Przewlekły katar u dziecka: objawy, przyczyny i leczenie
Przewlekły katar u dziecka trwa dłużej niż zwykły katar podczas infekcji wirusowej. Rodzice martwią się, jeśli katar u dziecka nie mija po tygodniu lub dwóch, ale czy w takiej sytuacji to już katar przewlekły? Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy i przyczyny kataru przewlekłego u dziecka, oraz na czym polega leczenie.
Przewlekły katar u dziecka trwa o wiele dłużej niż tydzień, jest bardzo uciążliwy i może być przyczyną innych schorzeń. Nic dziwnego, że rodzice niepokoją się, gdy katar nie mija pomimo leczenia, ciągnie się tygodniami lub nieustannie nawraca. Podpowiadamy, jakie są objawy przewlekłego kataru, po czym poznać jego przyczyny i jak powinno się go leczyć.
Przewlekły katar u dziecka: objawy
Katar u dziecka to powszechna dolegliwość, która zwykle dokucza maluchom co najmniej kilka razy w roku. Zwykły katar u dziecka, który towarzyszy infekcjom wirusowym, trwa 10-14 dni, a u starszych dzieci ok. 7 dni. Taki katar mija, gdy ustępują też inne objawy choroby, jak osłabienie, podwyższona temperatura, kaszel.
Przewlekły katar może jednak trwać nawet wiele tygodni lub ciągle pojawiać się na nowo. Po czym go poznać? Przewlekły katar daje takie objawy, jak:
- nieprzerwanie zatkany nos, trudności w oddychaniu,
- nieustający obrzęk błony śluzowej nosa,
- zaleganie wydzieliny,
- napady kichania,
- mokry kaszel,
- obecność strupów w nosie.
Przewlekły nieżyt nosa trwa bez przerwy, dłużej niż 14 dni, lub bardzo często nawraca. Jeśli masz wątpliwości, czy to przewlekły katar, zgłoś się z dzieckiem do lekarza, aby znaleźć jego przyczyny.
Ważne! U dzieci, które chodzą do żłobka albo do przedszkola, katar może nawracać co kilka tygodni, gdy maluch ciągle łapie infekcje górnych dróg oddechowych. Powstaje wówczas wrażenie, że to przewlekły katar u dziecka, bo objawy są bardzo podobne: niemal bez przerwy zatkany nos, obrzęk śluzówki oraz pokasływanie. Najczęściej jednak to jedynie kolejne infekcje, które u dzieci w wieku przedszkolnym są naturalne. Najważniejsze jest wówczas wzmacnianie odporności malucha.
Przewlekły katar u dziecka: przyczyny
Nieustanny nieżyt nosa u dziecka może mieć różne przyczyny. Ważne, żeby w przypadku nawracających infekcji i ciągłego kataru u dziecka skonsultować się z pediatrą lub laryngologiem, który ustali przyczyny problemu. Przewlekły katar u dziecka to czasem objaw poważniejszych chorób, a nie infekcji wirusowych:
Zespół ściekania po tylnej ścianie gardła. To niezwykle uciążliwa dolegliwość trudna do zdiagnozowania i leczenia. Wydzielina może ściekać po tylnej ścianie gardła w przebiegu przeziębienia, zapalenia zatok, ale może też być odrębnym objawem. Wydzielina może podrażniać gardło i powodować nawet zakażenia bakteryjne. Ważne, aby szybko podjąć leczenie (leki antywirusowe, antyalergiczne, antybiotykoterapia), by nie doszło do rozwoju innych schorzeń.
Stan zapalny zatok. Przewlekły katar jest gęsty i obfity, często towarzyszy mu ból głowy, czoła, okolic nosa.
Alergiczny nieżyt nosa. Oprócz wodnistego kataru pojawia się świąd nosa, napady kichania i zaczerwienienie oczu. Nasilenie objawów następuje w kontakcie z alergenem.
Podrażnienie śluzówki nosa. Przewlekły katar może dokuczać dziecku, które jest narażone na ciągły kontakt z czynnikami drażniącymi, jak dym papierosowy czy suche powietrze w mieszkaniu.
Ciało obce w nosie. Gdy pogarsza się drożność nosa, a do tego pojawia się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, można podejrzewać, że do nosa dostało się ciało obce, np. mały element zabawki. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty.
Przewlekły katar u dziecka: leczenie
Aby leczyć przewlekły katar u dziecka, najpierw trzeba znaleźć jego przyczynę. Leczenie może polegać na podaniu leków:
- antywirusowych,
- antybakteryjnych,
- antyalergicznych.
W czasie leczenia kataru przewlekłego u dziecka pamiętaj o regularnym, codziennym oczyszczaniu i nawilżaniu nosa. Pomocne będą izotoniczne roztwory wody morskiej w sprayu dla dzieci.
Zobacz też:
- Zielony katar u dziecka: co oznacza i jak go leczyć?
- Katar to nie jest banalna sprawa, może zniszczyć słuch
- Czy niemowlę z katarem może wychodzić na spacer?