objawy zatrucia grzybami u dzieci
Fotolia.com
Zdrowie

Objawy zatrucia grzybami u dzieci – jeśli je stwierdzisz, jedźcie do lekarza!

Objawów zatrucia grzybami u dzieci nie wolno bagatelizować. Ból brzucha, biegunka i wymioty po zjedzeniu potrawy z grzybów powinny skłonić rodzica do natychmiastowej wizyty w szpitalu. W ratowaniu życia i zdrowia dziecka zatrutego grzybami kluczową rolę odgrywa czas.

Razem z ekspertem opisujemy objawy zatrucia grzybami u dzieci. Powinien je znać każdy rodzic, a zwłaszcza ten, który sam zbiera grzyby i szykuje z nich potrawy dla całej rodziny. Choć to może nie spodobać się rodzicom-grzybiarzom, trzeba wyraźnie stwierdzić: dzieci w ogóle nie powinny jeść grzybów, gdyż związane z nimi ryzyko zatrucia przewyższa korzyści związane z ich spożywaniem. Oto, co o objawach zatrucia grzybami u dzieci i o jedzeniu przez nie grzybów sądzi dr Diana Kamińska z Oddziału Gastrologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka.

Spis treści:

Objawy zatrucia grzybami u dzieci

Objawy zatrucia grzybami u dzieci są takie same jak u dorosłych, jednak ostra niewydolność wątroby przebiega u nich dużo gwałtowniej niż u dorosłych. Dzieci częściej umierają przez grzyby trujące – wyjaśnia dr Diana Kamińska.

Jak objawia się zatrucie grzybami?

Po mniej więcej 6-8 godzinach człowiek, który zjadł muchomora sromotnikowego, zaczyna mieć silne bóle brzucha. Przez dobę lub dwie cierpi także na wymioty i intensywną biegunkę – opowiada dr Kamińska. – Objawy mijają i wydaje się, że wszystko jest już w porządku. Poprawa jest jednak pozorna. Około 3., 4. doby po zjedzeniu trujących grzybów pojawiają się objawy właściwego zatrucia: ostre uszkodzenie wątroby (aż do jej całkowitej niewydolności włącznie). Może mu towarzyszyć niewydolność wielonarządowa: przestają pracować nerki, układ krążenia. Może dojść do śpiączki i obrzęku mózgu – tłumaczy lekarka.

– Najgroźniejsze są muchomory sromotnikowe, mylone często z innymi grzybami (np. z gąską żółtą zwaną też zielonką). Ale nie tylko one mogą być przyczyną zatrucia u dzieci. Grzybami trującymi są także inne muchomory (np. jadowity, wiosenny) mylone z pieczarką polną, a przecież uważa się, że pieczarki dla dzieci nie są groźne. Wiosną zdarzają się zatrucia krowiakiem podwiniętym, a jesienią piestrzenicą kasztanowatą. Trujących grzybów jest wiele – przestrzega ekspertka.

Kiedy dziecko zatrute grzybami powinno trafić do szpitala?

Dr Diana Kamińska podkreśla, że dziecko powinno trafić do szpitala jak najszybciej, jeszcze przed pozorną poprawą! – Niestety najczęściej tak nie jest. To dlatego, że maluchy, zwłaszcza te, które chodzą do przedszkola albo żłobka, często  mają infekcje wirusowe, objawiające się biegunką i wymiotami. Rodzice nie idą od razu do lekarza, licząc na to, że poradzą sobie sami. Gdy biegunka i wymioty mijają, sądzą, że wszystko jest w porządku, a tak naprawdę to dopiero początek – mówi ekspertka.

Do czego prowadzi zatrucie grzybami u dzieci?

Dr Diana Kamińska wyjaśnia, że po pozornym ustąpieniu objawów, zatrucie postępuje dalej. – Rodzice mogą nie rozpoznać kolejnych objawów, zwłaszcza tych neurologicznych. Marudzenie, nadmierna senność czy niepokój mogą nie wzbudzić czujności rodziców, a czasem wynikają z rozpoczynającego się obrzęku mózgu. W efekcie na ogół mali pacjenci trafiają do nas dopiero w trzeciej fazie zatrucia grzybami, gdy ich wątroby, nerki i mózgi są już uszkodzone – tłumaczy lekarka.

Kiedyś umierała nawet połowa zatrutych muchomorem sromotnikowym osób. Dziś w specjalistycznych ośrodkach wiele z nich udaje się uratować, ale i tak śmiertelność jest wysoka. Dla wielu pacjentów pilne przeszczepienie wątroby jest jedynym ratunkiem. Nawet jeśli zatrute grzybami dziecko nie będzie wymagało przeszczepienia tego organu, istnieje ryzyko, że jego wątroba już nigdy nie będzie w pełni zdrowa i dojdzie w przyszłości do jej zwłóknienia – mówi dr Kamińska.

– Jeśli chodzi o obrzęk mózgu, nawet jeśli pacjent przeżyje, może dojść do sytuacji, że dziecko, które do tej pory rozwijało się prawidłowo, już nigdy nie będzie chodzić, mówić, nawiązywać kontaktu z rodzicami... Po zjedzeniu grzybów trujących ryzyko śmierci dziecka jest wyższe niż w przypadku dorosłych. Rokowania zależą m.in. od ilości zjedzonej trucizny. Jeden duży muchomor może zawierać tyle toksyn, by zabić trzy dorosłe osoby, a co dopiero dzieci! Wiele też zależy od wieku dziecka i tego, jak szybko trafił do wyspecjalizowanej placówki – podkreśla ekspertka.

Jaka jest bezpośrednia przyczyna śmierci po zatruciu grzybami?

Dr Diana Kamińska: Dzieci umierają z powodu ostrej niewydolności wątroby lub niewydolności wielonarządowej i jej powikłań (np. krwotoków). Do zgonu dochodzi na ogół nie wcześniej niż w piątej dobie po zjedzeniu grzybów. 
Od momentu, gdy w 1990 roku pojawiła się możliwość przeszczepiania wątroby w trybie nagłym, zgonów jest mniej, ale nadal są. Od tego czasu nie udało nam się ocalić 8 dzieci. Wcześniej, gdy te przeszczepy nie były  możliwe,  statystyki były jeszcze tragiczniejsze: na 78 małych pacjentów nie udało się uratować aż 35.

Szansą na przeżycie jest więc przeszczepienie wątroby...

Dr Diana Kamińska: Tak, jednak nie każde dziecko doczeka organu, który można mu przeszczepić, zwłaszcza, że im mniejszy pacjent, tym mniejsza szansa że dostanie wątrobę od zmarłego dawcy.

Nie zawsze możemy liczyć na pobranie fragmentu wątroby od rodzica, bo jak już mówiłam, zatruciom grzybami ulegają najczęściej całe rodziny (a więc rodzic także ma uszkodzoną wątrobę i walczy o życie w innym szpitalu).
Ale nawet jeśli wszystko się uda, trzeba pamiętać, że życie dziecka po przeszczepie wątroby już nigdy nie będzie wyglądało tak jak przedtem. 

Maluch będzie narażony na szereg powikłań. U niektórych pacjentów jedno przeszczepienie nie wystarczy i trzeba zrobić kolejne. Dziecko musi też do końca życia brać leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepionego narządu (które jednocześnie osłabiają odporność) i być pod opieką lekarzy. Chodzi o to, by monitorować czynność wątroby, zapobiegać powikłaniom po przeszczepie, a w razie potrzeby je leczyć.

Jak dużo dzieci trafia do was po zatruciu muchomorem sromotnikowym?

– Na szczęście zdecydowanie mniej niż kiedyś – tłumaczy lekarka. – Od 1983 roku mieliśmy 99 pacjentów. W latach 80 trafiało do nas kilkanaścioro dzieci rocznie. Teraz jedno, dwoje w roku. W rok po głośniej sprawie jednego z naszych pacjentów, nie było ani jednego pacjenta. Na szczęście o ryzyku związanym z podawaniem dzieciom grzybów mówi się coraz częściej  i ludzie powoli zaczynają to rozumieć.

Czy dzieci w ogóle mogą jeść grzyby?

Dr Kamińska przypomina, że dzieci nie powinny jeść grzybów. – Co do tego, w jakim wieku można im je zacząć podawać, zdania są podzielone. Niektórzy specjaliści uważają, że można to robić po 4 roku życia, inni że dopiero po 7. Można, ale trzeba się zastanowić, czy warto. Grzyby dla dzieci (i nie tylko) są ciężkostrawne, nawet przewód pokarmowy ludzi dorosłych nie zawsze dobrze sobie z nimi radzi. Korzyści z podawania dzieciom grzybów są niemal zerowe, a ryzyko, że taki posiłek skończy się tragicznie –  zbyt duże – mówi ekspertka.

Ale przecież w Polsce wszyscy znają się na grzybach…

Dr Diana Kamińska: Tak, ekspertów nie brakuje, jednak do zatruć grzybami dochodzi każdego roku, ponieważ ludzie nie znają zasad bezpiecznego grzybobrania. Przez grzyby umierały już  całe rodziny. W jednym szpitalu leżeli rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie, w innym walczyły o życie dzieci, czasem całe rodzeństwa, po dwoje, troje, czworo

Czy zatruć grzybami można się można tylko w sezonie czyli latem i wczesną jesienią?

Do zatrucia może dojść także po zjedzeniu grzyba suszonego, z mrożonki czy marynowanego ze słoika. Musimy być czujni przez cały rok.

Tak walczono o życie czteroletniej Angeliki, która zatruła się muchomorem sromotnikowym.Przeczytaj także:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Grzyby nie są dla dzieci!
Fotolia
Żywienie
15 rzeczy, które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!
Wszyscy znają się na grzybach, a jednak wciąż dochodzi do tragicznych w skutkach zatruć. Co trzeba wiedzieć o grzybach? Co robić, gdy doszło do zatrucia? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi?

Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny jeść grzybów, bo to zbyt ryzykowne. Podczas grzybobrania łatwo o tragiczną pomyłkę, a poza tym grzyby (w tym, pieczarki i kurki) są ciężkostrawne. Co jeszcze trzeba wiedzieć o grzybach ? Jak rozpoznać objawy zatrucia ? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi ? 1. W polskich lasach rośnie około 200 gatunków grzybów trujących Kilka z nich jest śmiertelnie trujących, w tym muchomor sromotnikowy,  nazywany leśną śmiercią. Średniej wielkości muchomor sromotnikowy (kapelusz o średnicy ok. 6 cm i trzon o długości 10 cm) zawiera tyle toksyn, że może spowodować śmierć u 2, 3, a nawet 4 dorosłych osób. 2. Muchomora sromotnikowego łatwo pomylić z innymi grzybami Muchomor sromotnikowy jest często mylony z gołąbkiem zielonawym i gąską zielonką (niektóre źródła podają, że także z czubajką kanią). 3. Trujące grzyby zabijają! Do niedawna połowy pacjentów zatrutych muchomorem sromotnikowym nie można było uratować. Dziś w wyspecjalizowanych szpitalach udało się obniżyć śmiertelność do 15. procent, jednak po zatruciu grzybami wciąż umiera dużo ludzi, czasem całe rodziny. W ciągu ostatnich 20 lat odnotowano 3 tysiące zatruć. 155 osób zmarło. Wśród nich było 28 dzieci. 4. Grzyby trujące uszkadzają nie tylko wątrobę Trujące grzyby uszkadzają wątrobę tak bardzo, że często konieczne jest jej przeszczepienie.  Uszkadzają także nerki, serce i mózg. 5. Nie tylko muchomor sromotnikowy jest groźny Grzyby , które mogą spowodować zatrucie o takich skutkach,  to nie tylko muchomor sromotnikowy .Wg informacji zawartych w kierowanym do lekarzy tekście "Diagnostyka i leczenie zatrucia muchomorem sromotnikowym" (Borgis, postępy Nauk Medycznych) niebezpieczne dla życia zatrucia powodują także   muchomor jadowity, muchomor wiosenny, hałmówka jesienna i czubajeczka cielista,...

grzyby
Fotolia
Dieta
Nigdy nie dawaj niemowlakowi grzybów!
Grzyby dla małych dzieci, a już zwłaszcza dla niemowląt mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Nie podawaj ich w ogóle małym dzieciom, a zwłaszcza niemowlętom. Nie dość że są mało wartościowe odżywczo, to jeszcze mogą być przyczyną olbrzymich kłopotów.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Późnym latem do lekarzy trafia wiele dzieci zatrutych grzybami . Najmłodszy pacjent szpitala w Gdańsku miał jedynie dziesięć miesięcy - dostał odrobinę duszonych grzybów na spróbowanie. Od troskliwego dziadka.  Dlaczego dzieci nie powinny jeść grzybów? Grzyby są przede wszystkim ciężkostrawne , bo zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet przewód pokarmowy ludzi dorosłych nie zawsze dobrze sobie z nimi radzi. Mają też małą wartość odżywczą (zawierają naprawdę niewielkie ilości składników mineralnych i odrobinę witamin). Przede wszystkim jednak mogą być trujące , a przy zatruciu grzybami ryzyko śmierci dziecka jest nawet wyższe niż w przypadku dorosłych. Korzyści z podawania dzieciom grzybów są niemal zerowe, a ryzyko, że taki posiłek skończy się tragicznie –  olbrzymie.  Zobacz film: Czy grzyby są dla dzieci? Czy zatruć można się tylko świeżymi grzybami? Nie. Do zatrucia może dojść także po zjedzeniu grzyba suszonego , z mrożonki czy marynowanego ze słoika. Zatrucia grzybami są więc możliwe nie tylko latem i wczesną jesienią. Należy być czujnym przez cały rok. Czy pieczarki są dopuszczalne dla dzieci? Choć pieczarki dodawane są nawet do gotowych obiadków już dla niemowląt, nie ma dokładnych wytycznych, od kiedy można zacząć je podawać. Pieczarki , podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne - nawet dorosły może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę . Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż dorosłego, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. Jeśli jednak bardzo chcesz podać dziecku grzyby, np. podczas...

grzyby trujące w rękach dziecka2.jpg
Fotolia
Zdrowie
Grzyby trujące i najczęściej mylone - tych nie zbieraj! Rozpoznasz je? [GALERIA]
Okazuje się, że grzyby trujące, potocznie zwane trujakami, czasami mogą wyglądać nietypowo i wcale nie tak trudno o pomyłkę. Przyjrzyj się uważnie i zapamiętaj, jakich gatunków nie należy zbierać. Naucz też tego swoje dzieci!

Grzyby trujące mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Osobami, które często padają ofiarami zatrucia są grzybiarze, którzy myślą, że są nieomylni. Sprawdź, ile grzybów w Polsce stanowi realne zagrożenie i czy potrafisz te grzyby rozpoznać na zdjęciach. Spis treści: Grzyby trujące – jak rozpoznać Grzyby trujące w Polsce Najbardziej trujące grzyby Grzyby trujące z gąbką Przetestuj się: czy znasz te grzyby? Grzyby trujące – jak rozpoznać Nie istnieje prosta metoda pozwalająca odróżnić grzyb jadalny od trującego czy niejadalnego – nie można w tym przypadku kierować się ani kolorem, ani kształtem, ani tym, czy grzyb ma pod spodem siateczkę czy blaszki. Grzyby trujące, które powodują śmierć, są na ogół łudząco podobne do grzybów jadalnych (tak naprawdę jest na odwrót). Nikt przecież nie zbiera grzybów, które rozpozna, jako trujące. Dodatkową trudność sprawia to, że grzyby jednego gatunku mogą znacznie różnić się między sobą wyglądem (kolorem, rozmiarem). I niestety nie ma sposobu, aby zawsze ze stuprocentową pewnością odróżnić grzyby trujące od jadalnych. Dlatego należy pogodzić się z tym, że nie zawsze udaje się grzyby trujące rozpoznać. Aby nie narazić się na niebezpieczeństwo należy kierować się dwoma zasadami: zbierać tylko znane sobie grzyby, bezwzględnie zrezygnować ze zbioru/użycia grzyba przy najmniejszej choćby wątpliwości. Stosowanie się do tych zasad pozwala zmniejszyć ryzyko zatrucia niemal do zera. Ale uwaga! Dotyczy to także grzybów leśnych kupowanych na targach. Stuprocentowo bezpieczne są jedynie grzyby dostępne w marketach i pochodzące z uprawy. Aktualizuj wiedzę o gatunkach, sprawdzaj najnowsze atlasy! Okazuje się, że to, co od dziecka wpajano niektórym z nas, np. że olszówek nie zbieramy, ale to jadalny grzyb,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj