Kiedy kupować warzywa i owoce, by miały mało chemii?
Warzywa i owoce kupowane poza sezonem zawierają więcej nawozów sztucznych, pestycydów i środków przyspieszających wzrost. Sprawdź, kiedy kupować warzywa i owoce, by były zdrowsze, bo wyhodowane w sposób bardziej tradycyjny i ekologiczny. Wydrukuj nasz ekokalendarz, powieś na lodówce i rób sezonowe zakupy.
Warzywa i owoce są szalenie ważne w naszej diecie, to m.in. świetne źródło witamin i błonnik - sposób na zaparcia. Ale te w supermarketach, a nawet na bazarkach, często pochodzą z upraw prowadzonych na masową skalę. To najczęściej oznacza, że producent zrobił wszystko, by zminimalizować koszt ich wytworzenia, a maksymalnie zwiększyć plon. Te warzywa i owoce najczęściej mogą zawierać duże ilości:
- regulatorów wzrostu,
- nawozów sztucznych,
- środków chwastobójczych, pleśniobójczych czy grzybobójczych,
- pestycydów (ochrona przed szkodnikami, uważana za toksyczną dla ludzi i np. pszczół),
- przyspieszaczy wzrostu
- środków pleśnio- i grzybobójczych.
Nierzadko warzywa i owoce z upraw przemysłowych skażone są też metalami ciężkimi, bo plantacje znajdują się np. przy autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Zwykle nie mamy szansy nawet się o tym dowiedzieć.
Co możesz zrobić, by wraz z rodziną zjadać tej chemii jak najmniej?
- Kupuj warzywa i owoce w miesiącach ich naturalnego dojrzewania (kalendarz sezonowych warzyw i owoców poniżej!).
- Zimą i wczesną wiosną korzystaj głównie z mrożonek (nie licząc warzyw całorocznych, patrz kalendarz).
- Zrezygnuj z nowalijek z niepewnego źródła.
- Pamiętaj, że importowane ze słonecznych krajów owoce i warzywa musiały dostać solidną porcję chemii, by przetrwać trudy i długi czas podróży na Polski.
Zobacz też: Dlaczego mięso z hodowli ekologicznej jest zdrowsze?
Kalendarz sezonowych warzyw i owoców
Jeśli więc chcesz ograniczyć tę dużą ilość chemii w owocach i warzywach, które zjada wasza rodzina, rób zdrowe zakupy dla dziecka i mamy np. na ekobazarach oraz wydrukuj sobie poniższy Kalendarz sezonowych owoców i warzyw. Będziesz wiedziała, że np. marchewka, która trafiła na półkę sklepową już w marcu czy kwietniu, nie mogła wyrosnąć w zdrowych warunkach, a jedynie dzięki nawozom sztucznym. Przejrzyj tę listę zakupów przed najbliższym wyjściem do sklepu i bądź eko!
Smacznego!
Źródło: "Zamień chemię na jedzenie", Julita Bator, wyd. ZNAK
Kalendarz sezonowych zakupów owoców i warzyw DO DRUKU: