Zielony katar u dziecka
AdobeStock
Zdrowie

Zielony katar u dziecka – co oznacza, jak go leczyć?

Zielony katar u dziecka to informacja dla rodzica, że organizm malucha zmaga się z infekcją, a czasem także z alergią. Jeśli niemowlę lub starsze dziecko ma długotrwały zielony katar, antybiotyk nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Dr Katarzyna Mudel
Konsultacja merytoryczna

Gęsty, zielony katar często miewają dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Ale nie tylko. Łapią go również niemowlaki. Taki kolor wydzieliny z nosa to dowód, że organizm dziecka zmaga się z wirusami, bakteriami lub alergenami i co najważniejsze – próbuje się z nimi uporać. 

Spis treści:

O czym świadczy zielony katar u dziecka?

Pojawienie się kataru (fachowo nazywanego nieżytem nosa) jest najczęściej jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Zanim wydzielina stanie się zielona, jest przezroczysta i wodnista. W kolejnej fazie gęstnieje, staje się śluzowata, a następnie zmienia kolor na żółtawy lub zielony. Dziecko może (ale nie musi) mieć gorsze samopoczucie i podwyższoną temperaturę.

Gęsty, zielony katar bywa określany jako ropny. Rzeczywiście – zielona wydzielina może być skutkiem nadkażenia bakteryjnego, ale tak przede wszystkim wygląda jedna z naturalnych faz kataru wywołanego przez wirusy, czyli zwykłego kataru towarzyszącego infekcji sezonowej. W momencie, kiedy wydzielina z nosa zmienia barwę z przezroczystej na inną, oznacza to, że układ odpornościowy rozpoznał zagrożenie. Równocześnie przyspieszona zostaje produkcja własnych czynników antyseptycznych. Komórki immunologiczne zaczynają uwalniać enzym (zwany mieloperoksydazą), który zawiera barwnik bazujący na żelazie. To właśnie dzięki niemu katar przybiera zieloną barwę. Jeżeli zielony katar ma domieszkę ropną, wówczas może to świadczyć o istnieniu bakterii, ale nie zawsze bakterie te muszą być chorobotwórcze.

Pojawienie się zielonej wydzieliny z nosa u dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia wymaga pilnej wizyty u lekarza. Brak leczenia może doprowadzić do rozszerzenia się zwykłej infekcji na dolne drogi oddechowe lub skutkować zapaleniem ucha u niemowlaka. Przede wszystkim zatkany gęstą wydzieliną nos utrudnia dziecku ssanie piersi lub picie z butelki. Maluch, który nie może spokojnie się najeść, jest rozdrażniony, płaczliwy i bardziej zagrożony odwodnieniem. Wymaga szybkiej pomocy, która w pierwszej kolejności polega na udrożnieniu noska.

Zielony katar u dziecka po nocy

Rodzice często zauważają gęsty, zielony katar u dziecka po nocy. To nie znaczy, że maluch w czasie snu nabawił się infekcji lub infekcja stała się poważna. Jeśli nos nie był przez całą noc oczyszczany, rano wydzielina jest gęstsza, bardziej skoncentrowana, a przez to jej kolor staje się bardziej wyrazisty. Częste czyszczenie nosa (i rozrzedzanie gęstej wydzieliny solą fizjologiczną lub roztworami soli morskiej) sprawia, że zazielenienie śluzu słabnie. Bardziej zielona (zaschnięta) wydzielina może pojawiać się także wtedy, gdy dziecko oddycha przesuszonym powietrzem.

Długotrwały zielony katar u dziecka

Katar u dziecka może utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Zielona wydzielina, która pojawia się po początkowej wodnistej fazie kataru, zwykle jest widoczna około tygodnia. Jeśli obserwujemy ją mimo upływu 10 dni, dziecko powinien obejrzeć lekarz, który wykluczy inne przyczyny kataru, np. zapalenie zatok lub alergię.

Wydzielina przy katarze alergicznym zwykle jest przezroczysta i cieknąca. To dotyczy głównie alergii sezonowych. Jeśli jednak dziecko jest na coś uczulone przewlekle, śluz w nosie również może zmieniać konsystencję i kolor (także na zielony).

Co na zielony katar u dziecka?

Choć przyczyną pojawienie się zielonej wydzieliny mogą być bakterie, lekarze rzadko decydują się na leczenie zielonego kataru antybiotykiem. Antybiotykoterapia jest natomiast wskazana przy zapaleniu zatok u dziecka. Zielony katar u maluchów rzadko jednak jest objawem chorych zatok (chore zatoki mogą być natomiast przyczyną pojawienia się żółtego kataru u dziecka).

Przy leczeniu każdego rodzaju kataru u dziecka, także zielonego, szczególnie ważne jest staranne i częste czyszczenie nosa.

Domowe sposoby na zielony katar u dziecka

Aby zakatarzonemu dziecku łatwiej się oddychało, pilnuj, aby jego nosek był czysty i dbaj o odpowiednie warunki w mieszkaniu. Stosując się do opisanych niżej domowych sposobów walki z katarem, sprawisz, że maluch rzadziej będzie chorować.

  • Często czyść dziecku nosek, a jeśli wydzielina jest gęsta, wpuszczaj sól fizjologiczną (po dwie krople do każdej dziurki). To pomoże ją rozrzedzić. Możesz też używać roztworu wody morskiej (najlepiej sprawdza się roztwór hipotoniczny).
  • Zakatarzone niemowlę jak najczęściej układaj na brzuszku (szczególnie po wpuszczeniu soli fizjologicznej). W tej pozycji wydzielina łatwiej wypływa.
  • Czasem (ale nie za często), możesz używać aspiratora. Pediatrzy uważają, że zbyt częste korzystanie z tego sprzętu może prowadzić do podrażnienia śluzówki nosa.
  • Smaruj skórę pod noskiem – maścią natłuszczającą (np. maścią majerankową) lub kremem. To ochroni delikatną skórę przed podrażnieniem.
  • Na własną rękę nie używaj żadnych kropli do nosa. Mogą podrażnić śluzówkę, w efekcie czego dziecko będzie częściej łapało katary.
  • Ne przegrzewaj mieszkania – utrzymuj temperaturę około 20-21 stopni C.
  • Nawilżaj powietrze – jeśli jest suche, wysusza się również śluzówka, która nie może bronić się przed atakiem wirusów i bakterii. Możesz rozważyć zakup nawilżacza powietrza, albo oczyszczacza z funkcją nawilżania (zaleca się, aby poziom nawilżenia powietrza wynosił około 50 proc.).
  • Stosuj inhalacje z soli fizjologicznej – ułatwiają dziecku oddychanie.

Czy dziecko z zielonym katarem może chodzić do przedszkola lub żłobka?

Zielony katar może pojawić się u dziecka bez innych niepokojących objawów. Taki kolor wydzieliny obserwują rodzice dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Dziecko dobrze się czuje, nie ma gorączki, infekcja nie rozszerza się, nie przechodzi w zapalenie ucha czy oskrzeli. Z tego względu przedszkolaki z gęstym, zielonym katarem często są posyłane na zajęcia. Zdania wśród pediatrów na temat przewlekłego lub nawracającego kataru są podzielone. Jedni odradzają przebywanie zakatarzonego malucha w grupie. Kierują się obawami, że dziecko zarazi swoich kolegów. Inni dopuszczają taką możliwość. Jeśli dziecko z katarem przebywa wśród rówieśników, powinno umieć czyścić nos, wyrzucać chusteczki od kosza i dokładnie myć ręce. To pozwoli zminimalizować kontakt innych dzieci z wydzieliną.

Zobacz także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA