Autyzm atypowy pojawia się później niż autyzm wczesnodziecięcy
AdobeStock
Zdrowie

Autyzm atypowy - objawy, rokowania, terapia

Autyzm atypowy u dziecka rozpoznawany jest zazwyczaj później niż autyzm wczesnodziecięcy. Bywa, że dziecko rozwija się pozornie właściwie, a po kilku latach zaczyna być wycofane i nieobecne w kontaktach z rówieśnikami.

Autyzm atypowy to jedno z zaburzeń ze spektrum autyzmu, które charakteryzuje się późniejszy rozwojem objawów. Stąd też jego prawidłowe zdiagnozowanie bywa trudne. Nieznane są też bezpośrednie przyczyny autyzmu atypowego, ale do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tego zaburzenia należą m.in. czynniki genetyczne. 

Spis treści:

 1. Pierwsze objawy autyzmu atypowego
 2. Jak rozpoznać autyzm atypowy?
 3. Skąd się bierze autyzm atypowy?
 4. Leczenie autyzmu atypowego i rokowania
 5. Autyzm atypowy a zespół Aspergera
 6. Autyzm atypowy a orzeczenie o niepełnosprawności

Pierwsze objawy autyzmu atypowego

Zaburzenie daje się wykryć zwykle dopiero w 3. roku życia dziecka. Niepokojące objawy wskazujące na autyzm atypowy można zauważyć najczęściej u 4-latka. Dzieje się tak z dwóch powodów. To właśnie w tym wieku dziecko, które do tej pory rozwijało się prawidłowo, zaczyna odstawać od rówieśników. Przejawia się to:

 • niechęcią do zabawy z innymi dziećmi;
 • utratą zdolności komunikowania się (która wcześniej funkcjonowała prawidłowo);
 • trudnościami w budowaniu relacji społecznych.


Przyczyna tak późnego rozpoznania autyzmu może być też inna. Często zaburzenie to rozwija się u dziecka razem z innym schorzeniem. Wówczas rodzice i lekarze mogą nie wiązać objawów z autyzmem, a właśnie z inną chorobą. Zdiagnozowanie zaburzenia ze spektrum autyzmu zajmuje wtedy więcej czasu i wymaga dłuższej obserwacji dziecka.

Jak rozpoznać autyzm atypowy?

Zaburzenie to daje właściwie identyczne objawy co autyzm wczesnodziecięcy. Znaczącą różnicą jest wiek dziecka, w którym wyraźnie się one uwydatniają. Odmiana atypowa może być zdiagnozowana w nieco późniejszym wieku niż statystyczne rozpoznanie autyzmu u dzieci. Dziecko może cierpieć na autyzm atypowy, jeśli:

 • zaczyna mówić dużo później niż inne dzieci;
 • dużo bardziej interesuje się przedmiotami niż ludźmi;
 • nie wodzi wzrokiem za poruszającym się przedmiotem;
 • nie wchodzi w relacje nawet z najbliższymi opiekunami;
 • nie lubi patrzeć w oczy drugiej osobie;
 • nie akceptuje zmian w układzie otaczających go przedmiotów;
 • nie lubi zmian w rozkładzie dnia;
 • często powtarza te same słowa lub zabawy;
 • nie lubi się przytulać;
 • miewa nagłe napady złości, agresji.


Dodatkowo w przypadku autyzmu atypowego u dziecka może pojawiać się brak wrażliwości na ból.

Skąd się bierze autyzm atypowy?

Przyczyny autyzmu nie są do końca poznane. Naukowcy wymieniają kilka czynników ryzyka, które mogą wpływać na pojawienie się autyzmu atypowego. Są to:

Genetyczne przyczyny autyzmu

Uważa się, że również niektóre czynniki genetyczne wpływają na rozwój zaburzenia ze spektrum autyzmu. Są to następujące mutacje:

 • zespół łamliwego chromosomu X,
 • mutacje niektórych genów z regionu chromosomów 2 i 7
 • mutacja genu ADA2, a także stwardnienie guzkowate.

Leczenie autyzmu atypowego i rokowania

Schorzenie to, jeśli się pojawi, towarzyszy człowiekowi do końca życia. Nie da się całkowicie wyleczyć autyzmu atypowego. Za pomocą terapii można jednak złagodzić objawy zaburzenia. Kluczem do sukcesu jest tu jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia. Psychoterapia, aby była skuteczna, powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb danego dziecka. Terapia ma na celu choćby w jakimś stopniu rozbudzić u dziecka:

 • zainteresowanie otoczeniem;
 • zainteresowanie drugim człowiekiem;
 • możliwość budowania relacji;
 • pojawienie się kompetencji językowych ułatwiających komunikowanie się.


Warto też pamiętać, że autyzm atypowy może mieć różne nasilenie i objawiać się nieco inaczej u różnych dzieci.  W związku z tym terapia również może przynieść różne skutki, mniej lub bardziej zadowalające.

Autyzm atypowy a zespół Aspergera

Zespół Aspergera jest często utożsamiany z autyzmem. Te dwa zaburzenia łączą ze sobą trudności w komunikacji. Obydwa zaburzenia charakteryzują niecodzienne zachowania społeczne oraz trudności w nawiązywaniu więzi - osoby z Zespołem Aspergera jednak komunikują się lepiej z otoczeniem niż osoby z autyzmem atypowym. 

Zespół Aspergera jest zaburzeniem, którego podejrzenie może pojawić się, gdy u danej osoby zauważa się:

 • bardzo duże, wręcz wyłączne zainteresowanie jedną, konkretną tematyką, 
 • trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych (np. zawieranie przyjaźni),
 • brak zrozumienia wśród rówieśników.

Autyzm atypowy a orzeczenie o niepełnosprawności

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka może uprawnić rodziców do uzyskiwania wsparcia materialnego na pokrycie kosztów terapii oraz różnych ulg (np. dodatku do zasiłku rodzinnego, ulg podatkowych czy ulg na przejazdy komunikacją miejską, PKP i PKS). Tego typu dokument uprawnia także do skorzystania z możliwości przedłużonego (nawet o 3 lata) urlopu wychowawczego.

Jak uzyskać wniosek o niepełnosprawności

Wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności może być złożony przez pełnoletniego pacjenta lub jej opiekuna ustawowego (np. rodzica) bądź Ośrodek Pomocy Społecznej (za zgodą samego pacjenta bądź jego opiekuna).

Wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami,  powinien zostać złożony w Powiatowym lub Miejskim Zespole do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Aby uzyskać pełną listę dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku, należy skontaktować się z lokalną jednostką Zespołu. 

Dokumentację wraz z wnioskami analizuje zespół w minimum dwuosobowym składzie. Przeważnie wymagane jest jedno spotkanie z pacjentem w obecności jego opiekuna. W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu przewodniczącym zespołu musi być lekarz psychiatra.

Należy pamiętać, że, w przypadku braku otrzymania orzeczenia, masz prawo odwoływać się od tej decyzji u wyższej instancji, czyli w Wojewódzkich Zespołach ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Zobacz też:

Tożsamość płciowa: kiedy dziecko kształtuje swoją seksualność? Wyjaśnia seksuolog kliniczny

objawy autyzmu
Fotolia
Rozwój dziecka
Objawy autyzmu u dzieci: wczesne łatwo przegapić lub pomylić z wolnym rozwojem
Objawy autyzmu mogą ujawnić się na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Ale często nawet lekarze mają problem z rozpoznaniem tego zaburzenia. Dlatego tak ważna jest czujność rodziców, bo wczesne rozpoznanie objawów u autystycznego dziecka daje większe szanse na jego lepszy rozwój.

Pierwsze objawy autyzmu u dzieci łatwo przegapić lub zbagatelizować, zrzucając winę na indywidualne tempo rozwoju dziecka. Martwisz się, że maluch jeszcze nie mówi? Ktoś ci mówi, że ma jeszcze na to czas? Być może to prawda. Warto jednak być czujnym, żeby autystyczne dziecko w porę otrzymało specjalistyczną pomoc.  Spis treści:  Pierwsze objawy autyzmu Dziecko autystyczne - objawy Diagnoza autyzmu u dziecka Test na autyzm u dzieci Gdzie szukać pomocy przy podejrzeniu autyzmu? Przyczyny autyzmu u dzieci Pierwsze objawy autyzmu u dzieci Pierwsze objawy autyzmu ujawniają się już między 18. a 24. miesiącem życia, czyli możemy je dostrzec już u 1,5 rocznego dziecka. Wczesne objawy autyzmu można zaobserwować jednak dużo wcześniej. Zmiany w mózgach autystycznych dzieci widać już na etapie życia płodowego – wynika z badań na uniwersytecie w San Diego . Objawy autyzmu, które pojawiają się u kilkunastomiesięcznych dzieci , mogą mieć różne nasilenie. Dziecko nim dotknięte może: sprawiać wrażenie, jakby nie słyszało, co się do niego mówi, może mieć problemy z mówieniem (nie gaworzy, nie mówi, mimo że skończyło 16 miesięcy), unikać kontaktów społecznych, obawiać się zmian i nowych sytuacji, powtarzać niektóre zachowania, może chodzić na palcach, kołysać się . Autyzm to zaburzenie w rozwoju mózgu, które ujawnia się już przed 3. rokiem życia dziecka. Ponieważ może mieć dość różnorodny charakter, często używa się określenia – zaburzenia ze spektrum autyzmu (należy do nich również zespół Aspergera ). Dziecko autystyczne - objawy  Jak rozpoznać autyzm u dziecka? Rodzic może podejrzewać, że dziecko ma zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu , jeśli malec: unika kontaktu wzrokowego (nie patrzy w oczy), wołany, nie reaguje na swoje imię, nie...

przyczyny autyzmu
AdobeStock
Zdrowie
Przyczyny autyzmu – co zwiększa ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu
Choć do końca nie poznano jeszcze przyczyny autyzmu, wiadomo, że istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego typu zaburzeń. Zalicza się do nich między innymi: geny, wcześniactwo, późne rodzicielstwo.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, dotyczy wielu obszarów funkcjonowania, a dzieci nim dotknięte rozwijają się inaczej. Badania nad autyzmem trwają od lat, jednak mimo to i mimo rosnącej liczby zdiagnozowanych przypadków, wciąż nie wiadomo, jakie są przyczyny autyzmu. Obecnie wiemy o kilku czynnikach, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka. Choć przez lata mit, że autyzm rozwija się u dzieci po przyjęciu szczepionki, funkcjonował w świadomości społecznej jako prawda naukowa, teraz wiadomo już z całą pewnością, że szczepionki nie wywołują autyzmu . Przyczyny pojawienia się zaburzeń ze spektrum autyzmu leżą gdzie indziej. Spis treści: Geny jako przyczyna autyzmu Obciążenie rodzinne powodem autyzmu Wcześniactwo jako przyczyna autyzmu Zanieczyszczone środowisko sprzyja autyzmowi Późne rodzicielstwo jako przyczyna autyzmu Krótkie przerwy między ciążami mogą sprzyjać autyzmowi Przyczyny autyzmu – najnowsze badania Jak rozpoznać autyzm Genetyczne przyczyny autyzmu Co piąte dziecko autystyczne posiada mutację genetyczną , która sprzyja rozwojowi tego zaburzenia. Również niektóre choroby genetyczne przyczyniają się do pojawienia się autyzmu u dziecka. Według naukowców zmiany w poszczególnych obszarach mózgu u osób autystycznych zaczynają się już w życiu płodowym (badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz z Instytutu Nauk Mózgu Allen przebadali mózgi 22 zmarłych dzieci. Naukowcy skupili się na 25 różnych genach. Okazało się, że w mózgach dzieci autystycznych, w warstwie korowej były plamy (brak markerów genetycznych odpowiedzialnych za komunikację i naukę języka), które uniemożliwiały prawidłowe przetwarzanie informacji w mózgu. Takie plamy tworzą się już w życiu płodowym. Obciążenie rodzinne powodem autyzmu Każda kolejna ciąża w rodzinie,...

spektrum autyzmu
AdobeStock
Zdrowie
Spektrum autyzmu: objawy, zachowanie, zabawki dla autystycznego dziecka
Spektrum autyzmu to różnego rodzaju zaburzenia neurorozwojowe. Często są uwarunkowane genetycznie lub powstają np. wskutek nieprawidłowości metabolicznych. Zaburzenia ze spektrum autyzmu są nieuleczalne, ale funkcjonowanie takich dzieci w społeczeństwie można poprawić poprzez odpowiednią terapię.

Spektrum autyzmu, inaczej nazywane spektrum zaburzeń autystycznych, to pojęcie, które zawiera w sobie szereg różnych zaburzeń, powstających na skutek odmiennych czynników. Wszystkie wywołują podobne dysfunkcje rozwojowe u dzieci. Największym problemem dzieci dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu są kłopoty z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji oraz z komunikacją. Spis treści: Zaburzenia ze spektrum autyzmu Objawy spektrum autyzmu u dzieci Zachowania ze spektrum autyzmu Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu Terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu Zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu Zaburzenia ze spektrum autyzmu Do tego szerokiego pojęcia wlicza się takie zaburzenia rozwoju, jak: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera , upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się, całościowe zaburzenie rozwoju, autyzm wysoko funkcjonujący, zaburzenie semantyczno-pragmatyczne, zespół wielu złożonych zaburzeń rozwojowych, hiperleksja. Diagnozowanie autyzmu jest dość trudne. Wynika to między innymi z faktu, że podobne objawy dają także innego rodzaju zaburzenia, np.: ADHD, schizofrenia dziecięca, zespół Retta, stereotypie ruchowe i inne. Objawy spektrum autyzmu u dzieci Można dostrzec trzy cechy , które wskazują na to, że dziecko może mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu. Są to: trudności w kontaktach społecznych, znacznie zawężone zainteresowania, ponadprzeciętna powtarzalność zachowań. Zachowania ze spektrum autyzmu Wśród objawów zaburzeń spektrum autyzmu znajdują się też charakterystyczne zachowania, które pojawiają się już w wieku dziecięcym. Należą do nich: stereotypowe posługiwanie się przedmiotami, powtarzanie usłyszanych słów, fraz, silne przyzwyczajenie do rutyny , niepokój lub agresja pojawiające się, gdy następuje odstępstwo od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj