusy, rzadziej bakterie. Sprzyjają mu nagłe zmiany temperatury, np. wtedy, gdy rozgrzany smyk napije się soku z lodówki. Pierwsze objawy to trudności z przełykaniem, lekka gorączka, kiepskie samopoczucie.
Co robić? Wezwij lekarza. Poza tym podawaj maluszkowi dużo płynów w temperaturze pokojowej oraz jedzenie, które łatwo przełknąć: zmiksowane zupki, warzywne purée, miękkie pulpety itp. Drapanie w gardle złagodzi syrop z babki lancetowatej. Jeśli temperatura sięga 38°C, podaj smykowi środek przeciwgorączkowy (np. Calpol, Ibum).
Ważne! Jeśli po trzech dniach nie widzisz poprawy, a malec nadal gorączkuje – zgłoś się z nim do lekarza. Być może konieczny będzie antybiotyk.

Uwaga!
Jeśli alergika pogryzły meszki, komary czy użądliła go osa, możesz podać mu środek antyhistaminowy, np. Fenistil w kroplach.

Reklama

Przeczytaj: Pomoc przy drobnych wypadkach - jak uleczyć ból ciała i ... duszy

Reklama
Reklama
Reklama