
Wszy mogą przeżyć w pościeli i na innych przedmiotach do 48 godzin. W ramach leczenia wszawicy trzeba więc zastosować odpowiedni preparat, który zlikwiduje żywe wszy, ułatwi usunięcie gnid z włosów, a także wyprać ubrania oraz pościel, z którymi dziecko miało kontakt w ciągu 2-3 dni przed odkryciem u niego wszawicy.
Spis treści:
- ile żyją wszy i gnidy
- jak pozbyć się ich z pościeli
- w jakiej temperaturze giną wszy
- pozbywanie się wszy z domu
Ile żyją wszy i gnidy
Wesz do przeżycia potrzebuje głowy człowieka. Jeśli nawet zapodzieje się gdzieś na poduszce czy ulubionej przytulance dziecka, co zdarza się rzadko, w ciągu 48 godzin zginie. Żeby zminimalizować ryzyko, że po zastosowaniu szamponu na wszy dziecko znowu złapie w mieszkaniu te insekty, możesz też włożyć pościel, ubrania i pluszaki do suszarki elektrycznej lub je wyprać.
Jak pozbyć się wszy z pościeli
Najlepszym sposobem jest wypranie poszewek w najwyższej możliwej temperaturze. Trzeba wybrać program z temperaturą wody minimum 60 stopni. Bawełnianą białą pościel można nawet wyprać w 90 st. C. Pościel i odzież praną w temperaturze 40 stopni (nie wszystkie tkaniny i materiały dobrze zniosą wyższą temperaturę – sprawdź na metce!) warto po wysuszeniu wyprasować – już średnia (dwie kropki) temperatura żelazka zabije wszy i gnidy.
W jakiej temperaturze giną wszy
Jak już wspominaliśmy, wszy nie lubią niskich i wysokich temperatur. Giną zarówno w ujemnej temperaturze, jak i w tej przekraczającej 53,5 stopnia C. Dlatego skuteczną metodą zabijania tych wszy, które znalazły się poza głową dziecka, jest pranie skażonych pasożytami ubrań i pościeli. Rzeczy, które trudno wyprać, np. pluszaki, można włożyć na noc do zamrażalnika, a następnie delikatnie wytrzepać.
Jeśli chodzi o zabijanie wszy na głowie dziecka, można wykorzystać prostownicę do włosów i bardzo dokładnie „wyprasować’’ nią włosy. Temperatura prostownicy zabije zarówno wszy, jak i gnidy.
Dezynfekcja domu po wszach
Po zastosowaniu odpowiedniego preparatu na wszy i wyczesaniu włosów dziecka specjalnym grzebykiem, trzeba zająć się domem, aby wytępić wszy, które przedostały się z głowy dziecka na inne przedmioty. Warto zastosować też produkty odstraszające wszy. Oto co powinnaś zrobić:
- wypierz ubrania, ręczniki i pościel, z którymi dziecko miało styczność w ostatnich dniach,
- odkurz mieszkanie, szczególnie w miejscach, w których dziecko mogło kłaść głowę (dywan, na którym się bawiło, sofa, na której leżało itd.),
- sprawdzaj głowę dziecka codziennie,
- powtórz aplikację preparatu na wszy po 7-10 dniach i jeszcze raz przeprowadź odwszawianie mieszkania.
Tutaj kupisz niedrogo produkty, które umożliwią ci skuteczne zwalczenie wszawicy u dziecka:
Zobacz też:

Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Sprawdzanie, czy dziecko ma wszy we włosach, wymaga cierpliwości i uwagi. Wypatrywać należy wszy, które wyglądają jak małe, bardzo ruchliwe insekty oraz gnid, które łatwiej jest zobaczyć, bo są liczniejsze. Jeśli nie masz pewności, jak wyglądają wszy u dzieci oraz jakie są objawy ugryzienia, podpowiadamy! Wszy we włosach – jak wygląda wesz ludzka? Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Wielkością przypominają ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm), są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte skórzastym, najczęściej jasnobrązowym pancerzykiem. Mają krótką głowę, a niej skośnie ustawione czułki. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy. Z niego wyrastają trzy pary odnóży. Wszy wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Na poniższym zdjęciu widać wesz oraz gnidy przytwierdzone do włosów: fot. Adobe Stock Zobacz film, jak wyglądają wszy – najgorszy przypadek wszawicy (Uwaga! Wideo jest drastyczne!): Jak wyglądają gnidy we włosach? Wesz każdego dnia składa do 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Są owalne i jednym końcem przytwierdzone do włosów. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem. Z jaja po ok. 16 dniach wylęga się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką). Zobacz gnidy we włosach na zdjęciu: fot. Adobe Stock Ugryzienia wszy na zdjęciu Ugryzienie wszy nie zawsze pozostawia widoczny ślad. Dość często jednak widać czerwone kropki – punkciki na szyi, karku, za...

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '11.ldO8zJX0cP3lpN9i4O9Uo.GLB9nAahOXfD2i09cX.I7', 'xgdiprfskn', 'aqvuxbcdnonyfpkzirmklfhdepll']); W jaki sposób wyeliminować wszawicę, gdy znajdziemy pasożyty na głowie jednego z domowników? 1. Żłobki i przedszkola to miejsca, w których najłatwiej zarazić się wszawicą Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci. Prawdziwą wylęgarnię wszy stanowią żłobki i przedszkola, w których maluchy spędzają ze sobą wiele czasu, również na zabawie. Wszy można „złapać” od rówieśnika, ale także z poduszki, tapicerowanych mebli czy wykładzin, na których dzieci spędzają wiele czasu. 2. Wszy stanowią istotny problem także w krajach Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">rozwiniętych Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy. Dlatego problem występuje intensywnie także w krajach rozwiniętych. Według szacunków z wszawicą zmaga się co czwarte dziecko uczęszczające do przedszkola w USA. W Czechach odsetek ten wynosi 14% . Polska nie stanowi wyjątku, dlatego wszy nie mogą być tematem tabu. 3. Wszy to niezwykle odporne owady Za powszechność wszy odpowiada ich wysoka odporność na zmienne warunki. Te małe pasożyty mogą przeżyć poza ludzką głową nawet dwie doby. Potrafią zablokować narządy oddechowe, by chronić się przed wodą, nawet podgrzaną do 50 ° C . Przez wiele godzin wytrzymują także w ujemnych temperaturach. Dlatego właśnie tak...