Reklama

Do zalet warzyw dorzuć jeszcze to, że chronią przed największymi chorobami cywilizacyjnymi: cukrzycą, miażdżycą, nowotworami. Dziś nie grożą one dziecku. Ale jeśli teraz nauczysz je jeść warzywa, to będzie je lubiło w dorosłości.

Reklama

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw

Co robić, jeśli dziecko zaciska buzię i wzbrania się przed pomidorem, marchewką i fasolką szparagową? Oto jak możesz go do nich przekonać:

  • Dzieci kochają makaron! Przygotuj sos do makaronu i zmiksuj z różnorodnymi warzywami.
  • Ugotuj warzywną zupę-krem, wrzuć grzanki lub groszek ptysiowy.
  • Dodawaj warzywa do mięsnego farszu. Możesz z niego robić kotlety, krokiety.
  • Układaj warzywa na wierzch pizzy. Z serem czy mięsem na pewno maluchowi posmakują.
  • Szpinak, brokuły, cebulkę warto dodawać, jeśli przygotowujesz placki ziemniaczane. Bardzo smaczne są też placki z dyni, kabaczka, cukinii.
  • Namów dziecko, by pomogło ci przy przygotowaniu warzywnego dania. To się sprawdza!
  • Może zdecydujesz się na karmienie metodą BLW?

Podaj dziecku warzywa jak najwcześniej!

Pierwsze warzywa podaj dziecku między 5. a 7. miesiącem życia. Ugotuj zupę z marchewki, ziemniaka, a potem dokładaj po kolei pietruszkę, dynię, fasolkę szparagową, brokuły, kalafior. Każdego dnia niech zupka jarzynowa będzie inna. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do smaku wielu warzyw. 10-miesięcznemu niemowlęciu czasem daj do rączki gotowaną marchewkę czy buraczka w całości. Warto też jego dietę rozszerzyć o gotowaną kapustę, brukselkę, pomidora czy kwaszonego ogórka (w zupie). W 2. roku życia zaproponuj dziecku surówki ze świeżych warzyw. Mają mnóstwo witamin.

Jak podawać dziecku warzywa

Warzywa najlepiej podawać dziecku 2-3 razy dziennie, w niewielkich porcjach. Na śniadanie mogą to być plasterki ogórka, na obiad fasolka szparagowa, a na kolację domowa pizza z brokułami.
Które warzywa są najlepsze? Jak najbardziej kolorowe. W zależności od barwy mają określone właściwości.

  • Białe (por, cebula, czosnek). Zawierają allicyny, czyli naturalne antybiotyki. Mają dość ostry smak, dlatego na początek lepiej je gotować.
  • Żółtopomarańczowe (marchew, dynia). Jest w nich potas (potrzebny sercu) i beta-karoten (prowitamina A), który poprawia wzrok, uodparnia.
  • Czerwone (pomidory, papryka). Zawierają potas i antocyjany chroniące m.in. przed nowotworami.
  • Zielone (brokuły, szpinak, brukselka, sałata). Ich największym bogactwem jest witamina C oraz kwas foliowy (zapobiega anemii).
  • Czarne (bakłażan). Zawierają polifenole zapobiegające nowotworom oraz witaminę C.

Witaminy w diecie dziecka

Gotuj warzywa na parze lub w małej ilości wody. Ponieważ cenne składniki przechodzą do wody, więc zużyj ją potem do zrobienia zupy lub sosu. Najwięcej witamin jest w surówkach: podawaj je jak najczęściej. Nie bój się eksperymentować i łączyć warzywa z owocami, np. jabłkami, gruszkami. Surówki przygotowuj tuż przed ich podaniem: będą bardziej wartościowe. Dodaj do nich łyżeczkę oleju (rzepakowy, słonecznikowy), co poprawi przyswajanie witamin: A, D, E i K. Odrobina soku z cytryny lub kiszonej kapusty polepszy wchłanianie witaminy C.

Wypróbuj też nasze przepisy na dania z warzyw:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama