mat. prasowe

Opuchlizna po ukąszeniu to częste zjawisko, które przytrafia się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To podczas spacerów i wycieczek na świeżym powietrzu występuje ryzyko ukąszeń przez różne owady. Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli miejsce zaczyna być opuchnięte i zaczerwienione, a także często piecze. Jak złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk?

Reklama

Opuchlizna po ukąszeniu . Sposoby na opuchliznę po ukąszeniach owadów

Opuchlizna po ukąszeniu przez owady z reguły nie jest niebezpieczna, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Dlatego też staraj się pilnować malca, by nie dotykało ranki, bo wtedy objawy zapalenia mogą się nasilić. Zakażenie może też prowadzić do reakcji alergicznych o rozmaitym nasileniu, większość wymaga pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa!

Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko ma opuchliznę po ukąszeniu:

  • Komara - aby zniwelować opuchliznę po ukąszeniu komara wystarczy okład z roztworu sody oczyszczonej, okładu z lodu lub zwykła maść przeciwhistaminowa, taka jak Fenistil.
  • Pszczoły – po wyciągnięciu żądła, możesz obłożyć opuchliznę po ukąszeniu przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku.
  • Osy - zrób malcowi okład z plasterka cebuli lub przeciętego korzenia pietruszki, na pewno ulży dziecku z opuchlizną po ukąszeniu osy.
  • Kleszcza - wyciągnij kleszcza (najlepiej za pomocą urządzenia dostępnego w aptece, np. Trix), a następnie zrób okład z roztworu sody oczyszczonej lub wapna i umieść go na opuchliźnie po ukąszeniu kleszcza.
  • Meszki - na opuchliznę po ugryzieniu meszki najlepiej działają okłady z cebuli lub maść typu Fenistil.

Ukąszenia owadów niosą ze sobą ryzyko

Jeśli twojego malucha ugryzie jakiś owad i zauważysz opuchliznę po ukąszeniu, musisz uważnie go obserwować. Po ukąszeniu przez owada istnieje ryzyko reakcji alergicznej. Przy wstrząsie anafilaktycznym dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka, następnie zaczyna wymiotować, oddycha z trudem, pojawia się na twarzy obrzęk. Później pojawia się szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno, a następnie mogą wystąpić zaburzenia świadomości i drgawki.

Jeśli z dzieckiem zaczyna dziać się coś odbiegającego od normy, jak najszybciej jedź z dzieckiem do szpitala lub wezwij pogotowie. Jeśli straci przytomność i przestanie oddychać, zastosuj sztuczne oddychanie. Gdy pojawi się duszność, ułóż je tak, by ułatwić mu oddychanie.

Zobacz także

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama