sepsa wysypka
Adobe Stock
Zdrowie

Sepsa – wysypka krwotoczna to już syrena alarmowa!

Sepsa – wysypka to tylko jeden z objawów tej choroby. Gdy wystąpi, stan chorego może być już bardzo ciężki. Poza tym nie w każdym przypadku sepsy wysypka krwotoczna się pojawia.

Wysypka krwotoczna to najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw sepsy. Nie jest to choroba, ale niewłaściwa reakcja organizmu na atak chorobotwórczych drobnoustrojów. Początkowo sepsa rozwija się jak zwykła infekcja – grypa czy przeziębienie – dlatego tak trudno na wczesnym etapie ją zdiagnozować. Tymczasem w przypadku sepsy to właśnie szybkie postawienie trafnej diagnozy może uratować życie. Pojawienie się wysypki krwotocznej, jak pisaliśmy na początku, to już nie dzwonek ostrzegawczy, a syrena alarmowa, czyli intensywne wołanie ciała o pomoc. Jednak wysypka przy sepsie nie zawsze się pojawia.

Sepsa – wysypka:

Wygląd wysypki krwotocznej przy sepsie

Na ciele chorego na sepsę może pojawić się specyficzna wysypka wybroczynowa. Ma ona postać niewielkich, licznych plamek w kolorze od czerwonego po brunatny. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że NIE blednie po uciśnięciu ciała. Dlatego najlepszym testem na wysypkę krwotoczną jest tzw. test szklankowy, czyli uciśnięcie zmian szklanką – jeśli pod szkłem plamki nie zbledną, może to świadczyć o wysypce krwotocznej charakterystycznej m.in. dla sepsy.

Pozostałe objawy sepsy – nie tylko wysypka

Poza wysypką najbardziej charakterystyczne dla sepsy jest szybkie tempo pogarszania się stanu pacjenta. Chory może mieć:

  • wysoką gorączkę – powyżej 38,3 st. C,
  • temperaturę ciała poniżej 36 stopni C,
  • przyspieszoną akcję serca i oddech,
  • znaczne osłabienie,
  • duszności,
  • bóle brzucha i mięśni,
  • bladość lub zasinienie rąk i nóg,
  • zaburzenia świadomości.


Dodatkowe objawy sepsy u dzieci:

Sepsa – wysypka to ostatni dzwonek

W przypadku dziecka każda gorączka, którą trudno zbić, wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Gdy dziecko jest wyraźnie nieswoje, rozpalone, przelewa się przez ręce, wykazuje objawy duszności, a zwłaszcza wtedy, gdy na jego ciele pojawi się wysypka krwotoczna, trzeba z nim pędzić do szpitala. Wysypka nieustępująca przy ucisku z pewnością spowoduje szybkie przyjęcie dziecka do szpitala.

Pozostałe mniej jednoznaczne objawy (gorączka, złe samopoczucie) mogą zmylić lekarza. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, jeśli czują, że z dzieckiem jest coś bardzo nie w porządku, informowali o tym lekarza, a czasami wręcz nalegali na przyjęcie dziecka na oddział. W przypadku sepsy o tym, czy maluch przeżyje, decydują w niektórych przypadkach niemal minuty.

Więcej o sepsie i szczepieniach chroniących przed sepsą:

Sepsa u dzieci: czy jest wyleczalna?

dziecko, choroba, sepsa
Adobe Stock
Aktualności
Sepsa u dzieci: czy jest wyleczalna?
Sepsa u dzieci przebiega gwałtownie i zagraża życiu. To dlatego objawy sepsy trzeba umieć rozpoznać od razu, gdy tylko się pojawią. Jak wygląda wysypka przy sepsie u dzieci? Czy sepsą można się zarazić?

Sepsa to zespół uogólnionej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem organizmu. Sepsa jest więc następstwem zakażenia, a nie chorobą, którą można się zarazić. Kiedy zarazkom uda się pokonać barierę ochronną organizmu, rozwija się sepsa, a w efekcie może dojść do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, np. serca czy płuc. Jakie są przyczyny sepsy u dzieci? Lekarze dzielą sepsę na: sepsę, ciężką sepsę i wstrząs septyczny (najbardziej niebezpieczna postać). Do sepsy prowadzi zakażenie organizmu, które może być spowodowane przez różne czynniki. Najczęściej zakażenie, a w efekcie – sepsę, wywołują: bakterie ( meningokoki , pneumokoki) grzyby wirusy pasożyty U dzieci do 4. roku życia zwykle dochodzi do uogólnionej reakcji zapalnej w wyniku zakażenia meningokokami – to przyczyna zdecydowanej większości przypadków sepsy (tzw. sepsa meningokokowa).  To właśnie bakteriami, które wywołują zakażenie, można się zarazić (a nie samą sepsą). O zarażenie wyjątkowo łatwo w przypadku meningokoków, dlatego osobom, które miały kontakt z chorym na sepsę meningokokową, podaje się antybiotyk profilaktycznie. Jakie są objawy sepsy u dzieci? Objawy sepsy są bardzo charakterystyczne i trudno je przeoczyć, choć łatwo pomylić je z objawami innych chorób, np. grypy. Warto wiedzieć, że w przypadku sepsy stan chorego szybko się pogarsza. Typowe objawy sepsy u dzieci to: wysoka gorączka, którą trudno zbić bladość skóry lub sinica dreszcze tachykardia (przyspieszone bicie serca) niechęć do jedzenia apatia światłowstręt potliwość wymioty duszności ból mięśni Zmęczenie i brak apetytu to częste objawy sepsy zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, u których zazwyczaj pojawia się też: wysypka, która nie znika przy ucisku, powodują ją zakrzepy krwi bezdech rzadkie...

meningokoki
Adobe Stock
Zdrowie
Meningokoki – zakażenie śmiertelnie niebezpieczne dla małych dzieci
Meningokoki to bakterie wywołujące bardzo niebezpieczną dla zdrowia i życia inwazyjną chorobę meningokokową. Sygnałem zakażenia meningokokami może być gorączka, wymioty i biegunka. Nierozpoznane na czas może błyskawicznie, w ciągu kilku godzin, przekształcić się w sepsę. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed meningokokami jest szczepienie.

Meningokoki są najbardziej niebezpieczne dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 lat. Do zakażenia dochodzi często także wśród nastolatków, między 11. a 19. rokiem życia. Najwięcej zachorowań notuje się w pierwszych miesiącach roku. To podstępna choroba, gdyż z początku przypomina zwykłe przeziębienie. Zakażenie meningokokowe może mieć bardzo dramatyczny przebieg i w krótkim czasie doprowadzić do zagrożenia życia. Jak niebezpieczne dla dziecka są meningokoki i w jaki sposób chronić się przed nimi, wyjaśnia epidemiolog, dr n.med. Paweł Grzesiowski. Spis treści: Co to są meningokoki? Objawy zakażenia meningokokami Wysypka meningokokowa Meningokoki – leczenie Meningokoki – powikłania po zakażeniu Zapobieganie zakażeniom meningokokami Szczepienia przeciw meningokokom Meningokoki szczepionka – skutki uboczne Co to są meningokoki Meningokoki to bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (z łac. Neisseria meningitidis ). Mogą być obecne w nosie i gardle osób zdrowych (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani choroby. Ciężkie zakażenie meningokokami wywołuje inwazyjną chorobę meningokokową , która najczęściej przebiega jako: sepsa meningokokowa , meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych . Naukowcy wyodrębnili dwanaście grup serologicznych meningokoków (A, B, C, 29E, H, I, K, L, W135, X, Y i Z). W Polsce inwazyjną chorobę meningokokową wywołują meningokoki serogrup B i C. Do zakażenia meningokokami dochodzi na skutek: kontaktu podatnej osoby z bezobjawowym nosicielem lub chorą osobą, drogą kropelkową – kichanie, kaszel, pocałunek, korzystanie z tych samych naczyń i sztućców. Zachorowania spowodowane meningokokami nie zdarzają się często, gdyż bakterie te występują rzadko. Jeżeli jednak dojdzie do infekcji, może...

rodzic ma prawo być przy dziecku w szpitalu
Adobe Stock
Zdrowie
Co to są pneumokoki i dlaczego są groźne dla małych dzieci?
Pneumokok to bakteria o łacińskiej nazwie Streptococcus pneumoniae posiadająca otoczkę złożoną z polisacharydów. Poszczególne pneumokoki różnią się między sobą składem otoczki. W oparciu o te różnice zidentyfikowano aż ponad 90 rodzajów pneumokoka. Niektóre z nich mogą być bardzo groźne.

Głównym rezerwuarem pneumokoka jest człowiek, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą. Badania wykazały, że aż 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola jest nosicielem pneumokoka. Co to oznacza? To znaczy, że pneumokok przebywa na błonach śluzowych nosa i gardła dziecka nie wywołując żadnych objawów. Takie dziecko nie wymaga leczenia, ale jeżeli dojdzie do osłabienia odporności np. w trakcie infekcji, pneumokok może przemieścić się z błon śluzowych nosogardła do okolicznych struktur anatomicznych i wywołać zapalenie ucha środkowego, zatok, czy płuc. Wtedy konieczne będzie podanie antybiotyku, a w razie ciężkiego przebiegu infekcji leczenie będzie musiało odbyć się w szpitalu. Sytuacja stanie się znacznie groźniejsza, kiedy pneumokok z nosogardła przedostanie się do krwi i doprowadzi do rozwoju bardzo ciężkiej postaci zakażenia pneumokokowego tzw, inwazyjnej choroby pneumokokowej. Pod tym pojęciem kryje się wiele groźnych stanów takich jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zapalenie płuc z przedostaniem się bakterii do krwi posocznica potocznie zwaną sepsą zapalenie wsierdzia zapalenie otrzewnej.   Inwazyjna choroba pneumokokowa zawsze leczona jest w szpitalu, często na oddziale intensywnej terapii, i niestety może zakończyć się zgonem. Liczba wszystkich rodzajów zakażeń pneumokokowych w Polsce nie jest dokładnie oszacowana , ale mamy dane na temat tych najcięższych przypadków. Rocznie notuje się ponad 1000 przypadków Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej w Polsce. Zakażenie pneumokokiem może wystąpić u każdego z nas, ale jest szczególnie groźne u dzieci poniżej 2. r.ż. z uwagi na ich niedojrzały układ immunologiczny. Dzieci, będące często nosicielami pneumokoka, mogą być ponadto źródłem zakażenia dla ich dorosłych opiekunów, zwłaszcza dla osób powyżej 65....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj