wysypka a covid u dziecka
Zdrowie

Wysypka COVID u dzieci – jak wygląda, jak często występuje

Wysypka może być pierwszym lub jedynym objawem koronawirusa u dziecka. Zmiany skórne pojawiają się w różnych częściach ciała i mają różną postać. Sprawdź, jak wygląda wysypka przy przy COVID-19, gdzie występuje i kiedy znika.
dr Beata Kosiorek-Nalewajek
Konsultacja merytoryczna

Koronawirus u dziecka może objawiać się wysypką. Zmiany na skórze często pojawiają się jako pierwszy lub jedyny objaw zakażenia SARS-CoV-2. Jeśli twoje dziecko nie miało dotąd problemów ze skórą, a pojawiły się na niej niepokojące zmiany, w czasie pandemii musisz brać pod uwagę, że to może być objaw COVID-19. W takiej sytuacji konieczne jest izolowanie dziecka od osób, które może zarazić.

Jak wygląda wysypka przy COVID-19?

Wysypka towarzysząca COVID-19 pojawia się w różnych miejscach na ciele i ma różnorodną postać. Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów (British Association of Dermatologists) stworzyło stronę internetową, która zawiera zdjęcia przedstawiające różne wysypki towarzyszące COVID-19 oraz inne zmiany skórne związane z tą chorobą. Można ją znaleźć pod adresem covidskinsigns.com. Zdjęcia wysypek pochodzą od użytkowników aplikacji Covid Symptom Study z dodatnim testem na COVID-19. Brytyjscy dermatolodzy przenalizowali i sklasyfikowali przesłane przez nich fotografie. Powstał w ten sposób atlas wysypek, który może pomóc w diagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2. Należy jednak pamiętać, że nie ma pewności, czy zmiany skórne na publikowanych zdjęciach są rzeczywiście powiązane z COVID-19.

Najczęstsze zmiany skórne zgłaszane przez chorych na COVID-19:

 • pokrzywka 
 • wysypka plamista (podobna do potówek)
 • wysypka grudkowo-pęcherzykowa (podobna do wysypki pojawiającej się przy odrze)
 • zmiany na palcach dłoni i stóp (jedne znane i opisywane w przebiegu COVID)
W potocznej świadomości skórne objawy COVID-19 nie należą do typowych symptomów tej choroby, do których zalicza się gorączkę, kaszel i duszność. Okazuje się jednak, że zmiany na skórze pojawiają się dość często. Lekarze włoscy i hiszpańscy obserwowali je nawet u ok. 20-50 proc. osób zakażonych koronawirusem. 

Koronawirus u dzieci na skórze

Dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem łagodniej niż dorośli. Najczęściej bezobjawowo. Wysypka u najmłodszych może być jedynym widocznym symptomem zakażenia SARS-CoV-2.

Zmiany skórne najczęściej obserwowane u dzieci przy COVID-19:

 • covidowe palce – zmiany przypominające odmrożenie, widoczne na palcach rąk lub stóp. Najpierw pojawia się zasinienie, potem – pęcherzyki i nadżerki. Zmiany znikają po ok. 13 dniach.
 • wysypka przypominająca odrę lub trzydniówkę – widoczna na plecach i twarzy, znika po ok. 5 dniach. 
 • pokrzywka – częściej występuje u młodzieży, obejmuje kończyny lub tułów, rzadko towarzyszy jej świąd, znika po kilku dniach. 
 • obrzęk lub rumień na dłoniach i stopach – jest jednym z objawów ciężkiego przebiegu COVID u dzieci, którego następstwem jest wieloukładowy zespół zapalny (nazywany w skrócie PIMS-TS lub MISC. Choroba przypomina zespół Kawasakiego i początkowo była z nią mylona (zarówno podczas COVID-19 jak i choroby Kawasakiego dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych. Wraz z coraz lepszym poznawaniem przebiegu zakażeń koronawirusowych lekarze nauczyli się różnicować obie choroby. Charakterystycznymi objawami PIMS-TS, poza wysypką na dłoniach i stopach, jest przekrwienie spojówek (tzw. czerwone oczy), zmiany występujące na śluzówce jamy ustnej, powiększenie węzłów chłonnych na szyi. U dziecka może pojawić się również wysypka na ciele i złuszczanie skóry wokół paznokci. 

Najważniejsze informacje o wysypce u dziecka przy zakażeniu koronawirusem

Z analizy bazy zdjęć wysypek towarzyszących zakażeniu koronawirusem, której dokonali brytyjscy dermatolodzy, płyną wnioski dotyczące pojawienia się zmian skórnych u dzieci w przebiegu COVID:

 • wysypka może być pierwszym lub jedynym objawem COVID-19 u dziecka,
 • wysypka może być bardziej charakterystycznym objawem COVID-19 u dziecka niż gorączka i kaszel,
 • wysypka przy zakażeniu koronawirusem u dzieci występowała dwa razy częściej niż u dorosłych, 
 • wysypka może pojawiać się przed, w trakcie lub po zakończeniu infekcji,
 • czasem potrzebne są leki, które pomogą złagodzić objawy związane z wysypką.
Na podstawie dotychczasowych obserwacji wiadomo, że dzieci znacznie rzadziej zakażają się SARS-CoV-2 i  łagodniej to zakażenie przechodzą. W porównaniu z osobami dorosłymi zakażenie to u dzieci znacznie częściej przebiega bezobjawowo albo skąpoobjawowo.


Zobacz także:

Rewolucja w leczeniu azs? Opowiada dr Sophie Seite, biochemik i biolog molekularny (film)

Noworodek a koronawirus
AdobeStock
Noworodek
Koronawirus u noworodka: jak wygląda rozpoznanie COVID-19 i postępowanie?
Zakażenie noworodka koronawirusem nie objawia się w sposób specyficzny, ale wymaga szczególnej obserwacji, ponieważ u tak małego pacjenta ryzyko negatywnych skutków infekcji jest szczególnie wysokie. Do zakażenia może dojść np. w trakcie porodu, jeżeli ciężarna matka jest chora (choć nie zawsze wirus przenosi się z matki na dziecko).

Koronawirus u noworodka może przebiegać łagodnie, a nawet bezobjawowo, jednak jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, dziecko musi pozostawać pod opieką personelu medycznego z uwagi na fakt, że infekcja u tak małego organizmu może przebiegać wyjątkowo ciężko. Każdy noworodek, którego matka w trakcie ciąży lub podczas porodu była badana w kierunku SARS-CoV-2 lub zostało u niej potwierdzone zakażenie, powinien być traktowany jako potencjalnie zarażony wirusem COVID-19. Takie są zalecenia Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Spis treści: W jakich przypadkach noworodek jest badany pod kątem zarażenia wirusem SARS-CoV-2? Objawy koronawirusa u noworodka Postępowanie w przypadku zarażenia się koronawirusem przez noworodka Po jakim czasie noworodek chory na koronawirusa może zostać wypisany ze szpitala? W jakich przypadkach noworodek jest badany pod kątem zarażenia wirusem SARS-CoV-2? Podejrzenie, że noworodek może być nosicielem koronawirusa, nawet jeżeli nie wykazuje żadnych objawów, następuje, gdy: ma on bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, np. kimś z personelu medycznego, rodziną, jego matka ma COVID-19 między 14 dniem przed porodem a 28 dniem po porodzie. W takich przypadkach wykonuje się u noworodka wymaz z nosogardzieli badany testem RT-PCR w celu zdiagnozowania, czy do zakażenia rzeczywiście doszło. Jeżeli noworodek wykazuje objawy kliniczne wirusa SARS-CoV-2 , zaleca się wykonanie dodatkowo badań: wykluczających inne infekcje wirusowe, np. grypę, RSV ; wykluczających inne infekcje bakteryjne; morfologii krwi ; obrazowych: RTG/USG płuc, RTG jamy brzusznej; CRP oraz oznaczenie enzymów wątrobowych i biomarkerów serca. Jeżeli noworodek nie wykazuje objawów zarażenia koronawirusem, oprócz wykonania testu metodą RT-PCR, bada się tylko...

mleko matki chroni przed koronawirusem
Adobe Stock
Aktualności
LODY z mleka matki ochronią przed koronawirusem! „Najsmaczniejsze są gruszkowe”
W pokarmie kobiet, które wygrały walkę z koronawirusem, znajdują się cenne przeciwciała. Lekarze chcą wykorzystać je do ochrony przed zakażeniem i dodawać mleko matek m.in. do lodów.

Przeciwciała pomocne w walce z koronawirusem wykryto w mleku kobiet, które przeszły chorobę Covid-19. Lekarze ze szpitala w Amsterdamie chcą więc z mleka matek robić lody i podawać je profilaktycznie osobom narażonym na zakażenie koronawirusem. Mleko matki ochroni przed koronawirusem? W pokarmie matek karmiących znajdują się przeciwciała zwalczające koronawirusa − ustalili lekarze ze szpitala Emma Kinderziekenhuis w Amsterdamie. To świetna wiadomość, zwłaszcza dla osób słabych, o złym stanie zdrowia, którym przeciwciała z kobiecego mleka mogą pomóc obronić się przed koronawirusem. W jaki sposób mieliby je przyjmować? Dyrektor holenderskiej placówki, Hans van Goudoever, w rozmowie z serwisem internetowym gazety „Algemeen Dagblad” zdradził, że lekarze planują dodawać mleko matek do lodów.  „W ostatnich tygodniach robiliśmy takie lody. Wyszły bardzo dobrze, a najbardziej chyba smakowały naszym testerom te o smaku gruszki.” − powiedział van Goudoever. Co ważne, przeciwciała zwalczające koronawirusa utrzymują się w kobiecym mleku dość długo, bo nawet do 6 miesięcy od momentu zakażenia. W dodatku nie niszczy ich proces pasteryzacji, któremu poddany będzie pokarm. Do szpitala w Amsterdamie zgłosiło się już ponad 7,5 tysiąca matek karmiących gotowych oddać swój pokarm. Wszystkie przeszły chorobę Covid-19. Każda z kobiet odda 100 ml swojego mleka. Lody zrobione z kobiecego pokarmu mają być podawane codziennie przez kilka tygodni m.in. osobom przebywającym w domach opieki.  Źródło: rp.pl Zobacz też: Karmienie piersią a koronawirus: zalecenia ekspertów Karmienie mieszane – kiedy i jak je stosować? Jak wybrać dobry laktator?

testy na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa i czy trzeba mu się poddać?
Najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia określa, kiedy lekarz może zlecić badanie na koronawirusa. Sprawdź, gdzie wykonywane są testy i jakie zasady obowiązują obecnie dla izolacji domowej.

Dzisiaj wchodzą w życie zapisy rozporządzenia ministra zdrowia opublikowane wczoraj w Dzienniku Ustaw i regulujące standardy organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Podajemy najważniejsze informacje, które mogą się przydać (oby nie musiały!) każdemu z nas. Kiedy lekarz może wysłać pacjenta na test na koronawirusa? Lekarz może wystawić pacjentowi skierowanie na badania w kierunku zakażenia koronawirusem na podstawie wizyty odbytej w poradni, a także na podstawie teleporady . Uzasadnieniem dla wystawienia skierowania jest stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Uwaga! Żeby otrzymać takie skierowanie nie trzeba mieć wszystkich czterech objawów typowych dla koronawirusa : gorączki, duszności, kaszlu, utraty węchu i smaku. Wystarczy, że lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnie badania pacjenta, podejrzewa zakażenie koronawirusem. Wyjątkiem są dzieci do ukończenia drugiego roku życia , które muszą zostać zbadane przez lekarza. Gdzie pobierana jest próbka do badania? W sytuacji, gdy pacjent może samodzielnie się przemieszczać, lekarz powinien podać mu informacje, gdzie znajdują się punkty pobrań. Pacjent skierowany na test na koronawirusa nie może przemieszczać się środkami transportu publicznego ! Gdy pacjent nie może podróżować samodzielnie albo nie pozwala na to stan jego zdrowia, lekarz zleca pobranie wymazu do badania przez personel karetki wymazowej. Kto przekazuje pacjentowi wynik badania na obecność koronawirusa? Ośrodek badający próbkę pobraną w ramach testu na koronawirusa o jego wyniku informuje placówkę medyczną, w której pracuje lekarz zlecający wykonanie testu. Pacjent jest informowany o wyniku badania przez personel tejże placówki – odbywa się to telefonicznie lub drogą mailową. Czy można odmówić wykonania testu na koronawirusa? Na rządowej stronie gov.pl...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj