Jeśli chcesz mieć świeży, chrupiący chleb, a nie zawsze możesz iść rano do piekarni po pachnące bułeczki, powinnaś wiedzieć, jak odpowiednio przechowywać pieczywo. Nikt nie lubi czerstwego chleba, prawda? Oto kilka sposobów na dłuższą świeżość pieczywa.

Reklama

Gdzie trzymać chleb?

Świeży chleb to podstawa, kiedy rozszerzasz dietę dziecka (na odpowiednim etapie, oczywiście!), kiedy robisz śniadanie przedszkolakowi i gdy zabierasz kanapki do pracy. Na szczęście jest kilka sposobów na zapewnienie pieczywu dłuższej świeżości:

  • chlebak - piekarze zrzeszeni w Fundacji "Chleb to zdrowie" zalecają przechowywanie pieczywa w chlebakach wykonanych z naturalnego drewna, które przepuszczają powietrze do wewnątrz. Wystarczy, że raz w tygodniu przetrzesz wnętrze chlebaka ściereczką nasączoną octem. Możesz w nim przechowywać także chleb upieczony w domu. Pieczywo lubi odpowiednią wilgotność, dlatego co 2-3 dni wkładaj do chlebaka połówkę jabłka.
  • lniane woreczki lub ściereczki kuchenne;
  • papierowe torebki - w przeciwieństwie do toreb plastikowych, papier pozwala pieczywu dłużej zachować świeżość.

Uwaga! Plastikowe torby, jeśli przechowujemy chleb w temperaturze pokojowej, sprzyjają szybszemu pojawianiu się pleśni. Nadają się natomiast do mrożenia pieczywa.

Czy lodówka to dobre miejsce do przechowywania chleba?

Świeży chleb nie lubi chłodu! Trzymanie go w lodówce to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez większość z nas. Pieczywo najszybciej czerstwieje właśnie w temperaturze od 0 do 10 stopni C. Najlepiej więc trzymać je w temperaturze pokojowej, a więc między 18-22 st. C.

Sprawdź też, jaki chleb jest najlepszy dla dziecka.

Zobacz także

Czy można mrozić chleb?

Mrożenie to jeden z najbardziej skutecznych i najbezpieczniejszych sposobów przechowywania jedzenia, w tym chleba. Mrożenie pieczywa zapobiega rozwojowi pleśni, czerstwieniu i pozwala na przechowywanie chleba bez utraty walorów odżywczych i smakowych nawet do 3 miesięcy. W tym przypadku niska temperatura nie szkodzi pieczywu. Jeśli do dziś mroziłaś owoce, mięso i zupy, teraz dołącz do tego chleb!

Nasza rada: Najlepiej porcjuj chleb przed zamrożeniem, bo kilka kromek szybciej rozmrozisz. Możesz też podgrzać pieczywo w piekarniku lub tosterze, żeby było chrupiące po rozmrożeniu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama