BLW, niemowlę i warzywa
Fotolia.com
Dieta

Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?

Przed wami cudowne wydarzenie – pierwszy „prawdziwy” obiadek czy przekąska pijącego do tej pory tylko mleko niemowlęcia. Wybraliście rozszerzanie diety metodą Bobas Lubi Wybór? Oprócz aparatu fotograficznego przygotujcie do tego jeszcze rodzinę i dom. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nowe dania zostały wprowadzone z sukcesem i… w dobrej atmosferze.

1. Kiedy zaczynamy BLW?
2. Gdzie najlepiej jeść posiłki?
3. Jakie sprzęty przydadzą się do wprowadzenia BLW?
4. Co podać na pierwszy posiłek dziecka?
5. Jak może wyglądać pierwszy posiłek zgodny z zasadami metody BLW?

Przeczytaj też rozmowę z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór”

Ktoś ładnie napisał, że BLW to ukochana metoda karmienia dziecka, która jednak w oczach rodziców wymaga ogromnej odwagi. Tymczasem tak naprawdę wystarczy zaufać dziecku, które, skoro potrafi samo nauczy się raczkować, samo usiądzie i samo wstanie, jest w stanie również samo nauczyć się jeść. Zadaniem rodzica zaś jest po prostu dać mu taką szansę: podawać różne produkty, obserwować, co maluszkowi podpasowuje (bardzo często z czasem je on wszystko!) i kontrolować jego bezpieczeństwo. A teraz konkrety:

Kiedy zaczynamy BLW?

O gotowości dziecka do rozszerzania diety metodą BLW przeczytasz dokładnie w tekście Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW? Jednak oprócz tam wymienionych oznak, ważna jest też pora pierwszego posiłku. Pierwsze niemleczne produkty warto podać wtedy, kiedy maluch jest wyspany i jakąś godzinę po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki. Chociaż my nie zasiadamy (a przynajmniej nie powinniśmy) siadać do jedzenia na wpół syci, to dziecko nie powinno być głodne! Przecież ono nie wie jeszcze, że te przedmioty, które wkłada do buzi, służą do najedzenia się. Chętnie je gryzie i żuje, ale zaspokajanie głodu kojarzy z karmieniem piersią na żądanie przez mamę lub butelką. Dlatego pozwól malcowi być tylko nieco głodnawym, a jego dobry nastrój da mu więcej ochoty do eksperymentowania z leżącym na talerzyku czy tacce jedzeniem.

Gdzie najlepiej jeść posiłki?

Zazwyczaj najłatwiej, bo robiąc najmniej uciążliwy bałagan, jest karmić dziecko w kuchni. Jeśli macie stół właśnie tutaj, i tu możecie wspólnie jeść, to świetnie. Maluch podłączy się po prostu do waszego grona, jedząc tak, jak lubi. Jeśli jadacie w pokoju, i tam zrób komfortowe miejsce do karmienia dziecka, choć może będzie to nieco trudniejsze. Rozłóż gazety na podłodze, postaw krzesełko. Nowy członek rodziny oczywiście musi mieć tu też swoje miejsce. Nawet jeśli posadzki na tym nieco ucierpią.

Jakie sprzęty przydają się do wprowadzenia BLW?

Krzesełko do karmienia
Zasada jest jedna: im prostsze, tym lepsze. Odrzuć wszelkie krzesełka wyściełane, pikowane, z zakamarkami. Twój malec będzie się uczył jeść, jedzenie będzie wszędzie. Łatwiej zmyć resztki z twardego plastiku lub drewna siedziska niż wydłubywać go z różnych szczelin i kieszonek, prawda? Zwróć też uwagę na tackę – najlepiej, by była duża, prosta, gładka i łatwa do demontowania (np. do czyszczenia lub po przysunięciu krzesełka do stołu). Oczywiście, krzesło mu posiadać pasy i… atest bezpieczeństwa.

Śliniak lub fartuszek
Samodzielne dziecko za nic ma zwyczajny śliniaczek zapinany pod szyją. Ręce, nogi i brzuszek uczestniczą aktywnie w jedzeniu! Dlatego zaopatrzcie dziecko w 1-2 fartuszki do karmienia. Taki fartuszek powinien mieć:

  • długie rękawy zakończone ściągaczami,
  • miękki, lekko układający się materiał (najlepiej stilon, który błyskawicznie schnie i świetnie się daje zapierać),
  • regulowane, łatwe w obsłudze zapięcie na karku lub pleckach. 
  • nieprzemakalny materiał (przyda się podczas jedzenia płynnych pokarmów)
  • kieszonka na dole, do której wpada jedzenie (zamiast od razu lecieć na podłogę).

Osłona podłogi
Aby zminimalizować sprzątanie (i niszczenie) podłogi, warto przed posiłkiem rozkładać na niej stare gazety, jakąś niepotrzebną ceratę lub folię malarską. Gazety łatwo wyrzucić, a ceratę czy folię – zetrzeć mokrą ścierką czy ręczniczkami papierowymi.  

Sztućce
Pierwsze tygodnie czy nawet miesiące BLW to głównie poznawanie jedzenia rączkami. Pozwól na to! Na dobre maniery przyjdzie czas za chwilę. Wówczas możesz położyć malcowi dziecięcą łyżeczkę lub widelczyk z zaokrąglonymi zębami obok talerzyka. Obserwując was tyle czasu na pewno będzie wiedział, co z nimi zrobić – jeśli tylko zechce :-) Pokażcie też dziecku, jak sobie może ułatwiać jedzenie dzięki sztućcom.

Talerze i miseczki
Obserwuj, czy malec zwraca uwagę tylko na jedzenie, czy może głównie na atrakcyjną zastawę stołową. Jeśli talerzyk czy miseczka nie rozpraszają go, to możesz zacząć podawać posiłki  w naczyniach. Jeżeli natomiast kolorowe talerzyki z przyssawkami czy podziałkami służą zabawie, a nie braniu z nich jedzenia, to warto zaczekać z korzystaniem z nich i podawać posiłki wciąż na białym plastikowym czy papierowym talerzyku.

Kubeczek
Zazwyczaj dzieci mają swoje ulubione kubeczki: jeden typ niekapka, konkretny wielorazowy kubek ze słomką czy własną plastikową szklaneczkę. BLW nie staje na drodze tym upodobaniom. Niech każdy maluch pije z tego, z czego lubi. Szczególnie jednak poleca się specjalny „wychylony” kubeczek, z któego po prostu dużo łatwiej jest pić niewprawnym rączką i buzi.
Zwyczajne kubki pomagają też w jedzeniu zupy – z nich malec może wypijać wywar, a na talerzyku mieć gęste, czyli jarzyny i mięso.

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

Dziecko w otoczeniu warzyw
Fotolia
Dieta
Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW
Nowe produkty w diecie dziecka można wprowadzać na różne sposoby. Jedną z metod rozszerzania diety niemowlaka jest układanie przed nim kilku warzyw lub owoców do wyboru.

Rozszerzając dietę swojego dziecka, posługujemy się kalendarzem przygotowanym przez ekspertów. Wiemy, kiedy podać pierwsze warzywo a kiedy pierwszy owoc. Zgodnie z metodą BLW (z ang. Baby Led Weaning) nadal trzymamy się tych wytycznych, ale to maluszek decyduje, który z produktów (z określonej grupy) weźmie do buzi. BLW to absolutnie nowatorski sposób podejścia do karmienia niemowlęcia w pierwszym roku życia, który opiera się na ominięciu etapu karmienia łyżeczką i podawania papek. Zobacz też: rozmowa z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” (wyd. Mamania)   Kiedy zacząć rozszerzanie diety metodą BLW? Niemowlęciu żywionemu tą metodą, które potrafi samodzielnie usiąść w krzesełku dla dziecka (najczęściej w szóstym lub siódmym miesiącu życia), podaje się różnorodne pokarmy stałe: warzywa , owoce, kasze, makarony, podane w formie ułatwiającej chwycenie pokarmu rączką przez dziecko (np. krążki pokrojonej marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów, łyżkę kleistej kaszy). Warto, by produkty były ugotowane na parze - wtedy zachowają więcej witamin i składników mineralnych.   Jak wygląda rozszerzanie diety metodą BLW? Niemowlę samodzielnie poznaje nowe pokarmy, pozwalamy mu jeść palcami, stopniowo jest przyzwyczajane do używania sztućców. W tym czasie jest równolegle karmione piersią lub butelką z mlekiem modyfikowanym. Według autorów metody, niemowlę w ciągu kilku miesięcy powinno być w stanie samodzielnie spożyć posiłek. Zobacz: Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?   Zalety rozszerzania diety metodą BLW Każdy posiłek jest dla dziecka radosnym i ciekawym wydarzeniem. Smyk ma wielką satysfakcję z tego, że samodzielnie wybiera i wkłada różne produkty do buzi (choć nie zawsze udaje mu się ta sztuka). Dziecko poznaje różne kolory, smak, wagę, fakturę i temperaturę tego, co...

Bobas lubi wybór, dziecko je samo rączkami
© Monkey Business - Fotolia.com
Dieta
Jak poprosić w żłobku o karmienie metodą BLW?
Twoje dziecko je według metody Bobas Lubi Wybór i chciałabyś, żeby w żłobku lub przedszkolu też tak było żywione? Śmiało poproś o opcję BLW – skorzystają na tym inne dzieci i... panie wychowawczynie.

Decyzja zapadła, niani nie będzie. Dziecko idzie do żłobka . Ale co z posiłkami? Wiesz, jaki bałagan generuje twoje dziecko, kiedy rozpoczynacie obiad w waszej ulubionej opcji BLW , prawda? I domyślasz się, że w żłobku czy przedszkolu panie nie będą chętne, by zamienić jadalnię w taki sajgon... Wbrew pozorom, są żłobki, gdzie nie tylko się akceptuje jedzenie metodą BLW , ale wręcz do niej namawia! Bo dzięki takiemu podejściu więcej maluchów ma szansę przekonać się, jak zwykłe jedzenie może mieć różne i ciekawe nie tylko smaki, ale też konsystencje, zapachy, a nawet... dźwięki. Przecież zupełnie inaczej chrupie marchewka niż herbatnik , prawda?    Dlatego, jeśli jeśli wiesz, jak karmić metodą BLW i w waszym domu twój Bobas Lubi Wybór , masz spore szanse, że w otwartym na mądre nowości żłobku lub przedszkolu również będzie mógł jeść według założeń metody BLW. Odwagi! Poznaj plusy rozszerzania diety niemowlęcia metodą BLW i przedstaw je w żłobku. Wspomnij koniecznie paniom, że dzięki BLW: 1. Zamiast burych papek dziecko poznaje smak pojedynczych produktów , ich zapach, konsystencję oraz kolory. 2. W ciągu kilku miesięcy dziecko wokół siebie robi coraz mniej bałaganu i uczy się samodzielnie jeść . 3. Dziecko uczy się, że jedzenie to wspólna i bardzo przyjemna rzecz , a nie zmuszanie do łykania papek, czy tego chce czy nie... 4.  Maluchy chętniej siadają do posiłków , zawsze jedzą same, i to z przyjemnością – a to bezcenne dla atmosfery w grupie. 5. Panie przypomną sobie, jak to jest jeść posiłek z dzieciakami , a nie na szybko, po maluchach, kiedy wszystko zachęcająco pachnie, a w brzuchu burczy... :)  

Ewelina Mendala-Kwoczek
Archiwum prywatne
Dieta
Jak karmić niemowlę metodą BLW: rady mamy-logopedy cz. 1
Nie chcesz podawać dziecku zmiksowanych papek? To wcale nie jest konieczne. Coraz więcej rodziców decyduje się rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, czyli Bobas Lubi Wybór, Jak to robić i po co - tłumaczy mama-logopeda.

Ewelina Mendala-Kwoczek jest logopedą , ale przede wszystkim szczęśliwą mamą dwójki dzieci. Zdecydowała się rozszerzać dietę obydwu synków metodą BLW. Jak jej się to udało i jakie to przynosi efekty? Na czym polega metoda BLW? BLW (baby-led weaning) to metoda, której celem jest, aby dziecko jadło samo pokarmy stałe ( nie papki, tylko kawałki jedzenia), siedząc razem z rodziną przy stole i było aktywnym uczestnikiem posiłków rodzinnych. Je to, co inni członkowie rodziny (a przynajmniej staramy się, by tak było). Dziecko decyduje również, ile zje i czy w ogóle zje oraz kiedy w ogóle rozpocznie jadać takie pokarmy. Tu nie ma etapów, które należy osiągnąć, ani programów, które trzeba zrealizować. Kiedy można rozpocząć rozszerzanie diety metodą BLW? Gdy dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania posiłków. Wymaganym kryterium jest samodzielne siedzenie (samo w krzesełku do karmienia lub na kolanach osoby dorosłej) lub z niewielką pomocą) oraz ukończenie 6. miesiąca życia , bo wtedy dziecko naturalnie rozwija umiejętność chwytania przedmiotów, wprowadzania ich do buzi, kształtuje też kompetencje do samodzielnego spożywania pokarmów stałych. Wtedy także jest odpowiednio rozwinięty układ immunologiczny i pokarmowy wraz z jamą ustną. Oczywiście najlepszą oznaką gotowości do spożywania pokarmów stałych jest to, że dziecko samo weźmie pokarm do rączki i włoży do ust kawałek jedzenia. Wymagana jest stała obecność osoby dorosłej podczas spożywania pokarmów, która nie tańczy, nie śpiewa, nie zagaduje malca, nie włącza TV, tylko razem z dzieckiem zajada przygotowany posiłek. Gdy dziecko zaczyna jeść stałe posiłki metodą BLW, karmimy je też piersią? Oczywiście. Dziecko nadal jest karmione mlekiem mamy lub mieszanką. Musi być nakarmione przed podaniem posiłku stałego, by w ogóle wykazało zainteresowanie nowością. Dobrze, gdyby było też...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj