Powikłania po grypie u dzieci – jak je rozpoznać i czym grożą?
Powikłania po grypie u dzieci pojawiają się najczęściej wskutek niewłaściwego leczenia lub posyłania dziecka mimo choroby do przedszkola, żłobka, szkoły. Aby zapobiegać groźnym powikłaniom po grypie u dzieci, należy być w kontakcie z lekarzem i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie.
Powikłania po grypie u dzieci to choroby, które rozwijają się, jeśli infekcja się rozszerza. U ich źródła leży zakażenie bakteryjne lub problemy autoimmunoligiczne, którym drogę utorował wirus grypy. Chorego malucha ponownie powinien obejrzeć lekarz i w razie potrzeby wdrożyć najlepszy możliwy sposób leczenia. Powikłania pogrypowe u dziecka mogą mieć ciężki przebieg, dlatego by im zapobiec, zaleca się szczepienie dzieci przeciw grypie.
Spis treści:
- Powikłania po grypie u dzieci
- Jak rozpoznać powikłania po grypie
- Najczęstsze powikłania pogrypowe u dzieci (objawy):
Powikłania po grypie u dzieci
Do najczęstszych powikłań po grypie, które diagnozuje się u małych dzieci, należą:
Rzadsze powikłania po grypie u dzieci to:
- angina paciorkowcowa,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie mózgu,
- zapalenie opon mózgowych.
Jak rozpoznać powikłania po grypie
Jeśli u twojego dziecka została zdiagnozowana grypa, podajesz mu lekarstwa zgodnie z zaleceniami pediatry, zgłoś się do niego na ponowną wizytę (lub wzywaj lekarza do domu) jeśli:
- gorączka przedłuża się (maluch ma wysoką temperaturę przez 5 dni),
- gorączka wraca po kilkudniowej poprawie,
- dziecko uporczywie kaszle,
- ma ropną wydzielinę w nosie,
- pobolewa je ucho.
Najczęstsze powikłania pogrypowe u dzieci (objawy)
Sprawdź, jak rozpoznać choroby, które są najczęstszymi powikłaniami grypy u dzieci:
1. Zapalenie ucha środkowego
Pierwszym charakterystycznym objawem jest ból ucha, który nasila się w nocy. U niemowląt, które nie są w stanie powiedzieć, że coś je boli, zapalenie ucha można podejrzewać, jeśli dziecko:
- wymiotuje,
- ma biegunkę,
- boli je brzuszek.
Niemowlę może pocierać ucho lub je ciągnąć. Gorączka nie zawsze jest wysoka. Jeśli dojdzie do pęknięcia błony bębenkowej, z ucha wydobywa się ropny lub surowiczy płyn i dziecko odczuwa wtedy ulgę.
2. Zapalenie krtani
Groźnym powikłaniem po grypie u dzieci może być zapalenie krtani. Choroba może przebiegać bardzo burzliwie z dużym obrzękiem krtani – to tzw. zapalenie podgłośniowe, które niekiedy stanowi zagrożenie życia. Objawy pojawiają się nagle, często w nocy. Dziecko ma:
- krótki oddech,
- chrypkę,
- suchy, szczekający kaszel,
- coraz trudniej mu oddychać.
Jeśli podejrzewasz zapalenie krtani, wezwij pogotowie – dziecko musi szybko dostać leki zmniejszające obrzęk krtani. Czekając na pomoc, ubierz malucha i stań z nim w otwartym oknie, aby oddychał zimnym powietrzem. Możesz też zrobić inhalację z zimnej soli fizjologicznej.
3. Zapalenie oskrzeli
Na początku zapalenia oskrzeli u dziecka pojawia się uporczywy suchy kaszel, który przechodzi w wilgotny. Może pojawić się świszczący oddech lub trudności w oddychaniu, szczególnie u dzieci alergicznych.
4. Zapalenie płuc
Zapalenie płuc u dzieci może na początku przypominać lekką infekcję, ale gdy temperatura rośnie, pojawia się kaszel, dziecko oddycha szybko i z trudem. Maluch czuje się bardzo źle i nie chce jeść. Konieczna jest szybka pomoc lekarza.
Czytaj też: