ile żyją wszy na pościeli
Adobe Stock
Zdrowie

Ile żyją wszy na pościeli i jak się ich z niej pozbyć

Wszy żyją na pościeli do 2 dni. Po tym czasie zdychają. Jednak zanim czas je unieszkodliwi, mogą przenieść się na innego członka rodziny albo ponownie trafić na głowę, na której było już przeprowadzane odwszawianie.

Wszy mogą przeżyć w pościeli i na innych przedmiotach do 48 godzin. W ramach leczenia wszawicy trzeba więc zastosować odpowiedni preparat, który zlikwiduje żywe wszy, ułatwi usunięcie gnid z włosów, a także wyprać ubrania oraz pościel, z którymi dziecko miało kontakt w ciągu 2-3 dni przed odkryciem u niego wszawicy.

Spis treści:

Ile żyją wszy i gnidy

Wesz do przeżycia potrzebuje głowy człowieka. Jeśli nawet zapodzieje się gdzieś na poduszce czy ulubionej przytulance dziecka, co zdarza się rzadko, w ciągu 48 godzin zginie. Żeby zminimalizować ryzyko, że po zastosowaniu szamponu na wszy dziecko znowu złapie w mieszkaniu te insekty, możesz też włożyć pościel, ubrania i pluszaki do suszarki elektrycznej lub je wyprać.

Jak pozbyć się wszy z pościeli

Najlepszym sposobem jest wypranie poszewek w najwyższej możliwej temperaturze. Trzeba wybrać program z temperaturą wody minimum 60 stopni. Bawełnianą białą pościel można nawet wyprać w 90 st. C. Pościel i odzież praną w temperaturze 40 stopni (nie wszystkie tkaniny i materiały dobrze zniosą wyższą temperaturę – sprawdź na metce!) warto po wysuszeniu wyprasować – już średnia (dwie kropki) temperatura żelazka zabije wszy i gnidy.

W jakiej temperaturze giną wszy

Jak już wspominaliśmy, wszy nie lubią niskich i wysokich temperatur. Giną zarówno w ujemnej temperaturze, jak i w tej przekraczającej 53,5 stopnia C. Dlatego skuteczną metodą zabijania tych wszy, które znalazły się poza głową dziecka, jest pranie skażonych pasożytami ubrań i pościeli. Rzeczy, które trudno wyprać, np. pluszaki, można włożyć na noc do zamrażalnika, a następnie delikatnie wytrzepać.

Jeśli chodzi o zabijanie wszy na głowie dziecka, można wykorzystać prostownicę do włosów i bardzo dokładnie „wyprasować’’ nią włosy. Temperatura prostownicy zabije zarówno wszy, jak i gnidy.

Dezynfekcja domu po wszach

Po zastosowaniu odpowiedniego preparatu na wszy i wyczesaniu włosów dziecka specjalnym grzebykiem, trzeba zająć się domem, aby wytępić wszy, które przedostały się z głowy dziecka na inne przedmioty. Warto zastosować też produkty odstraszające wszy. Oto co powinnaś zrobić:

  • wypierz ubrania, ręczniki i pościel, z którymi dziecko miało styczność w ostatnich dniach,
  • odkurz mieszkanie, szczególnie w miejscach, w których dziecko mogło kłaść głowę (dywan, na którym się bawiło, sofa, na której leżało itd.),
  • sprawdzaj głowę dziecka codziennie,
  • powtórz aplikację preparatu na wszy po 7-10 dniach i jeszcze raz przeprowadź odwszawianie mieszkania.

 


Pamiętaj! Ludzkie wszy nie żyją na zwierzętach: nie ma obaw, że wasz królik, kot, pies czy chomik złapał wszy od dziecka! Czytaj więcej: Skąd się biorą wszy, jak się można nimi zarazić?


Zobacz też:

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

jak wyglądają wszy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyglądają wszy u dziecka (zdjęcia) – wszy we włosach i gnidy
Wszy wyglądają jak malutkie owady, ale trudno jest je dostrzec. Gnidy z kolei bywają mylone z łupieżem, choć paradoksalnie łatwo je od niego odróżnić. Wyjaśniamy, jak rozpoznać wszy we włosach dziecka.

Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Sprawdzanie, czy dziecko ma wszy we włosach, wymaga cierpliwości i uwagi. Wypatrywać należy wszy, które wyglądają jak małe, bardzo ruchliwe insekty oraz gnid, które łatwiej jest zobaczyć, bo są liczniejsze. Jeśli nie masz pewności, jak wyglądają wszy u dzieci oraz jakie są objawy ugryzienia, podpowiadamy! Wszy we włosach – jak wygląda wesz ludzka? Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Wielkością przypominają ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm), są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte skórzastym, najczęściej jasnobrązowym pancerzykiem. Mają krótką głowę, a niej skośnie ustawione czułki. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy. Z niego wyrastają trzy pary odnóży. Wszy wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Na poniższym zdjęciu widać wesz oraz gnidy przytwierdzone do włosów:   fot. Adobe Stock Zobacz film, jak wyglądają wszy – najgorszy przypadek wszawicy (Uwaga! Wideo jest drastyczne!): Jak wyglądają gnidy we włosach? Wesz każdego dnia składa do 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Są owalne i jednym końcem przytwierdzone do włosów. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem. Z jaja po ok. 16 dniach wylęga się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką). Zobacz gnidy we włosach na zdjęciu: fot. Adobe Stock Ugryzienia wszy na zdjęciu Ugryzienie wszy nie zawsze pozostawia widoczny ślad. Dość często jednak widać czerwone kropki – punkciki na szyi, karku, za...

jak zlikwidować wszy u dziecka
Hedrin
Zdrowie
7 istotnych faktów na temat wszawicy
Wszawica najczęściej dotyka dzieci w wieku 2-12 lat ze względu na bezpośredni kontakt z rówieśnikami. Pasożyty, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, szybko przenoszą się na innych domowników. Co należy wiedzieć o wszach, by uchronić przed nimi dziecko?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '11.ldO8zJX0cP3lpN9i4O9Uo.GLB9nAahOXfD2i09cX.I7', 'xgdiprfskn', 'aqvuxbcdnonyfpkzirmklfhdepll']); W jaki sposób wyeliminować wszawicę, gdy znajdziemy pasożyty na głowie jednego z domowników? 1. Żłobki i przedszkola to miejsca, w których najłatwiej zarazić się wszawicą Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci. Prawdziwą wylęgarnię wszy stanowią żłobki i przedszkola, w których maluchy spędzają ze sobą wiele czasu, również na zabawie. Wszy można „złapać” od rówieśnika, ale także z poduszki, tapicerowanych mebli czy wykładzin, na których dzieci spędzają wiele czasu. 2. Wszy stanowią istotny problem także w krajach Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">rozwiniętych Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy. Dlatego problem występuje intensywnie także w krajach rozwiniętych. Według szacunków z wszawicą zmaga się co czwarte dziecko uczęszczające do przedszkola w USA. W Czechach odsetek ten wynosi 14% . Polska nie stanowi wyjątku, dlatego wszy nie mogą być tematem tabu. 3. Wszy to niezwykle odporne owady Za powszechność wszy odpowiada ich wysoka odporność na zmienne warunki. Te małe pasożyty mogą przeżyć poza ludzką głową nawet dwie doby. Potrafią zablokować narządy oddechowe, by chronić się przed wodą, nawet podgrzaną do 50 ° C . Przez wiele godzin wytrzymują także w ujemnych temperaturach. Dlatego właśnie tak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj