choroby przenoszone przez wszy
Fotolia
Zdrowie

Choroby przenoszone przez wszy – czy jest się czego bać?

Z trzech gatunków wszy żerujących na ludziach tylko wesz odzieżowa może przenosić groźne choroby. Należą do nich między innymi choroby wywoływane przez riketsje, np. dur powrotny i tyfus plamisty. Wesz ludzka (głowowa) nie przenosi poważnych chorób.

Wszy ludzkie, czyli te bytujące na skórze głowy zazwyczaj nie przenoszą chorób, możesz więc spać spokojnie, jeśli twoje dziecko się nimi zarazi. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś się ich pozbyć. Po pierwsze – będą rozmnażać się w szybkim tempie, powodując duży dyskomfort u dziecka i osób w jego otoczeniu oraz przenosić się na inne dzieci i dorosłych. Po drugie – świąd głowy spowodowany ugryzieniem wszy jest bardzo dokuczliwy, a drapanie może prowadzić do zakażeń skóry. Trochę inaczej wygląda sytuacja z wszą odzieżową.
 

Choroby przenoszone przez wszy:

Choroby przenoszone przez wszy ludzkie (głowowe)

Ten rodzaj wszy nie przenosi chorób. Nie znaczy to, że wszawica jest zupełnie niegroźna i ma łagodny przebieg. Gdy wszy się rozmnożą, ich ugryzienia stają się dokuczliwe, a swędzenie im towarzyszące – nieznośne.

Wszy głowowe u dziecka mogą powodować:

  • świąd głowy,
  • wysypkę w miejscu ugryzienia (zwłaszcza na karku i za uszami),
  • zakłócenia snu (swędzi!)
  • rozdrażnienie (swędzi!).
     

Jeśli dziecko intensywnie drapie głowę, a ma brudne paznokcie lub ręce, może wywołać wtórne zakażenie bakteryjne lub grzybicze skóry, które będzie wymagało wizyty u lekarza i odpowiedniego leczenia.

 

Choroby przenoszone przez wszy odzieżowe

Wszy odzieżowe mogą przenosić groźne choroby: tyfus plamisty, dur powrotny, dżumę i gorączkę okopową. Były to plagi, które siały spustoszenie w dużych skupiskach ludzkich w XIX wieku i wszędzie tam, gdzie ludzie żyli w złych warunkach sanitarnych oraz w okopach wojennych. Obecnie w krajach cywilizowanych epidemie tych chorób się nie zdarzają, poza tym istnieje już szczepionka na tyfus, zmniejszającą liczbę zachorowań także w krajach nierozwiniętych.

Trzy typy wszawicy

Na człowieku pasożytują trzy typy wszy. Dwa z nich – wesz ludzka i wesz odzieżowa – należą do jednej rodziny. Trzecia – wesz łonowa – jest spokrewniona z wszą ludzką. Niektóre źródła podają, że wszystkie trzy wszy należą do tego samego gatunku.

Wesz ludzka kolonizuje najczęściej owłosioną skórę głowy, choć potrafi bytować na innych mocno owłosionych częściach ciała – pod pachami, na nogach i klatce piersiowej. Wesz odzieżowa żyje w ubraniach, a wesz łonowa bytuje na owłosionej skórze okolic intymnych, choć potrafi zagnieździć się też w brwiach lub rzęsach.

Wszystkie żywią się krwią, a ich ugryzienia wywołują dokuczliwe swędzenie. Na dodatek dość szybko się rozmnażają, powodując coraz liczniejsze ukąszenia i świąd skóry. W sprzyjających okolicznościach przedostają się z osoby zarażonej na nowego żywiciela. Zarażenie wszami jest chorobą, którą potocznie zwie się wszawicą, a fachowo – pedikulozą. Wszy składają jaja zwane gnidami.

Ze względu na to, że dzieci mają najczęściej słabo owłosione nogi i ręce, a ich pachy i okolice intymne nie są jeszcze owłosione, najczęściej u nich dochodzi do zarażenia wszą ludzką, zwaną też głowową.

Jak zarażamy się wszawicą?

Ponieważ żadna z rodzajów wszy nie potrafi się sama przemieścić ani drogą powietrzną, ani wodną, do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt włosów osoby zarażonej z włosami osoby zdrowej lub poprzez kontakt z przedmiotami, na które wszy lub gnidy mogły z włosów osoby chorej na wszawicę się przedostać

Z tych przedmiotów mogą trafić na nowego żywiciela i tam się namnażać. Wszą łonową i odzieżową można zarazić się podczas stosunku płciowego, spania w tej samej pościeli oraz dzielenia się ubraniami.

Więcej o wszawicy:

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

jak wyglądają wszy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyglądają wszy u dziecka (zdjęcia) – wszy we włosach i gnidy
Wszy wyglądają jak malutkie owady, ale trudno jest je dostrzec. Gnidy z kolei bywają mylone z łupieżem, choć paradoksalnie łatwo je od niego odróżnić. Wyjaśniamy, jak rozpoznać wszy we włosach dziecka.

Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Sprawdzanie, czy dziecko ma wszy we włosach, wymaga cierpliwości i uwagi. Wypatrywać należy wszy, które wyglądają jak małe, bardzo ruchliwe insekty oraz gnid, które łatwiej jest zobaczyć, bo są liczniejsze. Jeśli nie masz pewności, jak wyglądają wszy u dzieci oraz jakie są objawy ugryzienia, podpowiadamy! Wszy we włosach – jak wygląda wesz ludzka? Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Wielkością przypominają ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm), są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte skórzastym, najczęściej jasnobrązowym pancerzykiem. Mają krótką głowę, a niej skośnie ustawione czułki. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy. Z niego wyrastają trzy pary odnóży. Wszy wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Na poniższym zdjęciu widać wesz oraz gnidy przytwierdzone do włosów:   fot. Adobe Stock Zobacz film, jak wyglądają wszy – najgorszy przypadek wszawicy (Uwaga! Wideo jest drastyczne!): Jak wyglądają gnidy we włosach? Wesz każdego dnia składa do 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Są owalne i jednym końcem przytwierdzone do włosów. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem. Z jaja po ok. 16 dniach wylęga się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką). Zobacz gnidy we włosach na zdjęciu: fot. Adobe Stock Ugryzienia wszy na zdjęciu Ugryzienie wszy nie zawsze pozostawia widoczny ślad. Dość często jednak widać czerwone kropki – punkciki na szyi, karku, za...

Dada AZS
Fotolia
Patronaty
Swędzący problem
Zauważyłaś, że skóra twojego dziecka jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć? To może być AZS. Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak je złagodzić.

AZS – co to jest? AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba skóry, najczęściej powstająca na podłożu alergicznym. Jej objawy zazwyczaj pojawiają się w kontakcie skóry z alergenem. Co może uczulać malucha? Właściwie wszystko: począwszy od pyłków roślin i kurzu, przez  których używasz do prania, przez kosmetyki i materiały, aż do jedzenia i leków. AZS, tak jak wiele chorób, może być też uwarunkowane genetycznie. Jeśli mama lub tata ma takie problemy skórne , niewykluczone, że również maluch będzie musiał się z nimi borykać. Jak rozpoznać AZS? Typowe objawy tej choroby to swędząca, zaczerwieniona, a później łuszcząca się skóra. Chorobowo zmienione miejsca najpierw pojawiają się w okolicach zgięć kolan i łokci, jednak szybko przenoszą się na inne części ciała. Pierwsze objawy AZS mogą wystąpić już w 3. miesiącu życia niemowlęcia. Dobra wiadomość jest taka, że mogą, choć nie muszą, minąć samoistnie w okresie dojrzewania. Zanim to jednak nastąpi, warto wiedzieć, jak je złagodzić i sprawić, by maluch czuł się bardziej komfortowo. Pokonaj AZS Pierwszym krokiem w leczeniu AZS powinna być wizyta u alergologa , który wykona odpowiednie testy i na ich podstawie określi, na co dziecko jest uczulone. Dzięki temu być może uda się całkowicie wyeliminować alergen z otoczenia maluszka, a tym samym pozbyć się choroby. Jeśli jednak to nie będzie możliwe, możesz złagodzić swędzenie skóry . Oto 7 sprawdzonych sposobów na zmniejszenie objawów AZS 1. Kąp dziecko w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem natłuszczających kosmetyków , np. oliwki lub emolientów. Dbaj o to, by kąpiel nie trwała dłużej niż 5-10 min – długie przebywanie w wodzie może dodatkowo wysuszać skórę. Osuszając skórę malucha, unikaj pocierania. 2. Pamiętaj o natłuszczaniu skóry maluszka. Powinnaś robić to kilka razy dziennie, używając...

wszy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wszy u dzieci: jak się ich pozbyć i jak znaleźć wszy we włosach dziecka
Wszy u dzieci to częsty problem, który najczęściej dotyka przedszkolaków i uczniów. Powodują silne swędzenie głowy i mogą zarazić wszystkich członków rodziny. Do ich zwalczania i odstraszania służą specjalne preparaty i szampony.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Wszy u dzieci to naprawdę żaden wstyd. Wszawica istnieje na całym świecie, także w krajach wysokorozwiniętych i atakuje tak samo ludzi bogatych jak i biednych, a także tych, co dbają o higienę. Gdy zauważysz wszy we włosach dziecka, nie możesz się tego wstydzić i musisz o problemie poinformować rodziców wszystkich dzieci, które miały kontakt z twoją pociechą. Trzeba też powiedzieć o tym wychowawcom w żłobku lub przedszkolu. Współpraca i jednoczesna reakcja wszystkich środowisk, w których przebywa dziecko, to jedyny skuteczny sposób, żeby pozbyć się wszy u dzieci. Wszy u dzieci: rozpoznanie problemu zwalczanie wszawicy zapobieganie zarażeniu Jak rozpoznać i szukać wszy u dziecka Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i na skroniach, czyli tam, gdzie jest najcieplej. I tam właśnie należy ich szukać. Jeżeli gnidy są u nasady włosa, to znaczy, że zakażenie jest świeże lub nastąpił jego nawrót. Jeżeli są w większej odległości od skóry, to ślad po starym zakażeniu. Aby rozpoznać wszawicę, trzeba dokładnie przejrzeć skórę i włosy dziecka, wypatrując żywych owadów i ich jaj. Wszy i gnidy wyglądają bardzo charakterystycznie, więc nie sposób ich pomylić np. z łupieżem. Zdecydowanie łatwiej jest wypatrzyć jaja pasożytów, bo są liczniejsze. Objawy wszy u dzieci: częste drapanie się dziecka po głowie, drobne ranki na skórze głowy, pozlepiane surowicą i ropą kosmyki włosów, tworzące niewielkie kołtuny. Skuteczne środki na wszy u dzieci Na rynku są zarówno szampony na wszy , jak i specjalne preparaty na wszy . Popularne szampony...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj