Szczekający kaszel u dziecka – jak rozpoznać kaszel krtaniowy i jak go leczyć?
Szczekający kaszel u dziecka, zwany też kaszlem krtaniowym, może uniemożliwić oddychanie. Nie można go lekceważyć, tylko trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. A w przypadku duszności, dzwonić po pogotowie i czekać z dzieckiem przy otwartym oknie (w chłodzie).
- Ewa Janczak-Cwil
Szczekający kaszel u dziecka to bardzo charakterystyczny objaw. Brzmi podobnie do szczekania psa – stąd jego potoczna nazwa. Fachowo przez lekarzy określany jest kaszlem krtaniowym.
Szczekający kaszel często pojawia się w nocy i nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – męczy dziecko. Poza charakterystycznym dźwiękiem w trakcie kaszlu krtaniowego mogą pojawić się świsty i duszność. Szczekający kaszel u dziecka najczęściej jest objawem jednej z trzech chorób. Każda z nich wymaga leczenia.
Spis treści:
- Szczekający kaszel u dziecka – przyczyny
- Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka
- Szczekający kaszel u dziecka – domowe sposoby
Przyczyny szczekającego kaszlu u dziecka
Kaszel krtaniowy (szczekający) najczęściej pojawia się u dzieci wskutek trzech schorzeń:
- refluksu żołądkowo-przełykowego,
- podgłośniowego zapalenia krtani,
- wrodzonej choroby dróg oddechowych.
Zapalenie krtani można podejrzewać, gdy oprócz szczekającego kaszlu u dziecka wystąpią następujące objawy:
- złe samopoczucie,
- gorączka,
- trudności przy mówieniu,
- trudności przy połykaniu,
- chrypka.
Szczekający kaszel u dziecka może pojawić się także, gdy w drogach oddechowych utknie ciało obce. Jeżeli masz pewność, że do tego doszło, wykorzystaj techniki stosowane przy zakrztuszeniu u dziecka. Jeśli nie pomogą, ale dziecko kaszle, jest szansa, że wyrzuci z dróg oddechowych blokadę. Jeśli to nie następuje, a dziecko ma problemy z oddychaniem (z trudem łapie powietrze, sinieją mu usta), natychmiast wezwij pomoc.
Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka
Jeśli dziecko ma atak szczekającego kaszlu i duszność, jak najszybciej dzwoń po karetkę. Gdy czekasz w domu na przyjazd pogotowia, wpuść zimne powietrze, lub wyjdź z dzieckiem (ubranym stosownie do pogody) na balkon. Nie należy bać się mrozu za oknem, trzeba tylko opatulić dziecko. Chłodne powietrze łagodzi kaszel krtaniowy. Jeśli na dworze jest zbyt ciepło, stań z dzieckiem przy otwartych drzwiach lodówki lub zamrażarki.
Lekarz zaleci odpowiednie leki – w zależności od przyczyny zapalenia krtani i szczekającego kaszlu. Mogą to być:
- środki łagodzące kaszel krtaniowy u dziecka,
- leki przeciwzapalne i ograniczające duszność (zwykle sterydowe),
- antybiotyki.
W przypadku ropnego zapalenia krtani może być konieczne leczenie dziecka w szpitalu.
Jeśli szczekający kaszel u dziecka jest wywołany obecnością ciała obcego w drogach oddechowych, trzeba je usunąć. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie tracheotomii (gdy ciało obce uniemożliwia wysycenie krwi tlenem). Tracheotomia polega na nacięciu tchawicy i wprowadzeniu do niej rurki, przez którą powietrze dotrze do płuc dziecka z pominięciem zatkanego odcinka.
W przypadku, gdy kaszel krtaniowy u dziecka wywołany jest refluksem żołądkowo-przełykowym, konieczne będzie potwierdzenie diagnozy badaniami i podjęcie leczenia przyczyny kaszlu (cofania się treści żołądka do przełyku).
Kaszel szczekający u dziecka – domowe sposoby
Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, aby ulżyć dziecku, jest zapewnienie chłodnego lub wręcz zimnego powietrza do oddychania. Gdy atak minie i dziecko może swobodnie oddychać, na szczekający kaszel można stosować również inhalacje z soli fizjologicznej, najlepiej zimnej, schłodzonej w lodówce. Najlepszy do tego celu będzie nebulizator, który skutecznie zamieni płyn w parę wodną. Dobrym pomysłem jest też podawanie syropu (po konsultacji z lekarzem), np. syrop prawoślazowy pomaga zwiększyć przepływ powietrza przez drogi oddechowe.
Uwaga! Domowe sposoby na szczekający kaszel mogą pomóc łagodzić kaszel, ale nie wyleczą podgłośniowego zapalenia krtani ani ropnego zapalenia krtani. Będą za to skutecznie uzupełniać niezbędne leczenie farmakologiczne.
Zobacz także: