Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
anemia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Anemia u dziecka: to przez nią dzieci częściej chorują! (sprawdź przyczyny i inne objawy niedokrwistości u dziecka)

Anemia, czyli niedokrwistość, często pojawia się u dzieci, powoduje bladość skóry, osłabienie apetytu i trudności z koncentracją. Dziecko z anemią ma większą skłonność do infekcji. Anemię u dziecka leczy się suplementacją żelaza i odpowiednią dietą.

Anemia u dzieci zdarza się dosyć często. Niedokrwistość jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami. Problem wynika z niedostatecznej ilości erytrocytów lub ich złej jakości. Objawy anemii to między innymi zmęczenie i bladość. Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyn anemii. Anemię u dzieci pozwolą rozpoznać badania krwi.

Spis treści:


Objawy anemii u dzieci
Anemia u dzieci może objawiać się poprzez: 

Jeśli zauważysz niepokojące objawy anemii u dziecka, koniecznie powiedz o tym pediatrze. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty, by uzyskać dalsze wskazówki bądź skierowanie na badania.

Anemia u dzieci - jak zdiagnozować niedokrwistość?

Aby stwierdzić anemię u dziecka, lekarz powinien zlecić badanie krwi. W celu ustalenia przyczyn niedokrwistości należy przeprowadzić podstawową diagnostykę morfologii. Badania hematologiczne obejmują ocenę stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) oraz liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC).

Dziecko ma anemię, jeśli stężenie hemoglobiny jest:

 • poniżej 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat,
 • poniżej 12 g/dl u dzieci 6-14-letnich,
 • poniżej 13 g/dl u mężczyzn,
 • poniżej 12 g/dl u kobiet,
 • poniżej 11 g/dl u ciężarnych.


Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określać jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką.

Rodzaje niedokrwistości u dzieci

Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne i dlatego rozróżnimy różne rodzaje tej choroby:

 • anemia megaloblastyczna spowodowana niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego
 • anemia z niedoboru żelaza
 • anemia aplastyczna
 • sferocytoza
 • talasemia
 • niedobór enzymów szlaku glikolizy
 • anemia sierpowata
 • niedokrwistość hemolityczna autoimmunologiczna
 • niedokrwistość hemolityczna wywołana konfliktem serologicznym

Jak wygląda leczenie anemii u dzieci?

Anemia u dzieci najczęściej wiąże się z niedoborem żelaza. Wynika to na ogół z jego niewystarczającej ilości w diecie. Lekarze wskazują, że dzieci jedzą za dużo produktów wysokoprzetworzonych, które na skutek procesów technologicznych utraciły naturalne (najlepiej przyswajalne) witaminy i składniki mineralne. Bywa i tak, że malec dostaje dużo produktów bogatych w żelazo, ale mało kwasu foliowego i witamin z grupy B – ich niedobór osłabia wchłanianie żelaza. Po potwierdzeniu diagnozy pediatra przepisze preparat z żelazem. Podaje się je zwykle przez co najmniej 2–3 miesiące (w dziennej dawce 4–6 mg na kilogram masy ciała dziecka) – tyle czasu na ogół potrzeba, żeby morfologia się poprawiła. Nie wolno odstawiać żelaza przed zaleconym czasem. Gdy u dziecka pojawią się bóle brzuszka lub zaparcia, należy skontaktować się z lekarzem, który zmieni preparat lub dawkę leku. Anemię u dziecka możesz poznać też po kolorze kupki. Normalnym objawem w trakcie leczenia żelazem są czarne kupki.

Trzeba również zmienić nawyki żywieniowe dziecka: mniej słodyczy, które zabierają miejsce w brzuszku, więcej produktów bogatych w żelazo. Bardzo ważna jest również witamina C, ponieważ zwiększa wchłanianie żelaza. W menu przedszkolaka nie może zabraknąć produktów w nią obfitujących. Tabletki nie wystarczą – najlepiej przyswajalne są witaminy w postaci naturalnej.

Uwaga! Długotrwały niedobór żelaza może być powodem obniżenia odporności i częstszych infekcji. Może również, w skrajnych i nieleczonych przypadkach, opóźniać rozwój umysłowy.

Menu dla dziecka z anemią

Na talerzyku dziecka z anemią powinny gościć jak najczęściej:

 • czerwone mięso oraz drób,
 • ryby,
 • żółtko jaja,
 • natka pietruszki,
 • rośliny strączkowe,
 • morele, rodzynki, orzechy, nasiona dyni,
 • buraki,
 • papryka,
 • pieczywo razowe,
 • warzywa zielone.


W diecie dzieci z anemią należy ograniczyć mleko krowie, białą mąkę, kasze, produkty bogate w wapń, który hamuje wchłanianie żelaza. Warto również pamiętać, że żelazo z produktów roślinnych wchłania się gorzej niż ze zwierzęcych. Wynika to z odmiennej budowy chemicznej: w zwierzęcych jest żelazo hemowe, zaś w roślinnych – niehemowe.

Inne przyczyny anemii u dzieci 

Gdy żelazo i zmiana diety nie pomagają pokonać anemii u dzieci, lekarz zleci dalsze badania. Czasami za niedokrwistość odpowiedzialne są poważniejsze schorzenia: przewlekłe zakażenia, choroby zapalne stawów, nerek, wątroby, jelit, tarczycy, nieprawidłowa budowa krwinek czerwonych. Winny może być też zespół złego wchłaniania, czyli np. celiakia (zaburzenia trawienia związane z nietolerancją glutenu), lub zakażenia pasożytami. Mimo prawidłowej diety organizm wówczas nie przyswaja odpowiedniej ilości żelaza. Trzeba wtedy leczyć pierwotną przyczynę anemii – chorobę.

Anemia u dzieci z alergią

Ryzyko anemii u dzieci zmagających się z alergią jest większe, gdyż jadłospis dzieci alergicznych jest zwykle bardziej ograniczony ze względu na dietę eliminacyjną. Do tego dochodzą nierzadko problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Tym bardziej więc powinnaś zwracać uwagę na niepokojące objawy, a gdy wystąpią, nie zwlekać z wizytą u pediatry.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Zobacz także:

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Niemowlę
Rozszerzanie diety – przykładowy jadłospis dziecka po 9. miesiącu życia [WIDEO]
Dziewięciomiesięczny maluch potrzebuje odpowiedniego do wieku i potrzeb jedzenia. Zobacz, jak może wyglądać jego przykładowy jadłospis na cały dzień.

Dziecko w tym wieku powinno otrzymywać 4 do 5 posiłków dziennie, z czego 3  mleczne – na przykład z mlekiem mamy. Wciąż trwa rozszerzanie diety malucha, ale wprowadzanie nowych smaków nadal warto przeprowadzać stopniowo.  Pamiętaj też, że tygodniowa dieta dziecka powinna być odpowiednio zróżnicowana i skomponowana tak, aby dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Chcesz zobaczyć, jak może wyglądać menu dziewięciomiesięcznego dziecka na cały dzień? Zapraszamy, obejrzyj nasz film! Materiał powstał z udziałem marki Gerber      (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '11.rsG7DgKniWPI.33gi98cPrtH8xBuMMAsRe6x0BGf.M7', 'sgfjixigyo', 'dohfgfubgydvrahyvikwmjhhbhkh']);

Anemia w ciąży
panthermedia
Zdrowie w ciąży
Anemia w ciąży wymaga leczenia: czy zagraża dziecku, jak sobie z nią radzić?
Anemia w ciąży jest zwykle wywołana szeregiem zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Oszacowano, że z anemią w ciąży boryka się ponad 40 proc. przyszłych matek. Nie oznacza to jednak, że anemię można zlekceważyć. Niedokrwistość w ciąży wymaga leczenia, by uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Anemia w ciąży zdarza się stosunkowo często, ponieważ płód wykorzystuje substancje zawarte w krwi matki do budowania własnego organizmu. Mówiąc obrazowo — anemia w ciąży prowadzi do rozcieńczenia krwi – szybciej przybywa wówczas osocza niż cennych elementów krwi, tj. hemoglobiny czy żelaza. Warto w tym czasie wykonywać badania morfologiczne, aby monitorować parametry krwi i kontrolować stężenie krwinek w organizmie.  Spis treści: Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? Anemia w ciąży – czy szkodzi dziecku? Objawy anemii w ciąży Jak leczyć anemię w ciąży? Anemia w ciąży – kiedy do szpitala? Dieta na anemię w ciąży Przykładowy jadłospis na anemię w ciąży Jak zapobiegać anemii w ciąży? Znaczenie żelaza w ciąży Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? Normy badania krwi w ciąży z oczywistych względów różnią się od wyników kobiety niespodziewającej się dziecka. Z tego względu lepiej nie  interpretować wyników samodzielnie, tylko poczekać na opinię lekarza . U kobiet borykających się z anemią w ciąży  najważniejszy jest poziom czerwonych ciałek krwi (E, RBC) oraz hemoglobiny (HB, HGB). Norma czerwonych ciałek u przeciętnego człowieka to 4 2-5,4 mln/mikrolitr, zaś w ciąży jest ona zmniejszona do 3,5-4,5 mln/mikrolitr. Normą ilościową hemoglobiny u kobiety jest 11,5-15,5 g/dl. W przypadku ciąży jest to około 11,5-13,5 g/dl.  Często bywa tak, że w każdym organizmie dochodzi do wahań norm ilościowych zarówno hemoglobiny, jak i erytrocytów. I nie świadczy to o groźnych zmianach w ciele ciężarnej. Niemniej jednak każdy spadek poniżej normy powinien zostać skonsultowany z lekarzem . Specjalista pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. Anemia w ciąży – czy szkodzi...

mama całująca niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u niemowlaka: przyczyny, objawy, skutki i leczenie
Anemia u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych maluchów​. Anemia nie musi wcale oznaczać, że dziecko jest blade i apatyczne. Początkowo może mieć ono jedynie słabszy apetyt i gorzej przybierać na wadze. Wyjaśniamy, czym się objawia i do czego może prowadzić anemia u niemowlaka.

Anemia u niemowlaka to częsta dolegliwość. W Stanach Zjednoczonych aż 9 proc. maluchów do 2. roku życia cierpi na niedobór żelaza lub niedokrwistość. W Polsce nie jest lepiej. A przecież anemia u dziecka może powodować trwałe, bardzo poważne skutki dla zdrowia. Nigdy nie lekceważ tej choroby. Sprawdź, jak rozpoznać anemię u niemowlaka i jak z nią walczyć. Spis treści: Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka: objawy Anemia u niemowląt: leczenie Dieta przy anemii u niemowląt Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka to stan, w którym w organizmie dziecka jest zbyt mała ilość hemoglobiny – białka zawartego w czerwonych krwinkach, które jest nośnikiem tlenu. Gdy stężenie hemoglobiny maleje, tym samym pogarsza się funkcjonowanie organizmu – dochodzi do niedotlenienia tkanek. Anemia, również u niemowlaka, najczęściej wywołana jest niedoborem żelaza. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać żelaza, po 6. miesiącu musi ono zostać dostarczone z pożywienia. Skutki anemii u niemowlaka Anemia u niemowląt może spowodować trwałe negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Do najgroźniejszych należy zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (będące przyczyną opóźnienia rozwoju psychomotorycznego oraz upośledzenia funkcjonowania mózgu). Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów anemii u dziecka. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem! Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka może być skutkiem różnych chorób, najczęściej jednak u niemowląt występuje anemia z powodu niedoboru żelaza. Ten niezbędny do życia pierwiastek znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, uczestniczy w powstawaniu transportującej tlen hemoglobiny. Dzięki niemu pozbywamy się także dwutlenku węgla. Niedokrwistość...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz