anemia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Anemia u dziecka: to przez nią dzieci częściej chorują! (sprawdź przyczyny i inne objawy niedokrwistości u dziecka)

Anemia, czyli niedokrwistość, często pojawia się u dzieci, powoduje bladość skóry, osłabienie apetytu i trudności z koncentracją. Dziecko z anemią ma większą skłonność do infekcji. Anemię u dziecka leczy się suplementacją żelaza i odpowiednią dietą.

Anemia u dzieci zdarza się dosyć często. Niedokrwistość jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami. Problem wynika z niedostatecznej ilości erytrocytów lub ich złej jakości. Objawy anemii to między innymi zmęczenie i bladość. Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyn anemii. Anemię u dzieci pozwolą rozpoznać badania krwi.

Spis treści:


Objawy anemii u dzieci
Anemia u dzieci może objawiać się poprzez: 

Jeśli zauważysz niepokojące objawy anemii u dziecka, koniecznie powiedz o tym pediatrze. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty, by uzyskać dalsze wskazówki bądź skierowanie na badania.

Anemia u dzieci - jak zdiagnozować niedokrwistość?

Aby stwierdzić anemię u dziecka, lekarz powinien zlecić badanie krwi. W celu ustalenia przyczyn niedokrwistości należy przeprowadzić podstawową diagnostykę morfologii. Badania hematologiczne obejmują ocenę stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) oraz liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC).

Dziecko ma anemię, jeśli stężenie hemoglobiny jest:

 • poniżej 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat,
 • poniżej 12 g/dl u dzieci 6-14-letnich,
 • poniżej 13 g/dl u mężczyzn,
 • poniżej 12 g/dl u kobiet,
 • poniżej 11 g/dl u ciężarnych.


Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określać jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką.

Rodzaje niedokrwistości u dzieci

Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne i dlatego rozróżnimy różne rodzaje tej choroby:

 • anemia megaloblastyczna spowodowana niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego
 • anemia z niedoboru żelaza
 • anemia aplastyczna
 • sferocytoza
 • talasemia
 • niedobór enzymów szlaku glikolizy
 • anemia sierpowata
 • niedokrwistość hemolityczna autoimmunologiczna
 • niedokrwistość hemolityczna wywołana konfliktem serologicznym

Jak wygląda leczenie anemii u dzieci?

Anemia u dzieci najczęściej wiąże się z niedoborem żelaza. Wynika to na ogół z jego niewystarczającej ilości w diecie. Lekarze wskazują, że dzieci jedzą za dużo produktów wysokoprzetworzonych, które na skutek procesów technologicznych utraciły naturalne (najlepiej przyswajalne) witaminy i składniki mineralne. Bywa i tak, że malec dostaje dużo produktów bogatych w żelazo, ale mało kwasu foliowego i witamin z grupy B – ich niedobór osłabia wchłanianie żelaza. Po potwierdzeniu diagnozy pediatra przepisze preparat z żelazem. Podaje się je zwykle przez co najmniej 2–3 miesiące (w dziennej dawce 4–6 mg na kilogram masy ciała dziecka) – tyle czasu na ogół potrzeba, żeby morfologia się poprawiła. Nie wolno odstawiać żelaza przed zaleconym czasem. Gdy u dziecka pojawią się bóle brzuszka lub zaparcia, należy skontaktować się z lekarzem, który zmieni preparat lub dawkę leku. Anemię u dziecka możesz poznać też po kolorze kupki. Normalnym objawem w trakcie leczenia żelazem są czarne kupki.

Trzeba również zmienić nawyki żywieniowe dziecka: mniej słodyczy, które zabierają miejsce w brzuszku, więcej produktów bogatych w żelazo. Bardzo ważna jest również witamina C, ponieważ zwiększa wchłanianie żelaza. W menu przedszkolaka nie może zabraknąć produktów w nią obfitujących. Tabletki nie wystarczą – najlepiej przyswajalne są witaminy w postaci naturalnej.

Uwaga! Długotrwały niedobór żelaza może być powodem obniżenia odporności i częstszych infekcji. Może również, w skrajnych i nieleczonych przypadkach, opóźniać rozwój umysłowy.

Menu dla dziecka z anemią

Na talerzyku dziecka z anemią powinny gościć jak najczęściej:

 • czerwone mięso oraz drób,
 • ryby,
 • żółtko jaja,
 • natka pietruszki,
 • rośliny strączkowe,
 • morele, rodzynki, orzechy, nasiona dyni,
 • buraki,
 • papryka,
 • pieczywo razowe,
 • warzywa zielone.


W diecie dzieci z anemią należy ograniczyć mleko krowie, białą mąkę, kasze, produkty bogate w wapń, który hamuje wchłanianie żelaza. Warto również pamiętać, że żelazo z produktów roślinnych wchłania się gorzej niż ze zwierzęcych. Wynika to z odmiennej budowy chemicznej: w zwierzęcych jest żelazo hemowe, zaś w roślinnych – niehemowe.

Inne przyczyny anemii u dzieci 

Gdy żelazo i zmiana diety nie pomagają pokonać anemii u dzieci, lekarz zleci dalsze badania. Czasami za niedokrwistość odpowiedzialne są poważniejsze schorzenia: przewlekłe zakażenia, choroby zapalne stawów, nerek, wątroby, jelit, tarczycy, nieprawidłowa budowa krwinek czerwonych. Winny może być też zespół złego wchłaniania, czyli np. celiakia (zaburzenia trawienia związane z nietolerancją glutenu), lub zakażenia pasożytami. Mimo prawidłowej diety organizm wówczas nie przyswaja odpowiedniej ilości żelaza. Trzeba wtedy leczyć pierwotną przyczynę anemii – chorobę.

Anemia u dzieci z alergią

Ryzyko anemii u dzieci zmagających się z alergią jest większe, gdyż jadłospis dzieci alergicznych jest zwykle bardziej ograniczony ze względu na dietę eliminacyjną. Do tego dochodzą nierzadko problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Tym bardziej więc powinnaś zwracać uwagę na niepokojące objawy, a gdy wystąpią, nie zwlekać z wizytą u pediatry.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Zobacz także:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Niemowlę
Rozszerzanie diety – przykładowy jadłospis dziecka po 9. miesiącu życia [WIDEO]
Dziewięciomiesięczny maluch potrzebuje odpowiedniego do wieku i potrzeb jedzenia. Zobacz, jak może wyglądać jego przykładowy jadłospis na cały dzień.

Dziecko w tym wieku powinno otrzymywać 4 do 5 posiłków dziennie, z czego 3  mleczne – na przykład z mlekiem mamy. Wciąż trwa rozszerzanie diety malucha, ale wprowadzanie nowych smaków nadal warto przeprowadzać stopniowo.  Pamiętaj też, że tygodniowa dieta dziecka powinna być odpowiednio zróżnicowana i skomponowana tak, aby dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Chcesz zobaczyć, jak może wyglądać menu dziewięciomiesięcznego dziecka na cały dzień? Zapraszamy, obejrzyj nasz film! Materiał powstał z udziałem marki Gerber      (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '11.rsG7DgKniWPI.33gi98cPrtH8xBuMMAsRe6x0BGf.M7', 'sgfjixigyo', 'dohfgfubgydvrahyvikwmjhhbhkh']);

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: anemia u karmiącej mamy albo dziecka
Czy anemia u karmiącej mamy jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią? Czy anemia u karmionego piersią dziecka znaczy, że trzeba mu podawać mieszankę modyfikowaną z żelazem? Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert.

Anemia to stosunkowo częsta dolegliwość u kobiety po porodzie albo u niemowlęcia (szczególnie urodzonego przedwcześnie). Nigdy nie jest przeciwwskazaniem dla karmienia piersią, ważne jednak będzie odpowiednie leczenie. Karmienie piersią a anemia u karmiącej mamy Pierwszymi oznakami anemii u karmiącej mamy mogą być ciągłe, przemożne zmęczenie, bladość albo brak apetytu. Jeśli zauważasz u siebie te objawy, warto na wszelki wypadek zrobić badanie krwi. Anemia może być wynikiem ubogiej diety albo znacznej utraty krwi podczas porodu i połogu. Wbrew obawom karmiących mam anemia nie jest jednak przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Trzeba za to ją leczyć, aby nie dopuścić do pogłębiania się niedoborów żelaza w organizmie i wskutek tego do niedoboru żelaza w pokarmie. Jak leczyć anemię u mamy podczas karmienia piersią? Leczenie warto zacząć od zmian w diecie . Szczególnie ważne jest jedzenie czerwonego mięsa (wołowiny, cielęciny), bo zawarte w nim żelazo hemowe jest najlepiej przyswajane przez ludzki organizm. Konieczne będzie też wzbogacenie diety w produkty zawierające wit. C (ułatwia przyswajanie żelaza). Sama dieta nie wystarczy. Karmiąca mama może bez obaw przyjmować preparaty z żelazem, jednak jeśli u dziecka pojawią się zaparcia, trzeba poprosić lekarza o zmianę preparatu. Karmienie piersią a anemia u dziecka Mleko kobiece zawiera świetnie przyswajalne żelazo, ale w niewielkich ilościach, dlatego mniej więcej w czwartym miesiącu życia dziecka u niektórych dzieci zaczyna go brakować (do tego czasu maleństwo wyczerpie zapasy tego pierwiastka, zgromadzone jeszcze przed narodzinami). Jak leczyć anemię u dziecka podczas karmienia piersią? Anemia u dziecka karmionego piersią nie oznacza jednak konieczności przejścia na mieszankę modyfikowaną, sztucznie wzbogacaną żelazem. O wiele lepszym wyjściem...

rdw sd
Fotolia
Zdrowie w ciąży
RDW SD w wynikach morfologii – normy, interpretacja wyniku
RDW SD to wskaźnik, który w morfologii krwi określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Dowiedz się, po co wykonuje się badanie RDW SD i co oznacza jego wynik.

Badanie RDW SD jest stosowane (obok oceny innych wskaźników morfologii krwi) do znalezienia przyczyn niedokrwistości. RDW SD (z ang. red blood cell distribution width, standard deviation) to wskaźnik w badaniu morfologii krwi , który obrazuje rozkład objętości czerwonych krwinek ( erytrocytów ). Informuje tym samym o różnicy między objętością poszczególnych czerwonych krwinek u osoby, która oddała krew do badania. RDW-SD – jaka jest norma? Erytrocyty mają różną objętość – ich średnią objętość określa wskaźnik morfologiczny MCV . Wskaźnik RDW-SD w wynikach badań morfologii krwi określa odchylenie od średniej objętości (MCV) i pomaga postawić trafną diagnozę. Wynik RDW-SD interpretowany jest razem z MCV, co pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niedokrwistości. Norma RDW-SD wynosi od 11,5 do 14,5 proc. Wynik, który mieści się w tych granicach, świadczy o stosunkowo jednolitej objętości czerwonych krwinek. RDW-SD podwyższone – co oznacza? Wysokie RDW-SD oznacza dużą różnorodność w zakresie objętości komórek (tzw. anizocytozę) – krwinki czerwone są różnej wielkości. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku anemii megaloblastycznej (wynikającej np. z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) albo u chorych z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Wysokie RDW obserwowane bywa również u pacjentów z przewlekłymi stanami zapalnymi. Co oznacza niskie RDW-SD? Obniżone RDW SD zazwyczaj nie ma znaczenia diagnostycznego. Jednak jeśli jest zbyt niskie (poniżej 10,2%), a także towarzyszą mu inne odchylenia w wynikach krwi (np. obniżenie wartości hemoglobiny) świadczy o anemii makrocytarnej (organizm produkuje mało erytrocytów, a te, które wytwarza, są duże). Wynik RDW SD poniżej normy może również oznaczać anemię mikrocytarną , w której erytrocyty są bardzo małe. Zobacz też: Wysokie RDW-SD w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj