
Wkładki supinujące mają zatrzymać bądź korygować deformację stóp u dziecka. Dzięki wkładkom supinującym do butów można osiągnąć świetne efekty, a im wcześniej dziecko zacznie je nosić, tym lepiej dla jego stóp, stawów, kolan i całego układu kostnego. Wkładki supinujące są wskazane dla dzieci ze stopą nadmiernie pronującą (gdy dziecko stawia krawędzie stóp do środka).
Spis treści:
Supinacja i pronacja: co to jest?
O stopie supinującej i pronującej u dziecka można mówić wtedy, gdy nacisk ciężaru ciała podczas chodzenia nie rozkłada się prawidłowo:
- stopa supinująca – zbyt duży nacisk na zewnętrzne krawędzie stóp, stopa ma wysokie podbicie
- stopa nadmiernie pronująca – zbyt duży nacisk na wewnętrzną krawędź stopy, stopa jest płaska
Po czym poznać, że dziecko ma stopy nadmiernie pronujące?
- gdy dziecko stoi lub chodzi, jego stopy są skierowane krawędziami do wewnątrz
- dziecko skarży się ból: stóp, kolan, nóg
- wewnętrzne krawędzie butów dziecka zwykle szybko się niszczą
Nadmierna pronacja prowadzi do wielu dolegliwości, nie tylko bólowych, w obrębie nóg, a nawet bioder. Z czasem może dochodzić do dużych przeciążeń i stanów zapalnych, np. ścięgna Achillesa. Z kolei stawy skokowe i kolana przez zbytnią pronację są narażone na silne bóle i urazy, bo w wyniku braku odpowiedniej amortyzacji nie są dobrze chronione. Z biegiem lat dziecko może zacząć unikać aktywności fizycznej, wzrasta ryzyko nadwagi i otyłości.
Co to są wkładki supinujące?
Wkładki supinujące to rodzaj wkładek ortopedycznych, które odciążają stopy nadmiernie pronujące, korygują wady i nie dopuszczają do ich pogłębiania się. Jeśli włożysz do buta odpowiednio dobraną dla dziecka wkładkę supinującą, jego stopa będzie prawidłowo naciskać na podłoże, a pięta zostanie podparta od wewnątrz. To zapobiegnie szkodliwemu i często bolesnemu wykrzywianiu stóp w stronę wewnętrznych krawędzi.
Kiedy dziecko powinno nosić wkładki supinujące?
Noszenie wkładek supinujących powinien zalecić lekarz ortopeda, który stwierdzi, że dziecko ma stopy nadmiernie pronujące. Bez wyraźnych wskazań nie kupuj dziecku wkładek supinujących, zwłaszcza takich gotowych, które dobiera się tylko na podstawie rozmiaru buta. Mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
Jak wybrać wkładki supinujące?
Na rynku są dostępne m.in. gotowe wkładki supinujące – to tańsza alternatywa dla wkładek supinujących wykonywanych na zamówienie. Jeśli jednak dziecko ma wadę stóp, warto zainwestować we wkładki dobrane indywidualnie do jego potrzeb. Eksperci polecają zwłaszcza supinujace wkładki termoplastyczne, czyli takie, które formuje się na ciepło. Takie wkładki są idealnie dopasowane do stóp dziecka (każdej z osobna!), uwzględniają jego wzrost, wagę i budowę. Cena indywidualnych wkładek supinujących to ok. 200 zł.
Zobacz też:

Pierwsze buty do chodzenia trzeba kupować razem z dzieckiem , żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa dziecka. Kupując w internecie, warto zamówić 2-3 pary w podobnych rozmiarach i zostawić te najlepsze dla dziecka, a pozostałe odesłać. Czy lepszy będzie but trzymający kostkę, trampki czy może skarpetki antypoślizgowe? To ważna decyzja, bo złe i zbyt wcześnie włożone buciki przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się stopy dziecka Spis treści: Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze buty dla dziecka Cechy dobrych butów dla dziecka Czy dziecko musi mieć buty do nauki chodzenia po domu? Pierwsze buty do chodzenia na lato Pierwsze buty do chodzenia na zimę Pierwsze buty do nauki chodzenia - częste pytania Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze kroki dziecko może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buty warto kupić, kiedy dziecko zacznie chodzić samo w czasie spacerów. W sklepie przymierz mu buty i dokładnie je obejrzyj. Pierwsze buty dla dziecka Ważne, aby pierwsze buty do nauki chodzenia miały: zapiętek usztywniony, do kostki nosek szeroki podeszwę elastyczną materiał przewiewny (np. skóra, goreteks, nubuk) zapięcie na rzepy rozmiar ok. 1 cm dłuższy od stopy wyściółkę dobrze wyprofilowaną, anatomiczny kształt szerokość dopasowaną do kształtu stopy Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa . Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki...

Buty na wiosnę dla dziecka muszą być wygodne i tak uszyte, by nie wykoślawiły nóżki. Wybierając buty na wiosnę dla dwulatka, zwróć uwagę na ich solidność, łatwość zakładania i jakość materiałów. A dla rocznego dziecka kup wiosenne buty na rzepy. Nie oszczędzaj na butach dla dziecka i zmieniaj je co 4-6 miesięcy! Źle dobrane buty mogą spowodować płaskostopie, wady kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Koniecznie zapewnij dziecku nowe, dobre buty na wiosnę do przedszkola, na deszcz i po domu! Spis treści: Jakie buty na wiosnę wybrać na spacery? Buty dla dzieci na wiosnę: na cieplejsze dni Jakie buty dla dzieci kupić na deszcz? Jak wybrać buty na wiosnę do przedszkola? Jakie buty sportowe kupić na wiosnę dla dziecka? Buty dla dzieci na wiosnę: po domu Eleganckie buty na wiosnę dla dzieci Jak buty na wiosnę wybrać na spacery? Na wiosenny spacer najlepsze dla dwulatka i starszego dziecka będą półbuty lub trzewiki, oczywiście już nieocieplane. Powinny być z naturalnej skóry: w takich bucikach dziecko na pewno się nie spoci. Muszą być odrobinę większe niż stopa , ale maksymalnie o centymetr. Nie powinny być większe, gdyż obuwie dla dzieci jest odpowiednio wyprofilowane, ma podparcie pod tzw. łuk podłużny stopy (by zapobiec płaskostopiu). Buty na wiosnę na spacery powinny mieć: sztywny zapiętek , dzięki któremu pięta nie będzie się przekrzywiać na boki szerokie i wygodne noski, by paluszki nie miały za ciasno elastyczną podeszwę, by ułatwić ruch stopy w czasie chodzenia Ważne: dziecku, które ma płaskostopie lub inną wadę stóp, lekarz może zalecić obuwie profilaktyczne . Zwykle jest ono nieco wyższe, za kostkę, by usztywnić staw skokowy. Niektóre modele mają też tzw. obcas Thomasa zapobiegający płaskostopiu. Buty na wiosnę dla dzieci: na cieplejsze dni...