Z mleka, śmietanki, jaj i owoców można wyczarować fantastyczne przysmaki. Któż nie marzy o porcji zimnych, orzeźwiających lodów, gdy żar leje się z nieba? Zaspokajają pragnienie, przyjemnie pachną, a kompozycja smaku, koloru i zapachu stanowi prawdziwą ucztę dla podniebienia. Nic więc dziwnego, że lubią je zarówno dorośli, jak i dzieci, a każdy w tym bogatym asortymencie znajduje swój przysmak.

Reklama

1. Z czego robi się lody?

Lody śmietankowe robi się z cukru, bitej śmietany, aromatów i owoców. Jest w nich dużo tłuszczu (6–6,5%), są więc bardzo kaloryczne i raczej nie polecane grubaskom. Lody owocowe składają się z cukru, wody, świeżego miąższu owocowego lub soków owocowych. Owoce powinny stanowić co najmniej 20% składu tych lodów. Są mało kaloryczne, mogą więc urozmaicać podwieczorek czy deser. Orzeźwiają i gaszą pragnienie. Ponieważ w ich składzie nie ma mleka, są doskonałe dla dzieci uczulonych na białko mleka krowiego. Lody kremowe przyrządzane są z jajek, cukru, mleka oraz dodatków smakowo-zapachowych. Parfait to szlachetna odmiana lodów kremowych, składająca się z żółtek, bitej śmietany, cukru. Większa ilość żółtek oraz bitej śmietany sprawia, że parfait nie wymaga mieszania podczas mrożenia.

Zobacz też: Co podać dziecku na podwieczorek? 5 dobrych pomysłów

2. Czy mają jakieś wartości odżywcze?

Lody mleczne i śmietankowe są bogatym źródłem wapnia, niezbędnego organizmowi dziecka do budowy kości. Zawierają także dużo białka, witamin A, B, C, PP, mikroelementów (w zależności od dodatków). Owocowe są mniej wartościowe, za to doskonale gaszą pragnienie. – Niemowlętom zdecydowanie nie polecam lodów, mogą je jeść dopiero dzieci w 2. roku życia, i to w niewielkiej ilości, rozgniecione na talerzyku oraz lekko rozmrożone, żeby nie zaszkodziły – mówi dr Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka. – Najlepiej jeśli lody są dodatkiem do deseru owocowego, można nimi polać owoce i podać na talerzyku. Lody trzeba jeść powoli, małymi kęsami. Jeżeli dziecko jest zgrzane, gwałtowna różnica temperatury może spowodować nagłe oziębienie migdałków i krtani, i w konsekwencji zapalenie gardła.

Zobacz także

3. Na co zwrócić uwagę, kupując lody dla dziecka?

Na patyku, w kulkach czy robione w domu? Firmy specjalizujące się w produkcji lodów prześcigają się w pomysłach. Kuszą nasze podniebienie lodami czekoladowymi, bakaliowymi, karmelowymi, z dodatkiem toffi, posypanymi orzeszkami, wiórkami kokosowymi. Jednak kupując lody w sklepie, musimy pamiętać, że do ich produkcji oprócz mleka, jajek, śmietany, cukru oraz owoców zostały także użyte barwniki, substancje stabilizujące, zagęszczające, regulatory kwasowości. Oczywiście, produkty, które znalazły się na rynku, zostały przebadane i dopuszczone do spożycia, jednak musimy sobie zdawać sprawę, że te sztuczne dodatki w dużych ilościach nie są obojętne dla zdrowia, szczególnie małych dzieci, które nie mają jeszcze wykształconego systemu immunologicznego. Trzeba też pamiętać, że wiele maluchów jest uczulonych na sztuczne stabilizatory i konserwanty. Dlatego jeśli kupujemy dla nich lody, warto dokładnie zapoznać się z ich składem. Mrożone przysmaki powinny być przygotowane z dobrych surowców, a ich producent musi być znany.

Zobacz też: 7 złotych zasad czytania etykiet

4. Czy dziecko może się zatruć lodami?

Latem często dochodzi do zatruć pokarmowych spowodowanych spożyciem lodów zakażonych gronkowcami, które dobrze rozwijają się w mieszance przeznaczonej do produkcji lodów. Niska temperatura hamuje wprawdzie procesy życiowe gronkowców, jednak ich gwałtowny wzrost i wydzielanie toksyn może nastąpić przy rozmrażaniu lodów. Toksyn nie niszczy mrożenie, dlatego lodów raz rozmrożonych nie wolno powtórnie zamrażać. – Z pewnością zdrowsze są lody zrobione w domu – podkreśla dr Halina Weker. – Można je przyrządzić z mleka, jogurtu i świeżych owoców. W upalne dni, gdy dziecko jest spragnione płynów, działają ożywczo i odżywczo, jeśli tylko są przygotowane w odpowiedni sposób i z najlepszych produktów.

Lodowe ciekawostki

  • Lody mogą jeść dzieci od 2. roku życia. Można nimi polać owoce i podać je na talerzyku.
  • Lody należy mrozić w temperaturze co najmniej w –18. stopni C. Podczas zamrażania masę należy kilkakrotnie wymieszać, co zapobiega tworzeniu się grubych kryształków lodu.
  • Przygotowane na tłustym mleku lub śmietanie są dosyć kaloryczne. Trzy kulki to 220 kcal, dlatego dzieciom z tendencją do otyłości lepiej podawać zamrożone soki owocowe lub musy.
  • Dla małych dzieci możesz zamrozić w małych pojemniczkach sok typu bobofrut, jogurt lub serek. Nie zapomnij o włożeniu patyczka.
  • Wynalazek lodów przypisujemy Chińczykom. Już ponad 5000 lat temu w ciepłych porach roku spożywali dla ochłody mieszaninę śniegu lub rozdrobnionego lodu i owoców. W starożytnej Grecji legendarny Orfeusz po powrocie z gorącego Hadesu podobno ochładzał się mieszanką śniegu, miodu, soków owocowych i rozdrobnionych owoców. Lody uznawane były za danie, które leczy: Hipokrates zalecał je dla pobudzenia sił witalnych.
Reklama

Zobacz też: 6 ważnych faktów o słodyczach dla dzieci

Reklama
Reklama
Reklama