Borelioza po ukąszeniu przez kleszcza
StockAdobe
Zdrowie

Jak objawia się borelioza? Możesz pomylić ją z grypą!

Bóle stawów, zmęczenie, gorączka i dreszcze, które pojawiają się po ukąszeniu przez kleszcza, mogą świadczyć o boreliozie. Nie pomyl ich z grypą, bo nieleczona borelioza jest bardzo niebezpieczna. Sprawdź, jak ją rozpoznać!

Twoje dziecko ukąsił kleszcz i teraz boisz się, czy nie zostało zarażone jakąś odkleszczową chorobą, np. boreliozą? Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak wygląda rumień po ukąszeniu przez kleszcza. Jeśli tylko zobaczysz coś takiego na ciele dziecka w miejscu po ugryzieniu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj boreliozy, im szybciej zaczniesz ją leczyć, tym większa szansa, że choroba nie skończy się żadnymi powikłaniami. 

Borelioza (inne nazwy to choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) to choroba, którą przenoszą kleszcze zarażone krętkami. Jest groźna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. W Polsce niemal 30 proc. kleszczy jest nosicielami boreliozy. Objawy i skutki choroby są naprawdę poważne. W wielu przypadkach ukąszenie przez kleszcza daje objawy boreliozy dopiero po wielu latach.

Rumień wokół miejsca ukąszenia – skórny objaw boreliozy

Borelioza rozwija się w organizmie etapami. Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest rumień wędrujący. Pojawia się on w przypadku 3 na 10 zachorowań (u dzieci 1 zachorowanie na 10 objawia się rumieniem) w ciągu od tygodnia do dwóch tygodni po ukąszeniu. Nazwa rumienia wiąże się z jego cechą – wędruje on, poszerzając swoją średnicę, może osiągnąć okrąg o średnicy 15 cm.

Inne objawy boreliozy

Niewykryta i nieleczona borelioza po około miesiącu od pojawienia się rumienia, może zaatakować niemal wszystkie narządy wewnętrzne, wywołując różne objawy. Najczęściej mogą to być:

  • bóle stawów;
  • osłabienie organizmu;
  • spadek masy ciała;
  • wypadanie włosów;
  • uczucie zmęczenia;
  • bezsenność;
  • drętwienie kończyn, języka;
  • dreszcze;
  • gorączka,
  • zimne poty;

Objawy choroby z Lyme często przypominają objawy grypy, w każdym przypadku mogą też nieco się różnić, dlatego bardzo trudne jest wykrycie choroby na tym etapie jedynie na podstawie widocznych objawów.

Objawy boreliozy neurotycznej

Bakterie wywołujące boreliozę mogą zaatakować ośrodkowy układ nerwowy i mamy wówczas do czynienia z tzw. neuroboreliozą. Jej symptomy to:

  • nudności;
  • wymioty;
  • sztywność karku;
  • silny ból głowy;
  • uszkodzenie nerwów twarzowych (choremu np. opada jeden kącik ust lub powieka)
  • wady wzroku, słuchu;
  • nadwrażliwość na światło;
  • epilepsja;
  • trudności z koncentracją;
  • drażliwość;
  • stany depresyjne.

Borelioza neurotyczna jest niezwykle niebezpieczną postacią choroby, a jej objawy mogą pojawić się nawet wiele lat po ukąszeniu przez kleszcza. Skutkiem neuroboreliozy może być nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu.

Mniej typowe objawy boreliozy

Borelioza nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Skutki zachorowania mogą objawiać się:

  • zapaleniem pęcherza;
  • zaburzeniami z potencją;
  • nieregularnym miesiączkowaniem;
  • refluksem przełykowo-żołądkowym;
  • biegunkami;
  • zaparciami;
  • zapaleniem mięśnia sercowego.

Zobacz też:

Rośliny odstraszające kleszcze. Co zasadzić w przydomowym ogródku?

Borelioza u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Borelioza u dzieci: rozpoznanie i leczenie
Borelioza u dzieci może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Sygnałem wskazującym na tę chorobę jest rumień wędrujący, ale mogą też świadczyć o niej problemy w nauce, nagła apatia lub nadpobudliwość czy brak chęci do zabawy.

Borelioza u dziecka może być długo niezauważona, ponieważ od ukąszenia kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów może minąć sporo czasu. W dodatku tylko w ok. 30-50 proc. przypadków występuje charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący. Dlatego po powrocie z wycieczki zawsze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, a jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować. Spis treści: Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Objawy boreliozy u dzieci Diagnoza boreliozy u dziecka Leczenie boreliozy u dzieci Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Gdy kleszcz wkłuwa się w ciało (najczęściej w okolice głowy, uszu, a także w ręce, nogi i miejsca zgięcia dwóch stawów), wydziela substancję, która działa znieczulająco, dlatego ukłucie jest bezbolesne i może pozostać niezauważone. Według szacunków ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi . Jeśli taka bakteria dostanie się do organizmu, namnaża się w komórkach w miejscu infekcji. Następnie drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych, a stamtąd może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego, powodując jego zarażenie. Objawy boreliozy u dzieci Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami, w zależności od tego, jak bardzo zaatakowała organizm. U dzieci objawy boreliozy są często niecharakterystyczne, przez co jej rozpoznanie jest dużo trudniejsze . Sygnały wskazujące na boreliozę u dziecka, które mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia przez kleszcza , to: nadmierne zmęczenie, apatia, ból głowy, bóle mięśni, gorączka, nadwrażliwość na światło i dźwięk, niechęć do zabawy, drażliwość, brak koncentracji, trudności w nauce, problemy ze snem. Wyróżnia...

borelioza
Fotolia
Aktualności
Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę: uwaga na kleszcze!
Do końca czerwca w Polsce było aż o 30 proc. więcej zachorowań na boreliozę niż rok wcześniej. Wiemy, gdzie w Polsce kleszcze najczęściej przenoszą boreliozę i jak chronić dziecko przed zachorowaniem.

Cieplejsza niż zwykle zima powoduje, że kleszczy jest więcej niż zwykle . Nawet co trzeci z nich może być nosicielem boreliozy - groźnej choroby, której powikłania można odczuwać przez całe życie. Powikłania boreliozy to m.in. choroby stawów, serca i układu nerwowego. Zakażenie następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Gdzie w Polsce kleszcze przenoszą boreliozę? Każdy kleszcz może być nosicielem boreliozy, dlatego trzeba przed tymi pajęczakami chronić dziecko (i siebie). A jeśli zauważysz, że kleszcz wpił się w skórę, jak najszybciej trzeba go usunąć. Kleszcze żyją nie tylko w liściastych lasach, ale też na łąkach, w parkach, na trawie. Dlatego nie tylko po pobycie w lesie, ale też po zabawie w parku czy na łące, trzeba uważnie obejrzeć, czy dziecko nie ma kleszcza. Najwięcej kleszczy, które przenoszą boreliozę, jest w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Jednak nosicielem może być każdy kleszcz w całej Polsce (zobacz mapę zagrożeń ). Coraz częstsze zachorowania na boreliozę Do końca czerwca 2015 r. na boreliozę w Polsce zachorowało ponad 4,7 tys. osób. Zachorowań może być jednak znacznie więcej, gdyż choroba często nie jest rozpoznawana. O zakażeniu boreliozą może świadczyć: pojawienie się w kilka dni po ugryzieniu kleszcza objawów przypominających grypę (katar, podwyższenie temperatury) charakterystyczny rumień (kółko otoczone obwódką) – zobacz zdjęcie rumienia wędrującego . Nie zawsze jednak brak tych objawów świadczy o tym, że nie doszło do zakażenia - charakterystyczny rumień występuje tylko w około połowie przypadków. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po zakażeniu, można nie zauważyć żadnych objawów. Jak chronić się przed kleszczami? Gdy idziecie z dzieckiem do lasu, zakładaj mu koszulkę z rękawem, długie spodnie, czapkę z daszkiem. Spryskaj...

kleszcz
Panthermedia
Zdrowie
Kleszcze i choroby odkleszczowe, czyli jak radzić sobie z wrogiem?
Przed nami wiosna, wakacje, pikniki i wyprawy na grzyby. A tym samym mnóstwo okazji do kontaktów z... kleszczami. Jakie są objawy chorób odkleszczowych, jak usunąć pasożyta i co robić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia?

Przed nami wiosna, wakacje, pikniki i wyprawy na grzyby. A tym samym mnóstwo okazji do kontaktów z... kleszczami. Jakie są objawy chorób odkleszczowych, jak usunąć pasożyta i co robić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia? Choroby odkleszczowe Samo ukąszenie pojedynczego kleszcza nie jest groźne i towarzyszyć mu może co najwyżej niewielki odczyn zapalny w miejscu wczepienia. Niestety, kleszcz działa jak niesterylizowana strzykawka wielorazowego użytku. W czasie cyklu rozwojowego (jajo - larwa - nimfa - postać dorosła) ssie krew aż trzech różnych żywicieli (m.in. ssaków z rodziny nornikowatych, myszowatych, saren, jeleni, ptaków) i na każdym z tych etapów może ulec zakażeniu mikroorganizmami chorobotwórczymi. Gdy zakażony kleszcz zaatakuje człowieka, wraz ze śliną może mu wstrzyknąć prawdziwy zakaźny koktajl. Przenoszone przez kleszcze bakterie, wirusy i pierwotniaki wywołują wiele chorób - nierzadko bardzo nieprzyjemnych, trudnych do zdiagnozowania i wyleczenia. Przewód pokarmowy kleszcza zasiedlony jest najczęściej przez krętki Borrelia burgdorferi, wywołujące boreliozę, a także wirusy Flavivirus TBE, wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza Borelioza to choroba bakteryjna, wywołana przez krętki Borrelia burgdorferi. Kleszcze będące nosicielami krętków Borrelia można znaleźć praktycznie w całej Polsce. Nie trzeba szwendać się po podlaskich krzakach, przy odrobinie "szczęścia" zainfekowanego kleszcza można znaleźć nawet w wielkomiejskim parku. Objawy choroby są bardzo niespecyficzne. W społeczeństwie pokutuje mit, że sygnałem zakażenia boreliozą jest charakterystyczny (rozrastający się obwodowo) rumień w miejscu ukąszenia. Niestety, rumień pojawia się tylko u części zarażonych (w zależności od źródła mówi się o 20-60% chorych). U zaledwie 1% chorych obserwuje się nacieki limfocytarne (niewielkie sinawe bąble wypełnione płynem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak