
Koronawirus u dziecka może objawiać się wysypką. Zmiany na skórze często pojawiają się jako pierwszy lub jedyny objaw zakażenia SARS-CoV-2. Jeśli twoje dziecko nie miało dotąd problemów ze skórą, a pojawiły się na niej niepokojące zmiany, w czasie pandemii musisz brać pod uwagę, że to może być objaw COVID-19. W takiej sytuacji konieczne jest izolowanie dziecka od osób, które może zarazić.
Jak wygląda wysypka przy COVID-19?
Wysypka towarzysząca COVID-19 pojawia się w różnych miejscach na ciele i ma różnorodną postać. Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów (British Association of Dermatologists) stworzyło stronę internetową, która zawiera zdjęcia przedstawiające różne wysypki towarzyszące COVID-19 oraz inne zmiany skórne związane z tą chorobą. Można ją znaleźć pod adresem covidskinsigns.com. Zdjęcia wysypek pochodzą od użytkowników aplikacji Covid Symptom Study z dodatnim testem na COVID-19. Brytyjscy dermatolodzy przenalizowali i sklasyfikowali przesłane przez nich fotografie. Powstał w ten sposób atlas wysypek, który może pomóc w diagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2. Należy jednak pamiętać, że nie ma pewności, czy zmiany skórne na publikowanych zdjęciach są rzeczywiście powiązane z COVID-19.
Najczęstsze zmiany skórne zgłaszane przez chorych na COVID-19:
- pokrzywka
- wysypka plamista (podobna do potówek)
- wysypka grudkowo-pęcherzykowa (podobna do wysypki pojawiającej się przy odrze)
- zmiany na palcach dłoni i stóp (jedne znane i opisywane w przebiegu COVID)
Koronawirus u dzieci na skórze
Dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem łagodniej niż dorośli. Najczęściej bezobjawowo. Wysypka u najmłodszych może być jedynym widocznym symptomem zakażenia SARS-CoV-2.
Zmiany skórne najczęściej obserwowane u dzieci przy COVID-19:
- covidowe palce – zmiany przypominające odmrożenie, widoczne na palcach rąk lub stóp. Najpierw pojawia się zasinienie, potem – pęcherzyki i nadżerki. Zmiany znikają po ok. 13 dniach.
- wysypka przypominająca odrę lub trzydniówkę – widoczna na plecach i twarzy, znika po ok. 5 dniach.
- pokrzywka – częściej występuje u młodzieży, obejmuje kończyny lub tułów, rzadko towarzyszy jej świąd, znika po kilku dniach.
- obrzęk lub rumień na dłoniach i stopach – jest jednym z objawów ciężkiego przebiegu COVID u dzieci, którego następstwem jest wieloukładowy zespół zapalny (nazywany w skrócie PIMS-TS lub MISC. Choroba przypomina zespół Kawasakiego i początkowo była z nią mylona (zarówno podczas COVID-19 jak i choroby Kawasakiego dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych. Wraz z coraz lepszym poznawaniem przebiegu zakażeń koronawirusowych lekarze nauczyli się różnicować obie choroby. Charakterystycznymi objawami PIMS-TS, poza wysypką na dłoniach i stopach, jest przekrwienie spojówek (tzw. czerwone oczy), zmiany występujące na śluzówce jamy ustnej, powiększenie węzłów chłonnych na szyi. U dziecka może pojawić się również wysypka na ciele i złuszczanie skóry wokół paznokci.
Najważniejsze informacje o wysypce u dziecka przy zakażeniu koronawirusem
Z analizy bazy zdjęć wysypek towarzyszących zakażeniu koronawirusem, której dokonali brytyjscy dermatolodzy, płyną wnioski dotyczące pojawienia się zmian skórnych u dzieci w przebiegu COVID:
- wysypka może być pierwszym lub jedynym objawem COVID-19 u dziecka,
- wysypka może być bardziej charakterystycznym objawem COVID-19 u dziecka niż gorączka i kaszel,
- wysypka przy zakażeniu koronawirusem u dzieci występowała dwa razy częściej niż u dorosłych,
- wysypka może pojawiać się przed, w trakcie lub po zakończeniu infekcji,
- czasem potrzebne są leki, które pomogą złagodzić objawy związane z wysypką.
Zobacz także:

Koronawirus u noworodka może przebiegać łagodnie, a nawet bezobjawowo, jednak jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, dziecko musi pozostawać pod opieką personelu medycznego z uwagi na fakt, że infekcja u tak małego organizmu może przebiegać wyjątkowo ciężko. Każdy noworodek, którego matka w trakcie ciąży lub podczas porodu była badana w kierunku SARS-CoV-2 lub zostało u niej potwierdzone zakażenie, powinien być traktowany jako potencjalnie zarażony wirusem COVID-19. Takie są zalecenia Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Spis treści: W jakich przypadkach noworodek jest badany pod kątem zarażenia wirusem SARS-CoV-2? Objawy koronawirusa u noworodka Postępowanie w przypadku zarażenia się koronawirusem przez noworodka Po jakim czasie noworodek chory na koronawirusa może zostać wypisany ze szpitala? W jakich przypadkach noworodek jest badany pod kątem zarażenia wirusem SARS-CoV-2? Podejrzenie, że noworodek może być nosicielem koronawirusa, nawet jeżeli nie wykazuje żadnych objawów, następuje, gdy: ma on bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, np. kimś z personelu medycznego, rodziną, jego matka ma COVID-19 między 14 dniem przed porodem a 28 dniem po porodzie. W takich przypadkach wykonuje się u noworodka wymaz z nosogardzieli badany testem RT-PCR w celu zdiagnozowania, czy do zakażenia rzeczywiście doszło. Jeżeli noworodek wykazuje objawy kliniczne wirusa SARS-CoV-2 , zaleca się wykonanie dodatkowo badań: wykluczających inne infekcje wirusowe, np. grypę, RSV ; wykluczających inne infekcje bakteryjne; morfologii krwi ; obrazowych: RTG/USG płuc, RTG jamy brzusznej; CRP oraz oznaczenie enzymów wątrobowych i biomarkerów serca. Jeżeli noworodek nie wykazuje objawów zarażenia koronawirusem, oprócz wykonania testu metodą RT-PCR, bada się tylko...

Przeciwciała pomocne w walce z koronawirusem wykryto w mleku kobiet, które przeszły chorobę Covid-19. Lekarze ze szpitala w Amsterdamie chcą więc z mleka matek robić lody i podawać je profilaktycznie osobom narażonym na zakażenie koronawirusem. Mleko matki ochroni przed koronawirusem? W pokarmie matek karmiących znajdują się przeciwciała zwalczające koronawirusa − ustalili lekarze ze szpitala Emma Kinderziekenhuis w Amsterdamie. To świetna wiadomość, zwłaszcza dla osób słabych, o złym stanie zdrowia, którym przeciwciała z kobiecego mleka mogą pomóc obronić się przed koronawirusem. W jaki sposób mieliby je przyjmować? Dyrektor holenderskiej placówki, Hans van Goudoever, w rozmowie z serwisem internetowym gazety „Algemeen Dagblad” zdradził, że lekarze planują dodawać mleko matek do lodów. „W ostatnich tygodniach robiliśmy takie lody. Wyszły bardzo dobrze, a najbardziej chyba smakowały naszym testerom te o smaku gruszki.” − powiedział van Goudoever. Co ważne, przeciwciała zwalczające koronawirusa utrzymują się w kobiecym mleku dość długo, bo nawet do 6 miesięcy od momentu zakażenia. W dodatku nie niszczy ich proces pasteryzacji, któremu poddany będzie pokarm. Do szpitala w Amsterdamie zgłosiło się już ponad 7,5 tysiąca matek karmiących gotowych oddać swój pokarm. Wszystkie przeszły chorobę Covid-19. Każda z kobiet odda 100 ml swojego mleka. Lody zrobione z kobiecego pokarmu mają być podawane codziennie przez kilka tygodni m.in. osobom przebywającym w domach opieki. Źródło: rp.pl Zobacz też: Karmienie piersią a koronawirus: zalecenia ekspertów Karmienie mieszane – kiedy i jak je stosować? Jak wybrać dobry laktator?

Dzisiaj wchodzą w życie zapisy rozporządzenia ministra zdrowia opublikowane wczoraj w Dzienniku Ustaw i regulujące standardy organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Podajemy najważniejsze informacje, które mogą się przydać (oby nie musiały!) każdemu z nas. Kiedy lekarz może wysłać pacjenta na test na koronawirusa? Lekarz może wystawić pacjentowi skierowanie na badania w kierunku zakażenia koronawirusem na podstawie wizyty odbytej w poradni, a także na podstawie teleporady . Uzasadnieniem dla wystawienia skierowania jest stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Uwaga! Żeby otrzymać takie skierowanie nie trzeba mieć wszystkich czterech objawów typowych dla koronawirusa : gorączki, duszności, kaszlu, utraty węchu i smaku. Wystarczy, że lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnie badania pacjenta, podejrzewa zakażenie koronawirusem. Wyjątkiem są dzieci do ukończenia drugiego roku życia , które muszą zostać zbadane przez lekarza. Gdzie pobierana jest próbka do badania? W sytuacji, gdy pacjent może samodzielnie się przemieszczać, lekarz powinien podać mu informacje, gdzie znajdują się punkty pobrań. Pacjent skierowany na test na koronawirusa nie może przemieszczać się środkami transportu publicznego ! Gdy pacjent nie może podróżować samodzielnie albo nie pozwala na to stan jego zdrowia, lekarz zleca pobranie wymazu do badania przez personel karetki wymazowej. Kto przekazuje pacjentowi wynik badania na obecność koronawirusa? Ośrodek badający próbkę pobraną w ramach testu na koronawirusa o jego wyniku informuje placówkę medyczną, w której pracuje lekarz zlecający wykonanie testu. Pacjent jest informowany o wyniku badania przez personel tejże placówki – odbywa się to telefonicznie lub drogą mailową. Czy można odmówić wykonania testu na koronawirusa? Na rządowej stronie gov.pl...