Reklama

Zapalenie stawu biodrowego u dziecka może pojawić z różnych powodów. Najtrudniej chorobę zdiagnozować u niemowląt i dzieci, które nie są w stanie poinformować o dolegliwościach. Tymczasem szybka diagnoza i podjęcie leczenia jeszcze w ostrej fazie choroby daje najlepsze rokowania.

Reklama

Spis treści:

Zapalenie stawu biodrowego u dziecka: przyczyny

Do przyczyn zapalenia stawu biodrowego u dziecka należą:

  • wirusowe zakażenia stawów (mowa wtedy o wirusowym zapaleniu stawu biodrowego u dziecka),
  • bakteryjne zakażenia stawów,
  • choroby ogólnoustrojowe – toczeń rumieniowaty układowy, zapalne schorzenia jelit,
  • choroby reumatyczne, np. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • wirusowa infekcja układu oddechowego – zwykle ropna angina, ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, ciężko przebyta grypa (sprzyja powstawaniu tzw. przemijającego zapalenia stawu biodrowego, najczęściej dotyka dzieci w wieku ok. 6 lat).

Większe ryzyko wystąpienia zapalenia stawu biodrowego występuje u niemowląt, jeśli w ciąży doszło do infekcji wewnątrzmacicznej, krwawień z dróg rodnych, przedwczesnego odejścia wód płodowych, gestozy oraz infekcji i stanów gorączkowych u matki.

Ustalenie, co jest przyczyną zapalenia stawu biodrowego u dziecka, jest niezbędne do tego, aby rozpocząć skuteczną terapię.

Diagnozowanie zapalenia stawu biodrowego u dziecka

Bardzo ważnym elementem procesu stawiania diagnozy jest szczegółowy wywiad zebrany od rodziców. Lekarz może pytać o bardzo różne rzeczy, w tym o przebieg ciąży i porodu, choroby autoimmunologiczne w rodzinie, przebyte urazy, przyjmowane leki. Bardzo pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy jest opisanie przebiegu choroby: czy dolegliwości pojawiły się nagle, czy nasilały stopniowo, a także czy dziecko w ostatnim czasie chorowało.

Pomocne są także badania:

  • morfologa,
  • OB,
  • CRP,
  • posiew z krwi,
  • oznaczenie przeciwciał przeciwjądrowych,
  • USG,
  • Rtg.

Objawy zapalenia stawu biodrowego u dziecka

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia stawu biodrowego u dziecka jest ból w okolicy stawu biodrowego, który może być odczuwany także w pachwinie lub kolanie.

Dziecko zaczyna utykać, przechylać się w czasie chodu na stronę bolącego biodra lub kolana, może mieć trudności z utrzymaniem równowagi, gdy obciąża nogę po stronie zaatakowanej chorobą. Ograniczeniu ulega ruchomość biodra w ruchach odwiedzenia (uniesienia do boku) i rotacji wewnętrznej uda. Dziecko może ustawiać kończynę w pozycji zmniejszającej ból: w lekkim odwiedzeniu i rotacji wewnętrznej, może mieć też podwyższoną temperaturę ciała.

Lekarz potrafi też dostrzec inne objawy, do których należą: wzmożone napięcie mięśniowe oraz obrzęk w stawie.

Objawy zapalenia stawu biodrowego u niemowląt

Początkowo występujące objawy są ogólne i trudno powiązać je ze stawem biodrowym. Niemowlę jest apatyczne, ma obniżone napięcie mięśniowe i osłabione odruchy. Mogą wystąpić także: żółtaczka, gorączka, wymioty, osłabienie apetytu.

Po kilku dobach obraz choroby ulega zmianie. Pojawia się przeczulica, bolesność w czasie poruszania kończyną po stronie chorego biodra, ograniczenie jego ruchomości. Często obserwuje się też objawy obrzęku i zaczerwienienie skóry. Bardzo często dziecko wyraźnie reaguje (np. płaczem) na ból podczas zmiany pieluszki.

Jak leczyć zapalenie stawu biodrowego u dziecka

Dobór leczenia zapalenia stawu biodrowego u dziecka zależy od przyczyn choroby. Jeśli choroba ma przyczynę bakteryjną, stosuje się antybiotyki. Czasami dziecku podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które ograniczają stan zapalny niezależnie od jego przyczyny. Z kolei glikokortykosteroidy podaje się przy idiopatycznym młodzieńczym zapaleniu stawu biodrowego.

Jeżeli w stawie nastąpił ropny wysięk, lekarz może go odprowadzić i/lub założyć dren.

Dopiero po ustąpieniu ostrych objawów wdraża się rehabilitację, której celem jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stawu i napięcia mięśni.

Przy przemijającym zapaleniu stawu biodrowego u dziecka zazwyczaj zaleca się odpoczynek (zakaz chodzenia), podaje się naproksen lub ibuprofen. Czasami stosuje się wyciąg, który ustawia biodra w korzystnej pozycji (lekkie zgięcie, odwiedzenie i rotacja zewnętrzna) i uniemożliwia dziecku obciążanie bioder.

Źródło: ortopedia.ump.edu.pl, Zofia Konarska, Piotr Kostrzewski, Jarosław Waligóra „Zapalenie stawu biodrowego u noworodków. Znaczenie diagnostyki i leczenie ostrej fazy stanu zapalnego”, Czytelnia medyczna.pl

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama