Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci
Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.
Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy.
Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać.
Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci
Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci.
Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci:
- ból głowy
- ból gardła
- zmęczenie.
W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować:
Zobacz także
- gorączkę
- zawroty głowy
- dreszcze
- ból oczu
- chrypkę
- biegunkę
- wymioty.
W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa. Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków.
Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci, które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii.
Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się:
- wysoka gorączka,
- suchy kaszel,
- bóle mięśni,
- wysypki skórne, np. na stopach,
Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego.
Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS.
Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?
Eksperci podkreślają, że najlepszą ochroną przed zachorowaniem na COVID-19 są szczepienia. Należy zaszczepić siebie oraz dzieci. W tej chwili dostępne są dwie szczepionki dla grupy wiekowej od 12 do 18 roku życia – Pfizer i Moderna (Moderna została dopuszczona do użytku wśród dzieci i młodzieży przez Europejską Agencję Leków w lipcu tego roku). Szczepienia na COVID dla dzieci w wieku 5-11 lat mają rozpocząć się w Polsce pod koniec listopada 2021. W USA już trwają.
Szczepionki na koronawirusa dla młodszych dzieci, a nawet niemowląt, są wciąż w fazie testów. Trzeba zatem jeszcze na nie poczekać. Do tego czasu najskuteczniejszym sposobem ochrony najmłodszych dzieci przed koronawirusem, a szczególnie przed wariantem Delta, jest metoda kokona. Polega ona na zaszczepieniu jak największej liczby osób z otoczenia dziecka (rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa). Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko zakażenia malucha.
Zobacz także: Skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci
Wariant koronawirusa Delta: dlaczego jest groźny?
Odmiana Delta (tzw. wariant indyjski) odpowiada obecnie za większość zakażeń koronawirusem na świecie. Mutacja Delta jest bardziej zaraźliwa, tym samym jest też groźniejsza niż inne odmiany koronawirusa. Chorzy zakażają nawet 5-8 dni przed wystąpieniem objawów. Stwierdzono również, że wariant Delta częściowo radzi sobie z odpornością nabytą w wyniku szczepienia. Ale szczepienie nadal chroni przed ciężkim przebiegiem choroby!
Źródło: news-medical.net
Zobacz też:
- Koronawirus a noworodek: co się dzieje, gdy mama jest zakażona?
- Większość Polaków chce zaszczepić dziecko przeciw COVID-19!
- Jak pobrać paszport covidowy?