Alergia na pyłki brzozy: objawy, postępowanie
Alergia na pyłki brzozy pojawia się nagle i gwałtownie, gdyż brzoza zaczyna pylić od razu bardzo intensywnie. Pyłki brzozy to najczęstsza przyczyna kataru alergicznego i astmy wiosną.
- Ewa Janczak-Cwil
Pyłki brzozy bardzo często powodują alergię, ich stężenie w Polsce wiosną jest wysokie. Jak wynika z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal połowa Polaków uzyskuje dodatni wynik punktowych testów skórnych z alergenem brzozy. Aż 80 proc. z nich wykazuje objawy alergii krzyżowych z pokarmami.
Spis treści:
- Kiedy pyli brzoza?
- Objawy alergii na pyłki brzozy
- Alergia krzyżowa przy alergii na pyłki brzozy
- 13 rad dla osób z alergią na pyłki brzozy
- Alergia na brzozę – leczenie
Kiedy pyli brzoza?
Brzoza może pylić od końca marca nawet do połowy maja, ale najczęściej jej pylenie rozpoczyna się w kwietniu. Największe stężenie notuje się w drugiej połowie kwietnia. W maju pylenie brzozy zanika.
Pyłki brzozy są najbardziej niebezpieczne dla uczulonych na nie mieszkańców miast. Więcej pyłków wydzielają brzozy rosnące w miastach w pobliżu ulic. Dodatkowo osoby mieszkające w miastach często mają zniszczony nabłonek dróg oddechowych w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przez zniszczoną błonę śluzową łatwiej przenikają alergeny.
Objawy alergii na pyłki brzozy
Brzoza zaczyna pylić gwałtownie. Stężenie jej pyłków w powietrzu od razu jest wysokie, dlatego objawy uczulenia pojawiają nagle.
Objawy uczulenia na pyłek brzozy to głównie:
- katar alergiczny,
- uczucie zatkanego nosa,
- kichanie,
- obfita wydzielina z nosa,
- swędzenie oczu,
- alergiczne zapalenie spojówek.
Alergia na brzozę u dzieci może powodować duszność w klatce piersiowej, napadowy kaszel, świszczący oddech, czyli objawy astmy.
Alergii na pyłki brzozy a alergia krzyżowa
Pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową. Jej objawem może być tzw. zespół alergii jamy ustnej. Jest to reakcja natychmiastowa – rzadka u dzieci (u nich może pojawić się atopowe zapalenie skóry).
Jak rozpoznać reakcje krzyżowe? Początkowo występuje alergiczny nieżyt nosa spowodowany pyleniem brzozy, później pojawiają się reakcje na pokarmy reagujące krzyżowo. Rzadko zdarza się, że najpierw występuje uczulenie na pokarmy, a dopiero później występują objawy alergii pyłkowej.
Do alergii krzyżowej dochodzi, ponieważ zawarte w pyłku brzozy uczulające białka, mogą występować również w niektórych pokarmach i pyłkach innych roślin.
Najważniejsze alergeny w pyłku brzozy:
- Bet v 1 – to białko daje odczyny krzyżowe z leszczyną, olchą, roślinami z rodziny różowate, np. z jabłkiem, gruszką, wiśnią, śliwką i poziomką.
- Bet v 2 – jest identyczny jak białka w pyłkach różnych roślin. Dlatego osoby uczulone na pyłki brzozy mogą wykazywać też objawy alergii po kontakcie z melonem, kiwi, czereśniami, morelami, awokado, pomarańczą, słonecznikiem, oliwkami, tymotką.
Sprawdź też: Brzoza – alergia krzyżowa (tabela alergenów)
Uwaga! Nie każda osoba z alergią na pyłki brzozy będzie miała alergię na wymienione wyżej rośliny i owoce.
Poniżej opisujemy, co robić w przypadku alergii na brzozę, co podawać w celu łagodzenia objawów, jak można próbować całkowicie pozbyć się alergii.
13 rad dla osób z alergią na pyłki brzozy
- Sprawdź kalendarz pylenia roślin w Polsce i komunikaty dla alergików, kiedy można spodziewać się pylenia brzozy.
- Przed sezonem pylenia idź do alergologa – może zalecić rozpoczęcie przyjmowania leków przed sezonem pylenia, by uniknąć nieprzyjemnych objawów.
- W okresie pylenia brzozy staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem i po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
- Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano i po deszczu – wtedy też jest mniej pyłków.
- Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania – dobrze zatrzymują pyłki.
- Kup odkurzacz z filtrem HEPA – pomoże pozbyć się alergenów z domu.
- Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne – osłonisz oczy przed wnikaniem pyłków do organizmu.
- Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
- Podczas jazdy samochodem zasuń szyby – ograniczysz dostawanie się pyłków do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
- Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
- Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór – stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
- Po sezonie pylenia porozmawiaj z alergologiem na temat odczulania.
Alergia na brzozę – leczenie
Unikanie alergenu, czyli w tym przypadku pyłków brzozy, to nie leczenie. Poza tym bywa nieskuteczne, gdyż pyłki przenoszone są z wiatrem i mogą wywoływać reakcję u osób, które przebywają w pewnym oddaleniu od drzew. Nienarażanie się na pyłek brzozy może jedynie ograniczyć nasilenie objawów, ale nie spowoduje, że alergia zniknie.
Doraźnie w celu złagodzenia objawów stosuje się:
- leki przeciwhistaminowe,
- kortykosteroidy,
- leki obkurczające śluzówkę nosa.
Do prawdziwego leczenia alergii na pyłki brzozy stosuje się tak zwane odczulanie. Po potwierdzeniu alergii testami alergicznymi, alergikowi podaje się wzrastające dawki specjalnie spreparowanego alergenu. To pozwala organizmowi wytworzyć tolerancję na alergen, co ogranicza lub pozwala całkowicie pozbyć się alergii.
Zobacz też:
- Co teraz pyli? Podajemy miesiąc po miesiącu
- Alergia na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie
- Odczulanie bez zastrzyków