Zielony katar u dziecka
AdobeStock
Zdrowie

Zielony katar u dziecka – co oznacza, jak go leczyć?

Zielony katar u dziecka to informacja dla rodzica, że organizm malucha zmaga się z infekcją, a czasem także z alergią. Jeśli niemowlę lub starsze dziecko ma długotrwały zielony katar, antybiotyk nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Dr Katarzyna Mudel
Konsultacja merytoryczna

Gęsty, zielony katar często miewają dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Ale nie tylko. Łapią go również niemowlaki. Taki kolor wydzieliny z nosa to dowód, że organizm dziecka zmaga się z wirusami, bakteriami lub alergenami i co najważniejsze – próbuje się z nimi uporać. 

Spis treści:

O czym świadczy zielony katar u dziecka?

Pojawienie się kataru (fachowo nazywanego nieżytem nosa) jest najczęściej jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Zanim wydzielina stanie się zielona, jest przezroczysta i wodnista. W kolejnej fazie gęstnieje, staje się śluzowata, a następnie zmienia kolor na żółtawy lub zielony. Dziecko może (ale nie musi) mieć gorsze samopoczucie i podwyższoną temperaturę.

Gęsty, zielony katar bywa określany jako ropny. Rzeczywiście – zielona wydzielina może być skutkiem nadkażenia bakteryjnego, ale tak przede wszystkim wygląda jedna z naturalnych faz kataru wywołanego przez wirusy, czyli zwykłego kataru towarzyszącego infekcji sezonowej. W momencie, kiedy wydzielina z nosa zmienia barwę z przezroczystej na inną, oznacza to, że układ odpornościowy rozpoznał zagrożenie. Równocześnie przyspieszona zostaje produkcja własnych czynników antyseptycznych. Komórki immunologiczne zaczynają uwalniać enzym (zwany mieloperoksydazą), który zawiera barwnik bazujący na żelazie. To właśnie dzięki niemu katar przybiera zieloną barwę. Jeżeli zielony katar ma domieszkę ropną, wówczas może to świadczyć o istnieniu bakterii, ale nie zawsze bakterie te muszą być chorobotwórcze.

Pojawienie się zielonej wydzieliny z nosa u dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia wymaga pilnej wizyty u lekarza. Brak leczenia może doprowadzić do rozszerzenia się zwykłej infekcji na dolne drogi oddechowe lub skutkować zapaleniem ucha u niemowlaka. Przede wszystkim zatkany gęstą wydzieliną nos utrudnia dziecku ssanie piersi lub picie z butelki. Maluch, który nie może spokojnie się najeść, jest rozdrażniony, płaczliwy i bardziej zagrożony odwodnieniem. Wymaga szybkiej pomocy, która w pierwszej kolejności polega na udrożnieniu noska.

Zielony katar u dziecka po nocy

Rodzice często zauważają gęsty, zielony katar u dziecka po nocy. To nie znaczy, że maluch w czasie snu nabawił się infekcji lub infekcja stała się poważna. Jeśli nos nie był przez całą noc oczyszczany, rano wydzielina jest gęstsza, bardziej skoncentrowana, a przez to jej kolor staje się bardziej wyrazisty. Częste czyszczenie nosa (i rozrzedzanie gęstej wydzieliny solą fizjologiczną lub roztworami soli morskiej) sprawia, że zazielenienie śluzu słabnie. Bardziej zielona (zaschnięta) wydzielina może pojawiać się także wtedy, gdy dziecko oddycha przesuszonym powietrzem.

Długotrwały zielony katar u dziecka

Katar u dziecka może utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Zielona wydzielina, która pojawia się po początkowej wodnistej fazie kataru, zwykle jest widoczna około tygodnia. Jeśli obserwujemy ją mimo upływu 10 dni, dziecko powinien obejrzeć lekarz, który wykluczy inne przyczyny kataru, np. zapalenie zatok lub alergię.

Wydzielina przy katarze alergicznym zwykle jest przezroczysta i cieknąca. To dotyczy głównie alergii sezonowych. Jeśli jednak dziecko jest na coś uczulone przewlekle, śluz w nosie również może zmieniać konsystencję i kolor (także na zielony).

Co na zielony katar u dziecka?

Choć przyczyną pojawienie się zielonej wydzieliny mogą być bakterie, lekarze rzadko decydują się na leczenie zielonego kataru antybiotykiem. Antybiotykoterapia jest natomiast wskazana przy zapaleniu zatok u dziecka. Zielony katar u maluchów rzadko jednak jest objawem chorych zatok (chore zatoki mogą być natomiast przyczyną pojawienia się żółtego kataru u dziecka).

Przy leczeniu każdego rodzaju kataru u dziecka, także zielonego, szczególnie ważne jest staranne i częste czyszczenie nosa.

Domowe sposoby na zielony katar u dziecka

Aby zakatarzonemu dziecku łatwiej się oddychało, pilnuj, aby jego nosek był czysty i dbaj o odpowiednie warunki w mieszkaniu. Stosując się do opisanych niżej domowych sposobów walki z katarem, sprawisz, że maluch rzadziej będzie chorować.

  • Często czyść dziecku nosek, a jeśli wydzielina jest gęsta, wpuszczaj sól fizjologiczną (po dwie krople do każdej dziurki). To pomoże ją rozrzedzić. Możesz też używać roztworu wody morskiej (najlepiej sprawdza się roztwór hipotoniczny).
  • Zakatarzone niemowlę jak najczęściej układaj na brzuszku (szczególnie po wpuszczeniu soli fizjologicznej). W tej pozycji wydzielina łatwiej wypływa.
  • Czasem (ale nie za często), możesz używać aspiratora. Pediatrzy uważają, że zbyt częste korzystanie z tego sprzętu może prowadzić do podrażnienia śluzówki nosa.
  • Smaruj skórę pod noskiem – maścią natłuszczającą (np. maścią majerankową) lub kremem. To ochroni delikatną skórę przed podrażnieniem.
  • Na własną rękę nie używaj żadnych kropli do nosa. Mogą podrażnić śluzówkę, w efekcie czego dziecko będzie częściej łapało katary.
  • Ne przegrzewaj mieszkania – utrzymuj temperaturę około 20-21 stopni C.
  • Nawilżaj powietrze – jeśli jest suche, wysusza się również śluzówka, która nie może bronić się przed atakiem wirusów i bakterii. Możesz rozważyć zakup nawilżacza powietrza, albo oczyszczacza z funkcją nawilżania (zaleca się, aby poziom nawilżenia powietrza wynosił około 50 proc.).
  • Stosuj inhalacje z soli fizjologicznej – ułatwiają dziecku oddychanie.

Czy dziecko z zielonym katarem może chodzić do przedszkola lub żłobka?

Zielony katar może pojawić się u dziecka bez innych niepokojących objawów. Taki kolor wydzieliny obserwują rodzice dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Dziecko dobrze się czuje, nie ma gorączki, infekcja nie rozszerza się, nie przechodzi w zapalenie ucha czy oskrzeli. Z tego względu przedszkolaki z gęstym, zielonym katarem często są posyłane na zajęcia. Zdania wśród pediatrów na temat przewlekłego lub nawracającego kataru są podzielone. Jedni odradzają przebywanie zakatarzonego malucha w grupie. Kierują się obawami, że dziecko zarazi swoich kolegów. Inni dopuszczają taką możliwość. Jeśli dziecko z katarem przebywa wśród rówieśników, powinno umieć czyścić nos, wyrzucać chusteczki od kosza i dokładnie myć ręce. To pozwoli zminimalizować kontakt innych dzieci z wydzieliną.

Zobacz także:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

krew z nosa udziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Krew z nosa u dziecka – przyczyny, jak zatamować, leczenie
Krew z nosa może pojawiać się przy katarze u dziecka. Może być również wynikiem urazu lub włożenia do nosa ciała obcego. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość, chociaż może być sygnałem poważnej choroby np. białaczki, hemofilii lub choroby nerek. Sprawdź, jak zatamować krwotok z nosa i na co zwracać uwagę, by nie przegapić poważniejszych problemów.

Krew z nosa u dziecka leci najczęściej z powodu osłabienia naczyń krwionośnych w nosie i przesuszenia śluzówki. Częstym krwotokom z nosa sprzyjają częste infekcje oraz suche powietrze w domu. Kiedy dziecku leci krew z nosa, może wpaść w panikę, jednak na ogół nie jest to poważna dolegliwość i ustępuje samoistnie. Pamiętaj, że wbrew pozorom, podczas krwawienia z nosa, dziecko nie powinno odchylać głowy do tyłu. Krew może zacząć spływać do gardła, a dziecko może zacząć się nią dławić.  Spis treści:  Krew z nosa u dziecka - przyczyny Krwotok z nosa u dziecka - choroby Krew z nosa u dziecka - pierwsza pomoc Krwawienie z nosa u dziecka - leczenie Zapobieganie krwawieniu z nosa u dziecka Krew z nosa u dziecka - przyczyny Do krwawienia z nosa u dziecka najczęściej dochodzi u dzieci w wieku 6-8 lat, bardzo rzadko zdarza się u dzieci poniżej 2. roku życia . Krwawienie z nosa u dziecka może wystąpić z powodu: przezięienia kataru mocnego, napadowego kaszlu, np. w przypadku krztuśca urazu zapalenia zatok włożenia do nosa ciała obcego wady budowy przegrody nosa przerostu migdałka . Bywa, że wydzielina z nosa z krwią u dziecka jest także spowodowana częstym dłubaniem w nosie przez malucha. Przyczyną krwawienia z nosa jest plamka Kiesselbacha , która jest miejscem skupienia naczyń krwionośnych znajdujących się w przednim odcinku przegrody nosa. Wystarczy, że z powodu urazu, silnego wydmuchiwania nosa lub dłubania palcem, dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej plamki Kiesselbacha i z nosa dziecka leci krew. Krwotok z nosa u dziecka - choroby Utrzymujące się i powtarzające krwawienia z nosa wymagają zawsze diagnozy lekarskiej. Takie krwawienia mogą być objawem chorób powodujących większą kruchość naczyń krwionośnych lub przebiegających z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Chodzi...

Katar u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Sposoby na katar i sapkę u noworodka
Katar u noworodka można pomylić z sapką. Obie dolegliwości utrudniają dziecku oddychanie, a dolegliwości nie można ich łagodzić zwykłymi kroplami.

Katar u noworodka lub zatkany nosek to problem, który bardzo często pojawia się u dzieci zaraz po urodzeniu. Przystawiasz noworodka do piersi, on ssie, ale denerwuje się, bo w nosie ciągle coś mu furkocze. Katar? Niekoniecznie. To najprawdopodobniej tylko pozostałości wód płodowych , które trafiają również do noska. Na pewno lekarz zaraz po porodzie odsączył wydzielinę, ale jej resztki mogą jeszcze zalegać. Często znajdują się w niej złuszczone nabłonki. Dziecko, kichając, oczyszcza sobie z nich nos. Zatkany nosek nie jest wtedy objawem choroby, ale wydzielina może przeszkadzać dziecku w ssaniu piersi i spaniu. Często też katar u noworodka mylimy z sapką. Katar u noworodka: 1. Sapka 2. Katar 3. Czyszczenie nosa 4. Kiedy do lekarza 5. Katar i gorączka   wstaw_reklame('ad_srodtekst_01') Różnice między sapką a katarem u noworodka Sapka to obrzęk błony śluzowej nosa – nosek jest przytkany, ale nie ma w nim wydzieliny. Dla niemowlęcia to problem, bo żeby chronić się przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami, musi mieć drożny nosek. To szczególnie ważne u noworodka, bo nie potrafi on oddychać buzią. Poniżej różnice miedzy katarem u noworodka a sapką – pomogą ci je rozpoznać.   Sapka Katar świstanie, furkotanie śluzowa wydzielina z noska chrumkanie, chrapanie kichanie problemy  z oddychaniem problemy  z oddychaniem problemy ze ssaniem problemy ze ssaniem problemy ze snem problemy ze snem i płaczliwość Wypróbuj nasze sposoby na sapkę :  Nawilżaj nos noworodka. Zapuść do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Oklep dziecku plecki. Wietrz mieszkanie, w którym przebywa noworodek. Temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C. Jeśli jest wyższa, przykręć...

katar sienny
Adobe Stock
Zdrowie
Katar sienny: przyczyny, objawy, leczenie
Katar sienny jest przewlekłą chorobą zapalną występującą na tle alergicznym. Dlatego nazywa się go także katarem alergicznym lub alergicznym nieżytem nosa.

Katar sienny pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem , np. pyłkiem rośliny, na który organizm jest uczulony. Alergen drażni błonę śluzową nosa, co wywołuje katar alergiczny. Katar sienny: objawy leczenie domowe sposoby katar alergiczny u dziecka Objawy kataru siennego Najczęściej jest to obrzęk błony śluzowej nosa (zatkany nos), częste kichanie, wyciekająca z nosa bezbarwna wydzielina. Bardzo często alergicznemu nieżytowi nosa towarzyszą też bóle głowy, światłowstręt, zaczerwienienie oczu, swędzenie w nosie. Cechy charakterystyczne kataru siennego Alergiczny nieżyt nosa można pomylić z katarem towarzyszącym przeziębieniu. Jednak katar sienny jest inną dolegliwością niż ostry nieżyt nosa pojawiający się w wyniku infekcji. Oto cechy charakterystyczne kataru alergicznego: pojawia się w momencie kontaktu z alergenem (od razu lub kilka godzin po nim), katar sienny trwa tak długo, jak organizm jest narażony na kontakt z alergenem, alergiczny nieżyt nosa nie jest zaraźliwy , wydzielina z nosa jest bezbarwna i wodnista , dolegliwość jest sezonowa – w przypadku alergii na pyłki lub całoroczna – w przypadku np. alergii na kota czy roztocza. Leczenie kataru siennego Najczęściej stosuje się doustne środki antyhistaminowe , które ograniczają nasilenie reakcji alergicznej. Poza nimi można także stosować leki działające miejscowo – w obrębie błony śluzowej nosa. Są to najczęściej krople zawierające kortykosteroidy . Oba rodzaje leków – doustne i w postaci kropli – są dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli krople te zawiodą, można poprosić lekarza o receptę na krople zawierające kromoglikany. Także wydawanymi na receptę są doustne środki zawierające sterydy. Można także zdecydować się na immunoterapię . Jest to długotrwały proces polegający na podawaniu szczepionek, które mają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj