Reklama

Koronawirus u dziecka może objawiać się wysypką. Zmiany na skórze często pojawiają się jako pierwszy lub jedyny objaw zakażenia SARS-CoV-2. Jeśli twoje dziecko nie miało dotąd problemów ze skórą, a pojawiły się na niej niepokojące zmiany, w czasie pandemii musisz brać pod uwagę, że to może być objaw COVID-19. W takiej sytuacji konieczne jest izolowanie dziecka od osób, które może zarazić.

Reklama

Jak wygląda wysypka przy COVID-19?

Wysypka towarzysząca COVID-19 pojawia się w różnych miejscach na ciele i ma różnorodną postać. Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów (British Association of Dermatologists) stworzyło stronę internetową, która zawiera zdjęcia przedstawiające różne wysypki towarzyszące COVID-19 oraz inne zmiany skórne związane z tą chorobą. Można ją znaleźć pod adresem covidskinsigns.com. Zdjęcia wysypek pochodzą od użytkowników aplikacji Covid Symptom Study z dodatnim testem na COVID-19. Brytyjscy dermatolodzy przenalizowali i sklasyfikowali przesłane przez nich fotografie. Powstał w ten sposób atlas wysypek, który może pomóc w diagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2. Należy jednak pamiętać, że nie ma pewności, czy zmiany skórne na publikowanych zdjęciach są rzeczywiście powiązane z COVID-19.

Najczęstsze zmiany skórne zgłaszane przez chorych na COVID-19:

  • pokrzywka
  • wysypka plamista (podobna do potówek)
  • wysypka grudkowo-pęcherzykowa (podobna do wysypki pojawiającej się przy odrze)
  • zmiany na palcach dłoni i stóp (jedne znane i opisywane w przebiegu COVID)

W potocznej świadomości skórne objawy COVID-19 nie należą do typowych symptomów tej choroby, do których zalicza się gorączkę, kaszel i duszność. Okazuje się jednak, że zmiany na skórze pojawiają się dość często. Lekarze włoscy i hiszpańscy obserwowali je nawet u ok. 20-50 proc. osób zakażonych koronawirusem.

Koronawirus u dzieci na skórze

Dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem łagodniej niż dorośli. Najczęściej bezobjawowo. Wysypka u najmłodszych może być jedynym widocznym symptomem zakażenia SARS-CoV-2.

Zmiany skórne najczęściej obserwowane u dzieci przy COVID-19:

  • covidowe palce – zmiany przypominające odmrożenie, widoczne na palcach rąk lub stóp. Najpierw pojawia się zasinienie, potem – pęcherzyki i nadżerki. Zmiany znikają po ok. 13 dniach.
  • wysypka przypominająca odrę lub trzydniówkę – widoczna na plecach i twarzy, znika po ok. 5 dniach.
  • pokrzywka – częściej występuje u młodzieży, obejmuje kończyny lub tułów, rzadko towarzyszy jej świąd, znika po kilku dniach.
  • obrzęk lub rumień na dłoniach i stopach – jest jednym z objawów ciężkiego przebiegu COVID u dzieci, którego następstwem jest wieloukładowy zespół zapalny (nazywany w skrócie PIMS-TS lub MISC. Choroba przypomina zespół Kawasakiego i początkowo była z nią mylona (zarówno podczas COVID-19 jak i choroby Kawasakiego dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych. Wraz z coraz lepszym poznawaniem przebiegu zakażeń koronawirusowych lekarze nauczyli się różnicować obie choroby. Charakterystycznymi objawami PIMS-TS, poza wysypką na dłoniach i stopach, jest przekrwienie spojówek (tzw. czerwone oczy), zmiany występujące na śluzówce jamy ustnej, powiększenie węzłów chłonnych na szyi. U dziecka może pojawić się również wysypka na ciele i złuszczanie skóry wokół paznokci.

Najważniejsze informacje o wysypce u dziecka przy zakażeniu koronawirusem

Z analizy bazy zdjęć wysypek towarzyszących zakażeniu koronawirusem, której dokonali brytyjscy dermatolodzy, płyną wnioski dotyczące pojawienia się zmian skórnych u dzieci w przebiegu COVID:

  • wysypka może być pierwszym lub jedynym objawem COVID-19 u dziecka,
  • wysypka może być bardziej charakterystycznym objawem COVID-19 u dziecka niż gorączka i kaszel,
  • wysypka przy zakażeniu koronawirusem u dzieci występowała dwa razy częściej niż u dorosłych,
  • wysypka może pojawiać się przed, w trakcie lub po zakończeniu infekcji,
  • czasem potrzebne są leki, które pomogą złagodzić objawy związane z wysypką.

Na podstawie dotychczasowych obserwacji wiadomo, że dzieci znacznie rzadziej zakażają się SARS-CoV-2 i łagodniej to zakażenie przechodzą. W porównaniu z osobami dorosłymi zakażenie to u dzieci znacznie częściej przebiega bezobjawowo albo skąpoobjawowo.

Zobacz także:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr Beata Kosiorek-Nalewajek

Dermatolożka, posiada II stopień specjalizacji z dermatologii i wenerologii, jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Reklama
Reklama
Reklama