Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dieta eliminacyjna matki karmiącej
Adobe Stock
Karmienie

Dieta eliminacyjna matki karmiącej: co można jeść zamiast nabiału, jajek i glutenu?

Dieta eliminacyjna bywa koniecznością, jeśli dziecko karmiącej mamy reaguje uczuleniem na mleko. Zastanawiasz się pewnie, co jeść, by nie pogłębić alergii u dziecka. Na szczęście nabiał, jajka czy gluten możesz łatwo zastąpić innymi produktami.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Dieta eliminacyjna w czasie karmienia piersią jest konieczna tylko wtedy, kiedy dziecko ma objawy alergii pokarmowej. Jeśli na to, co zjesz, dziecko reaguje wysypką, ma nasiloną kolkę, wzdęcia, wodniste stolce, podziel się swoimi obserwacjami z lekarzem i razem ustalcie odpowiednią dietę hipoalergiczną. Przyczyną kłopotów jest zazwyczaj nadwrażliwość dziecka na mleko krowie i jego przetwory. Uczulają też jajka, pszenica, czekolada, cytrusy, orzeszki ziemne. Alergeny mogą bowiem przedostawać się do pokarmu. Dieta eliminacyjna i karmienie piersią – to da się połączyć. Podpowiadamy, co jeść.

Spis treści:

Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]

Dieta eliminacyjna: co to jest?

Dieta eliminacyjna matki karmiącej jest niezbędna, jeśli dziecko reaguje uczuleniem i lekarz podejrzewa, że jest to reakcja na dietę mamy. Najczęściej winowajcami są:

  • białka mleka krowiego,
  • jajka,
  • pszenica.
Jeśli domyślasz się, co może szkodzić dziecku, po konsultacji z lekarzem wycofaj dany produkt z diety na co najmniej tydzień. Przy alergii pokarmowej dieta eliminacyjna jest konieczna.

Zwykle lekarze zalecają wykluczenie na 2 tygodnie nabiału krowiego, jajek i mąki pszennej. Jeśli nie ma poprawy, niemowlę najprawdopodobniej nie ma uczulenia na te produkty. Jeśli jednak zauważysz, że zmiany skórne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego ustąpiły, wprowadź ponownie jeden z wykluczonych produktów, po dwóch dniach kolejny itd. Jeśli powróci wysypka, ból brzucha itp., możesz z dużą pewnością stwierdzić, że dany produkt uczula twoje dziecko.

Jak długo trzeba stosować dietę eliminacyjną?

Układ odpornościowy i przewód pokarmowy małego dziecka cały czas dojrzewają. Błona śluzowa, która nie ma kontaktu z alergenem, regeneruje się i uszczelnia. Aby upewnić się, że diagnoza była słuszna, pediatra może zalecić tzw. test prowokacji, czyli ponowne podanie dziecku podejrzanego produktu. Jednak gdy maluch jest w grupie wysokiego ryzyka, a objawy alergii obejmowały wiele narządów, dietę eliminacyjną trzeba stosować rok lub dłużej.

Uwaga! Nigdy nie rób sama takiego testu, jeśli dziecko miało wcześniej bardzo silną reakcję alergiczną (jak pokrzywka, obrzęki, duszność). Powinno się to odbyć w obecności lekarza. 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Alergie są naprawdę bardzo uciążliwe dla maluszka. Sprawdź, jak dbać o alergika.

Kiedy widać efekty diety hipoalergicznej?

Jeśli dieta eliminacyjna w czasie karmienia piersią zadziała, pierwsze znikną pewnie objawy ze strony przewodu pokarmowego u dziecka – w przypadku mleka krowiego już po dwóch, trzech dniach. W skrajnych przypadkach, gdy pod wpływem długiego działania alergenu doszło do uszkodzenia błony śluzowej jelit albo gdy wysypka i zmiany skórne objęły całe ciało dziecka, na ustąpienie objawów trzeba czekać kilka tygodni.

Żeby twoja dieta eliminacyjna przynosiła rezultaty, musi być starannie przestrzegana. Chwilowa niekonsekwencja czy brak wiedzy na temat składu jedzenia, które jesz, mogą zniweczyć cały wysiłek włożony w uciążliwą walkę z alergią.

Rozbudowane diety eliminacyjne, przeprowadzane na własną rękę, są nie tylko trudniejsze w przestrzeganiu, ale i groźne dla twojego zdrowia. Aby w twojej i dziecka diecie nie zabrakło ważnych składników, lekarz powinien ci podpowiedzieć, czym zastąpić alergen. 

Dieta eliminacyjna bez mleka: co jeść?

Mleko, sery, jogurty, kefir, masło, maślankę i inne przetwory mleczne wyklucza się z diety mamy w pierwszej kolejności. Mleko krowie ma aż 30 różnych frakcji białek, z których każde może uczulać. Dlatego alergia na mleko to najczęstsza przyczyna uczuleń u niemowląt (8 proc.) i małych dzieci (3 proc). Eliminując białko krowie ze swojej diety, musisz też sprawdzać na etykiecie składniki większości produktów spożywczych. Mleko i serwatka dodawane są np. do pieczywa. Nadal jednak potrzebujesz odpowiedniej ilości białka i wapnia z innych źródeł.

Co jeść na diecie bez mleka?

Biało pochodzące z mleka zastępuj:

  • Mięsem. Może to być drób, mięso królika, wieprzowina, a także jagnięcina. Raczej unikaj cielęciny i wołowiny. Mięso dostarcza nie tylko bardzo wartościowego białka, witamin z grupy B, magnezu i cynku, ale przede wszystkim łatwo przyswajalnego żelaza.
  • Rybami. O ile maluch nie ma dolegliwości po rybach, raz w tygodniu jedz pieczone w folii, morskie i słodkowodne (tłuste dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo potrzebnych tobie i dziecku). Nie jedz surowych ryb, np. sushi.
  • Soją. Od czasu do czasu możesz wypić napój sojowy, ale nie w nadmiarze, by dziecko nie uczuliło się na soję. Możesz też sięgać po tofu i jogurty sojowe.
  • Warzywami strączkowymi. Fasole, soczewica, ciecierzyca to idealne źródła białka.
  • Preparatami mlekozastępczymi. Nutramigen lub Bebilon Pepti (jeśli tylko jesteś w stanie zaakceptować ich smak) możesz pić zamiast mleka oraz używać do sporządzania potraw. Dostarczą ci białka oraz cennego wapnia.
  • Produktami dla wegan. Jeśli są tak oznaczone, możesz być pewna, że nie zawierają nabiału (i jajek!).
Praktyczna rada: niedostateczną ilość wapnia w diecie możesz uzupełniać, przyjmując preparaty wapniowe. Ale jedz też warzywa: brokuły, buraki, marchewkę, fasolkę, szparagi oraz kaszę gryczaną i jęczmienną.

Dieta eliminacyjna bez jajek: co jeść?

Uczulać może zarówno białko, jak i żółtko, jednak bardziej alergizujące jest białko jajka kurzego. Białko jaja kurzego składa się z ponad 20 różnych frakcji. Jest bardzo silnie uczulające. Gdy pojawią się objawy uczulenia (zwykle podobne jak w przypadku mleka), trzeba zrezygnować z produktów, które zawierają jajka. Uczulać mogą też jaja przepiórcze i strusie, a zdarza się, że i mięso kurczaka. 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Co jeść na diecie bez jajek?

Ta dieta eliminacyjna nie należy do najtrudniejszych. Weganie mają swoje zamienniki jajek:

  • Purée z jabłek. Rozgotowane, zmiksowane jabłka zastąpią jajka w słodkich daniach i wypiekach. 1/4 szklanki zastąpi 1 jajko.
  • Banan. Rozgnieciony i dojrzały sprawdzi się w słodkich potrawach, naleśnikach typu pancakes i ciastach.
  • Siemię lniane. Używaj zżelowanego zmielonego siemienia lnianego (1 łyżka + 3 łyżki wody) zamiast jajka.
  • Aquafaba. To woda, która pozostaje po odsączeniu ciecierzycy z puszki. Ulubiony produkt wegan. Czy wiedziałaś, że możesz z niej zrobić nawet bezę? Zwykle 3 łyżki aquafaby zastępują jedno jajko. Pamiętaj jednak, by kupić ciecierzycę w puszce bez soli!
  • Tofu. Możesz z niego usmażyć wegańską wersję jajecznicy, czyli tofucznicę. Dodatek płatków drożdżowych i czarnej soli o jajecznym posmaku sprawi, że będzie smakować jak prawdziwa!
Praktyczna rada: nie martw się, że brak jajek uniemożliwi ci przygotowanie wielu potraw. Ciasto na pierogi doskonale wychodzi bez nich, a kleik kukurydziany lub ryżowy wiąże masę mięsną na kotlety mielone czy klopsy. Panierkę może stanowić mąka kukurydziana lub kleiki. Nawet ciasto można upiec bez jajek, np. kruche z owocami, szarlotkę.

Dieta eliminacyjna bez glutenu: co jeść?

Gluten to białko roślinne zawarte w najbardziej popularnych zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu. Owies ma go bardzo mało podobnie jak gryka, ale często jest zanieczyszczony pszenicą lub jęczmieniem, więc także znajduje się na liście zbóż glutenowych. 

Co jeść zamiast glutenu?

Popularność diety bezglutenowej sprawiła, że w sklepach znajdziesz wiele produktów, które nie zawierają tego białka. Są to zarówno gotowe wypieki, m.in. chleb, jak i makarony czy mąki z ziaren bez glutenu. Używaj:

  • kaszy jaglanej, 
  • kaszy i mąki gryczanej, 
  • mąki i kaszy kukurydzianej, 
  • amarantusa, 
  • komosy ryżowej (quinoa).
Praktyczna rada: w wielu sklepach możesz też kupić przepyszne makarony z warzyw strączkowych: grochu, soczewicy i ciecierzycy.

Dieta eliminacyjna bez cytrusów: co jeść?

Nie możesz jeść pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów? I tak najlepiej jeść owoce rosnące w naszej strefie klimatycznej. To najlepsze źródło witaminy C i wielu innych. Niemowlęta zwykle nie mają po nich dolegliwości (choć jest to sprawa indywidualna). Co możesz jeść?

  • Inne owoce. Rzadko uczulają gruszki, jabłka, porzeczki, agrest, śliwki renklody, morele, wiśnie i czereśnie. Po ugotowaniu lub upieczeniu owoce są mniej alergizujące. Unikaj jednak poziomek oraz truskawek. Z dojrzałych moreli lub gruszek możesz zrobić sorbet. Zmiksuj je z cukrem, wlej mus do małych pojemniczków i wstaw do zamrażalnika.
  • Warzywa. Możesz jeść ogórki, brokuły, kalafiory, kukurydzę, marchewkę, pietruszkę, dynię, cukinię, wszystkie rodzaje sałat, kapustę pekińską. Przy alergii dziecka unikaj jedynie selera i ostrożnie wprowadzaj do diety pomidory.
Praktyczna rada: sałatki warzywne podawaj z sosem winegret zrobionym z oliwy z oliwek lub oleju (unikaj arachidowego), octu jabłkowego i świeżych ziół (np. bazylii, pietruszki).

Zobacz też:

dieta mamy karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta matki karmiącej: co można, a czego nie wolno jeść? (tabela i przepisy)
Dieta matki karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Produkty spożywane przez karmiącą powinny być także bogate w witaminy i składniki mineralne. Opisujemy zasady diety podczas laktacji, polecamy najlepsze przepisy dla mam karmiących piersią noworodka lub starsze niemowlę.

Dieta matki karmiącej powinna opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Nie musisz eliminować ze swojego jadłospisu żadnych produktów, jeśli twoje dziecko nie ma alergii i jest zdrowe (inaczej wygląda jednak dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową : wtedy nie wolno ci jeść wybranych pokarmów). Niezależnie od rodzaju twojego menu, w czasie laktacji potrzebujesz więcej kalorii niż przed ciążą. Warto zadbać, aby potrawy matki karmiącej piersią były zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze. Podajemy też przepisy na dania, na których może opierać się zdrowa dieta podczas laktacji. Spis treści: Jaka dieta dla matki karmiącej Dieta matki karmiącej: co można jeść Dieta matki karmiącej: tabela Dieta matki karmiącej: czego nie jeść Kaloryczność diety matki karmiącej Dieta eliminacyjna matki karmiącej – kiedy Przepisy dla matek karmiących piersią Suplementy diety dla karmiących Jaka dieta dla matki karmiącej? Zasady prawidłowej diety matki karmiącej są takie same jak każdej zdrowej diety. Jeśli karmisz piersią, sięgaj po produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Podczas laktacji jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Najwięcej cennych składników odżywczych zawierają świeżo przygotowane dania skomponowane z różnorodnych produktów. Karmiąca mama potrzebuje: żelaza – zawiera je mięso, ryby, żółko jaj, rośliny zielone wapnia – jego źródłem jest mleko, jogurt, ser żółty, sezam, migdały, suszone figi jodu – dostarczają go ryby morskie, mleko, wody mineralne, warzywa, owoce selenu – znajduje się w mięsie, rybach, jajach, kaszach, ciemnozielonych warzywach cynku – jest w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach. Kiedy karmisz piersią, odżywiaj się zdrowo i komponuj jadłospis zgodnie z...

alergia pokarmowa
Fotolia
Zdrowie
Kiedy dziecko wyrośnie z alergii pokarmowej? I co robić, by tak się stało?
Jeśli sama masz alergię lub ma ją także twój mąż, ryzyko, że dziecko też może być alergikiem, jest duże. Nie martw się jednak, bo alergie pokarmowe u większości dzieci mijają zwykle po skończeniu 3–5. roku życia. Do tego czasu musisz bardziej uważnie karmić malucha.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Choć alergie pokarmowe podejrzewa u dziecka wielu rodziców, to tylko kilka procent dzieci ma je naprawdę. To lekarz powinien postawić diagnozę i zalecić dietę eliminacyjną, a dietetyk dać wskazówki co do niej. Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji? Niepożądana reakcja na pokarm, która jest wynikiem błędnego „rozpoznania” go przez układ odpornościowy, to alergia. Szacuje się, że alergia na pokarmy występuje u około 5–8 proc. dzieci – w tym najczęstsza jest na białka mleka krowiego i dotyczy 3–5 proc. dzieci. Natomiast niepożądane reakcje na pokarmy powstające bez udziału układu odpornościowego to nietolerancja pokarmowa, np. nietolerancja cukru mlecznego (laktozy) – jej powodem u małych dzieci jest wrodzony niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny w jelitach. Zarówno w przypadku alergii, jak i nietoleracji, podstawą jest eliminacja z diety szkodliwego składnika lub produktu, który go zawiera. Jakie są objawy alergii pokarmowej? U niemowląt to najczęściej zmiany skórne, tzw. atopowe zapalenie skóry – suchość, zaczerwienienie, czerwone grudki na policzkach, za uszami, w zgięciach łokci, na nadgarstkach i tułowiu. Inne objawy to sapka, biegunka, kolka jelitowa, wzdęcia, nasilone ulewania lub wymioty. Niemowlę bywa rozdrażnione, może mieć gorsze przyrosty masy ciała. Objawy te nie muszą występować jednocześnie. Zobacz też: Co robić, gdy dziecku grozi alergia? Kiedy najczęściej się ujawnia? Zwykle w 2–3. miesiącu życia dziecka lub w czasie rozszerzania diety. Pierwsze alergeny, z którym styka się układ pokarmowy, to zwykle białka mleka krowiego, najczęściej te obecne w mleku modyfikowanym. Ale objawy alergii mogą...

skaza białkowa a karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Skaza białkowa a karmienie piersią - co jeść, a czego unikać?
Skaza białkowa u karmionego piersią dziecka oznacza konieczność stosowania specjalnej diety. Mama karmiąca powinna wykluczyć ze swojego jadłospisu produkty mleczne, a także wołowinę czy cielęcinę. Dieta eliminacyjna wymaga pozostawania pod kontrolą lekarza, nie wolno wprowadzać jej na własną rękę.

Skaza białkowa i karmienie piersią wcale nie muszą stanowić niebezpiecznego połączenia. Alergię na białko krowie u niemowlęcia zwykle podejrzewa się, gdy dziecko ma silne kolki, biegunki, często ulewa pokarm, wymiotuje, ma suche, zaczerwienione policzki, swędzącą wysypkę na skórze. Przy takich objawach alergii pokarmowej, lekarz zaleci, by karmiąca mama przez kilka tygodni stosowała dietę eliminacyjną.  Jeśli w tym czasie symptomy zmniejszą się, najprawdopodobniej przyczyną dolegliwości jest skaza białkowa i będziesz musiała nadal stosować dietę. Jeśli nie, to znaczy, że niemowlę raczej nie jest uczulone. Spis treści: Skaza białkowa a karmienie piersią - co warto wiedzieć? Objawy skazy białkowej u karmionego piersią niemowlęcia Najczęstsze alergeny pokarmowe u niemowląt Skaza białkowa - czego nie jeść karmiąc piersią? Skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią - co jeść? Skaza białkowa a karmienie piersią - co warto wiedzieć? Nadal możesz karmić piersią, kiedy dziecko ma skazę białkową . Pokarm mamy zawiera przeciwciała, które mogą zapobiec wystąpieniu alergii. Uczulenie u niemowlęcia spowodowane czymś, co zjadła mama karmiąca, występuje stosunkowo rzadko. W takim przypadku najczęstszym alergenem okazuje się białko mleka krowiego . Jeśli twoje dziecko jest w grupie ryzyka (np. z powodu alergii u najbliższych krewnych), nie musisz profilaktycznie wprowadzać diety. Dopiero jeśli zauważysz objawy skazy białkowej u dziecka, lekarz pomoże ci tak skomponować jadłospis, żebyś mogła odkryć, co uczula twoje dziecko. Naukowcy udowodnili, że unikanie alergizujących pokarmów w czasie ciąży i laktacji, nie zapobiega alergii pokarmowej. Wiadomo jednak, że karmienie wyłącznie piersią może chronić dziecko przed wystąpieniem u niego uczulenia na mleko krowie oraz atopowego zapalenia skóry. Objawy skazy białkowej u...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak