Gdy dochodzi do zapalenia spojówek, oczy dziecka stają się czerwone i łzawią, mogą boleć i mocno swędzieć, co powoduje, że dziecko może je trzeć rączkami. Alergia na pyłki to nie jedyna przyczyna zapalenia spojówek u dzieci. Sprawdź, jakie przyczyny ma zapalenie spojówek u niemowlaka i starszych dzieci. I pamiętaj, że choć zapalenie spojówek to nie jest poważna choroba, zawsze warto poradzić się lekarza.

Reklama

Zapalenie spojówek u niemowlaka – przyczyny

Zapalenie spojówek a zatarcie oka

Takie podrażnienie oka często zdarza się u małych dzieci. Zwykle szybko mija, ale należy pilnować, by dziecko nie pocierało oczu brudnymi rączkami. Jeśli w oku niemowlaka zbierze się wydzielina lub ropa, należy przemyć oko solą fizjologiczną lub czystą przegotowaną wodą (warto przemyć także zdrowe oko, jeśli chore jest tylko jedno). Do każdego oka trzeba użyć czystego wacika. Oczy należy przemywać od zewnętrznego kącika oka do środka. Jeśli chore jest tylko jedno oko, należy pilnować, by dziecko miało czyste ręce i nie pocierało oczu.

Zapalenie spojówek a alergia na pyłki

Gdy podrażnienie spojówek u niemowlaka bądź kilkulatka wywołane jest alergią, np. katarem siennym, lekarz przepisze przeciwzapalne krople do oczu oraz lek antyhistaminowy. Jeśli dziecko ma alergię na pyłki roślin (katar sienny), powinno unikać w sezonie alergii świeżo skoszonych trawników lub łąk podczas kwitnienia trawy. U kilkulatka możliwe jest odczulanie, jednak zwykle lekarze zalecają leczenie objawowe.

Zapalenie spojówek u niemowlaka a infekcja

Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Jeśli zapalenie spojówek u niemowlaka jest wywołane zakażeniem, lekarz przepisze krople lub maść z antybiotykiem. Gdyby w ciągu kilku dni zakażenie nie ustąpiło, pediatra odeśle dziecko do okulisty.

Zobacz też: Pierwszy raz u okulisty

Zobacz także

Zapalenie spojówek a ciało obce w oku

Najważniejsze to szybko usunąć ciało obce z oka dziecka. Jeśli nie uda się tego zrobić w domu, konieczna jest wizyta u lekarza. Podobnie gdy do oka dostanie się środek chemiczny. Na wizytę u lekarza należy zabrać opakowanie substancji, która dostała się do oka dziecka. Lekarz zdecyduje o dalszym leczeniu zapalenia spojówek po usunięciu z oka ciała obcego.

Zapalenie spojówek a katar

Często zdarza się, że oczy dziecka zaczynają łzawić, gdy maluch ma katar (często to pierwszy objaw zbliżającego się kataru). Dzieje się tak wtedy, gdy zaczynający się stan zapalny w nosie doprowadzi do zatkania ujść przewodów nosowo-łzowych łączących oczka z nosem. Brak naturalnego ujścia łez do nosa wywołuje łzawienie, na które może nałożyć się infekcja oka i zapalenie spojówek u niemowlaka. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Uwaga! Niektóre badania wskazują, że zapalenie spojówek może być jednym z pierwszych objawów koronawirusa. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może powodować zaczerwienienie oczu i okolic wokół oczu, co potwierdziło także Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek

Wybitna okulistka dziecięca, pracuje na Oddziale Okulistyki Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej SP ZOZ Centralny Szpital Kliniczny UM w Łodzi
Reklama
Reklama
Reklama