Prawa rodzica w szpitalu: wszystko co musisz wiedzieć
Prawa rodzica w szpitalu upoważniają go do całodobowej opieki nad dzieckiem. Dzięki stałej obecności mamy lub taty maluszek czuje się bezpiecznie i szybciej wraca do zdrowia. Dowiedz się, jakie jeszcze prawa przysługują rodzicom hospitalizowanych dzieci.
Pobyt w szpitalu nigdy nie jest przyjemnym wydarzeniem, ani w życiu młodego człowieka, ani jego rodzica. Na szczęście prawa rodziców w szpitalu znacząco się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Sprawdź, jakie masz prawa, gdy twoje dziecko przebywa w szpitalu.
Dziecko w szpitalu a prawa rodziców
Prawa rodziców dziecka, które przebywa w szpitalu, są regulowane przez ustawę z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rodzice hospitalizowanych dzieci mają:
- prawo do wyrażenia lub niewyrażenia zgody na procedury medyczne, jakim będzie poddawane dziecko;
- prawo całodobowej opieki – jest to tzw. dodatkowa opieka pielęgnacyjna, niezwiązana ze świadczeniami medycznymi;
- możliwość obecności przy dziecku podczas badania lub udzielania innych świadczeń zdrowotnych np. pobierania krwi, prześwietlenia RTG;
- prawo otrzymania przystępnej i wyczerpującej informacji o stanie zdrowia dziecka, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych. Do uzyskania tych informacji ma prawo także dziecko, które ukończyło 16 lat;
- możliwość wypisania dziecka ze szpitala na żądanie.
Prawa opiekuna dziecka w szpitalu są takie same jak rodzica, o ile dana osoba została upoważniona pisemnie przez rodziców dziecka do sprawowania opieki nad nim.
Pobyt z dzieckiem w szpitalu: nocowanie, wyżywienie
Polskie prawo zapewnia rodzicom możliwość bezpłatnego przebywania z dzieckiem w szpitalu w godziwych warunkach (art. 34 i 35 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Jednak w zależności od placówki, jej możliwości organizacyjnych może to wyglądać odmiennie. Niektóre szpitale oferują materace lub łóżka polowe w sali przy chorym dziecku, w niektórych będą to łóżka szpitalne lub osobne sale noclegowe dla rodziców. Rodzicom przebywającym w szpitalu razem z dzieckiem nie przysługuje wyżywienie.
Co do zasady pobyt w szpitalu z dzieckiem jest bezpłatny, lecz dopuszcza się możliwość pobierania przez szpital tzw. opłat rekompensacyjnych. Obejmują one opłatę za media, pościel, korzystanie z pokoju socjalnego i innych udogodnień. Stawka powinna być jawna, a rodzic powinien zostać o niej poinformowany.
Kiedy rodzic może być pozbawionych swoich praw w szpitalu?
Rodzic jako opiekun prawny podejmuje decyzje dotyczące niepełnoletniego dziecka. Jednak istnieją przypadki, kiedy rodzic może zostać pozbawiony swoich praw.
- Rodzic nie może decydować o leczeniu dziecka w przypadku sytuacji, która zagraża życiu dziecka i wymagana jest szybka interwencja medyczna.
- Rodzic nie może uczestniczyć w udzielaniu świadczeń medycznych, jeśli charakter procedury medycznej (np. zabiegi operacyjne, niektóre metody leczenia czy diagnostyki) na to nie pozwala.
- Jeśli w ocenie personelu medycznego wypisanie dziecka ze szpitala przez rodzica stanowi realne zagrożenie życia i zdrowia pacjenta, lekarz może odmówić wypisania. W tej sytuacji sprawa zostanie skierowana do sądu o tymczasowe pozbawienie praw rodzicielskich do czasu pełnej rekonwalescencji dziecka.
Zobacz także:
- 3 ważne prawa dziecka w szpitalu (i jego rodziców!)
- Karta EKUZ dla dziecka: jak wyrobić kartę EKUZ? Do czego ona uprawnia? Dokumenty i wniosek
- Pierwsza wizyta u dentysty: jak wygląda? Czy podać coś dziecku na uspokojenie?