Dbaj, by posiłki zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze i były lekkostrawne. Wybieraj mało przetworzone produkty i zdrowo je przyrządzaj: gotuj, piecz, duś. Oto zasady komponowania diety dla dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Reklama

Wprowadź produkty pełnoziarniste
Oprócz białego pieczywa dziecko powinno jeść bułki i chleb razowy, graham, pieczywo orkiszowe, makaron razowy, brązowy ryż. A oprócz manny kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną oraz płatki owsiane.

Warzywa i owoce podawaj pięć razy dziennie
Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach lub sałatkach. Z soczewicy, grochu, fasoli rób purée. Zamiast słodyczy proponuj owoce, np. na deser. Pamiętaj, że kiszona kapusta i ogórki to źródło kwasu mlekowego i witaminy C. Są łatwiej strawne niż surowe.

Drób przyrządzaj bez skóry
Dania z indykiem lub kurczakiem podawaj co 2.–3. dzień. To mięso, które jest lekkostrawne i szybko się gotuje. Przed przyrządzeniem usuń z niego tłuszcz i skórę.

Przygotowuj chude czerwone mięso
Wystarczy, jeśli malec zje je 2–3 razy w tygodniu. Z wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, jagnięciny rób pulpety, pastę mięsno-warzywną. Pieczonym mięsem zastępuj wędliny. Parówki podawaj rzadko, i tylko te przeznaczone dla dzieci. Podobnie jak mięso dobrym źródłem żelaza jest też żółtko, grube kasze, pieczywo razowe, warzywa strączkowe.

Zobacz także

Zachęcaj do picia mleka, maślanki, kefiru lub jogurtu
To dobre źródło białka i wapnia. Maślanka, kefir i jogurt zawierają cenne bakterie probiotyczne. Dziecko może też nadal pić mleko modyfikowane. W ciągu dnia powinno wypić 2 szklanki mleka, kubeczek jogurtu i zjeść plasterek żółtego sera.

Jajka podawaj kilka razy w tygodniu
Dostarczają cennego białka, żelaza i witaminy E. Wartościowe są także jajka przepiórcze – trzy zastępują jedno kurze.

Wykorzystuj oliwę lub oleje roślinne
Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, m.in. E. Przyzwyczajaj dziecko do surówek i sałatek z dodatkiem oliwy czy oleju. Tłuszcze w takiej postaci są najbardziej wartościowe. Produkty smażone nie są zalecane w diecie małego dziecka.

Piecz i gotuj ryby
Najlepiej 1–2 razy w tygodniu. Tłuste ryby morskie (sola, łosoś, halibut) to źródło jodu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspomagających rozwój układu nerwowego.

Wprowadź zwyczaj picia wody
Sprawdź, czy jest odpowiednia dla dziecka. Ogranicz ilość soków – wystarczy niecała szklanka świeżo wyciskanego soku dziennie. Wyklucz gazowane, dosładzane i barwione napoje.

Nie dosalaj dań
Dziecko spożywa sól w różnych produktach (w wędlinach, pieczywie) – tyle wystarczy. Smak potraw podkreślaj naturalnymi przyprawami i ziołami, np. natką, koperkiem czy majerankiem.

Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia pracuje w IMiD.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama