Alergia skórna: nie tylko na twarzy, a też na łokciach, kolanach, ciele. Jak leczyć wysypkę?
Alergia sprawia, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i pojawiają się na niej krostki. Aby leczenie było skuteczne, najpierw trzeba wyeliminować alergen z otoczenia dziecka. Objawy alergii skórnej mogą pokazać się na twarzy, w zgięciach łokci i kolan, ale też na całym ciele. Co robić? Zapytałyśmy pediatrę.
- Magdalena Drab
Alergia skórna to potoczne określenie postaci skórnej alergii. Wysypka alergiczna może pojawić się zarówno po spożyciu alergenu drogą pokarmową (alergia pokarmowa), na skutek zainhalowania alergenu drogą wziewną (alergia wziewna) ale także na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem (alergia kontaktowa). Aby leczenie było skuteczne, najpierw trzeba wyeliminować alergen z otoczenia dziecka.
Alergia skórna może sprawić, że na twarzy dziecka pojawią się czerwone, łuszczące się grudki albo skóra pokryje się suchymi, czerwonymi plamami, czyli liszajami. Ale nie tylko! Alergia skórna często idzie w parze z suchą, swędzącą skórą, może też powodować obrzęk skóry. Jak wyleczyć uczulenie na skórze dziecka? Wątpliwości pomogła nam rozwiać dr med. Izabela Jastrzębska, pediatra.
Spis treści:
- Rodzaje alergii skórnej u dzieci
- Objawy alergii skórnej u dziecka
- Jak leczyć alergię skórną u dziecka
- Wysypka to nie zawsze alergia skórna
Rodzaje alergii skórnej u dzieci
Alergia skórna może mieć różne podłoże, ale zawsze jest efektem nadwrażliwości skóry, wywołanej przez mechanizmy immunologiczne. Nadwrażliwość ujawnia się, gdy w reakcji na kontakt z alergenem organizm próbuje go zwalczyć. Alergia skórna u dzieci najczęściej występuje jako:
- pokrzywka - może wystąpić jako postać alergii pokarmowej po spożyciu alergenu albo jako reakcja na leki. Czasem wywołują ją czynniki niespecyficzne, takie jak zimno, ucisk, czy wysiłek fizyczny. Może też towarzyszyć infekcjom bakteryjnym oraz wirusowym.
- kontaktowe zapalenie skóry - wysypkę powoduje bezpośredni kontakt z alergenem
- atopowe zapalenie skóry - skóra pozostaje sucha i wrażliwa, nawet gdy ograniczy się kontakt z alergenem. Uważa się, że atopowe zapalenie skóry wynika z uszkodzenia ochronnych właściwości skóry.
- obrzęk naczynio-ruchowy skóry – często wysypkom alergicznym towarzyszy obrzęk ust, powiek oraz dłoni lub stóp.
Objawy alergii skórnej u dziecka
W zależności od przyczyny alergii na skórze dziecka mogą pojawiać się zmiany i wypryski w różnej postaci, np.:
- swędzące czerwone bąble, wyglądające jak po poparzeniu pokrzywami (pokrzywka)
- wysypka grudkowo-pęcherzykowa lub grudkowo-krostkowa
- czerwone suche plamy, łuszczenie, rumień (najczęściej przy AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry)
- obrzęk
Zmiany alergiczne obejmują twarz, zgięcia łokci i kolan lub całe ciało.
Jak leczyć alergię skórną u dziecka?
Istnieje cała lista alergenów, które mogą wywoływać alergię skórną, więc zanim rozpocznie się leczenie, należy wykonać testy na alergię, które wskażą przyczynę reakcji alergicznej. Niezbędne jest odstawienie alergenu - to może być drażniący kosmetyk, proszek do prania albo składnik diety.
Pielęgnacja skóry alergicznej opiera się na stosowaniu odpowiednich, delikatnych kosmetyków (emolientów) zarówno do mycia, jak i nawilżania i natłuszczania po kąpieli. Wrażliwa skóra nie lubi słońca, gorącej wody ani długich kąpieli. Warto też zwrócić uwagę, czy dziecko nie nosi uciskających ubrań (np. rajstop) ze sztucznych materiałów.
Polecamy też kosmetyki ze składników organicznych, nawilżające i odżywcze emolienty do delikatnej i wrażliwej skóry, pełne naturalnych antyoksydantów i intensywnie odżywczych kwasów tłuszczowych.
Alergię, która objawia się zmianami na skórze, leczy się także farmakologicznie - leki należy przyjmować pod kontrolą lekarza alergologa. W razie potrzeby lekarz przepisze też maść na receptę do smarowania zmienionych miejsc.
Wysypka to nie zawsze alergia skórna
Wysypka na twarzy u niemowlaka czy małego dziecka niekoniecznie musi wiązać się z alergią. Oczywiście zawsze trzeba podejrzewać, że krostki czy zaczerwieniona skóra na buzi to oznaki uczulenia, np. po spożyciu jakiegoś alergenu, i warto skonsultować je z dermatologiem. Wysypka na twarzy dziecka może jednak pojawić się także z innych powodów, np.:
- jako objaw trądziku niemowlęcego
- na skutek przegrzania (tzw. potówki)
- jako wynik zaczopowania gruczołów łojowych (tzw. prosaki)
- przy ząbkowaniu, gdy dziecko ciągle się ślini, co podrażnia skórę twarzy
- jako objaw łojotokowego zapalenia skóry
Konsultacja: dr med. Izabela Jastrzębska, pediatra, ekspert portalu ZnanyLekarz
Zobacz też:
- Jak leczyć katar sienny u dziecka?
- Jak radzić sobie z alergią na pyłki?
- Alergiczne testy z krwi - na czym polegają i czy są skuteczne?