Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lody, kuchnia, lato
Żywienie

Lody dla osłody

Żadne słodkości nie sprawiają tyle przyjemności, co lody. A czemu by... nie zrobić ich w domu i zjeść całą rodziną?

Ciastka, batoniki i inne słodycze podajemy dzieciom niemal codziennie, choć dietetycy biją na alarm, ostrzegając przed otyłością. Nie wiedzieć czemu, to jednak lody traktujemy jak grzech. Trochę boimy się, że malca będzie po nich boleć gardło. Czy ta obawa jest słuszna?

Ciepło – zimno
Dla niemowlaka lody na pewno nie są dobre. Powinien on jeść rzeczy dla niego przeznaczone, lekko ciepłe. Jednak już w drugim roku życia można maluszkowi czasem podać lody – w niewielkiej ilości, na talerzyku. Najlepiej lekko rozmrożone, bo nie będzie on ich lizać, tylko od razu zje. Idealnie, jeśli są one dodatkiem do deseru: można do nich dodać owoce: truskawki, maliny, jagody. A co zrobić, żeby malca nie bolało potem gardło? Musi je jeść powoli, gdy nie jest rozgrzany i spocony. I nie może ich zjadać zaraz po ciepłej zupce ani popijać ciepłą herbatką. Gardło po prostu nie lubi różnic temperatur.

Które najlepsze
Oczywiście zrobione w domu! To wcale nie jest trudne. Tak naprawdę wystarczy zamrozić w małym kubeczku lub foremce owocowy sok, przecier, serek. Można też samemu zrobić lody ze śmietany, jogurtu, mleka, jajek i cukru. Wstaw je do zamrażalnika na kilka godzin. Jeśli chcesz, by miały jednolitą konsystencję (bez kryształków lodu), 1–2 razy w trakcie mrożenia wyjmij je na chwilę z zamrażalnika, dokładnie wymieszaj (zmiksuj) i znów zamroź. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zrobić lody, kup je w sklepie. Najlepiej duże opakowanie. Zwróć tylko uwagę, żeby się nie rozmroziły, kiedy będziesz je przewozić do domu (najlepiej włożyć lody w torbę termoizolacyjną). Po przyniesieniu do domu włóż je do zamrażalnika. Jeśli zaczęły się rozmrażać, trzeba je od razu zjeść.

Z mleka lub owoców
Na pewno najbardziej wartościowe są lody mleczne, jogurtowe, śmietankowe – mogą być dla dziecka dobrym źródłem wapnia. W stugramowej porcji znajduje się nawet więcej tego składnika niż w szklance mleka! Dobrym sposobem na lody pełne wapnia jest też zamrożenie serka wzbogaconego w ten pierwiastek; nie ginie bowiem w niskich temperaturach). Jeśli dziecko ma alergię na krowie mleko, nie dawaj mu mlecznych lodów. Świetnym zimnym przysmakiem będą dla niego sorbety. W domu zrób je z owocowego przecieru. Jeśli decydujesz się na kupowanie, zwróć uwagę, czy rzeczywiście w ich skład wchodzi chociaż trochę owoców (by nie był to sam aromat i barwnik). Sorbety sprawdzają się nie tylko u alergików. Maluchy uwielbiają je w upały. Są lekkie i zaspokajają pragnienie.

W kubeczku i na patyku
Jeśli kupujesz lody w sklepie, przeczytaj, jaki jest ich skład. Unikaj tych, które zawierają substancje dodatkowe, jak stabilizatory, emulgatory (lecytyna sojowa, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych). Wszystkie te dodatki zostały co prawda dopuszczone do spożycia, ale w dużych ilościach nie są obojętne dla zdrowia dzieci i lepiej ich unikać.
- Bombą kaloryczną są lody zawierające różnego typu dodatki, takie jak czekolada, karmel, toffi, orzechy. Porcja takich lodów może mieć nawet 300 kcal, czyli tyle, ile ma obiad!
- Zwróć uwagę, czy opakowanie lodów nie jest zniekształcone. Jeśli tak, to ich nie kupuj. Taki wygląd może świadczyć o tym, że lody były rozmrożone, a potem powtórnie je zamrożono.


Na upalny dzień najlepiej sprawdzi się:
Sorbet poziomkowy z miodem
Melonowa radość
Malinowy przysmak
Lody jogurtowe z owocami
 

Jedzenie dla dziecka w 3 krokach wg Katarzyny Bosackiej [WIDEO]

lody, sorbety, alergia, pokarmowa, dziecko
Zdrowie
Lody
Jeśli malec jest uczulony na mleko, nie może jeść lodów. Pozostają sorbety.

Jeśli malec jest uczulony na mleko, nie może jeść lodów. Pozostają sorbety. Jednak lepiej przygotować je w domu (nie funduj dziecku dawki chemii – kupne sorbety nie zawsze mają cokolwiek wspólnego z prawdziwym sokiem owocowym). Jak? Najpierw zrób syrop z cukru i wody. Potem umyj owoce, które maluch lubi (np. maliny), zmiksuj je, połącz z sokiem. Włóż do pojemniczka i zamrażaj przez co najmniej dwie godziny. Co pół godziny jednak wyjmuj sorbet na moment z lodówki, mieszaj i ponownie wkładaj do zamrażalnika, a przed samym podaniem – zmiksuj. Dzięki temu w lodach nie będzie widać zamrożonych kryształków wody. Konsultacja: Edyta Gulińska, dietetyk

domowe lody - jak zrobić lody
Fotolia
Przepisy
Pyszne domowe lody - garść pomysłów
Przygotowanie domowych lodów wymaga trochę więcej pracy niż kupienie ich w lodziarni czy sklepie, ale te, które zrobisz sama będą miały lepszy smak i skład. Przekonaj się sama!

Kiedy za oknem robi się coraz upalniej, chętnie sięgamy po produkty, które przynoszą ochłodzenie , takie jak zimne napoje i oczywiście lody. Być może dotąd zawsze wybierałaś te sklepowe, bo jest to szybkie i wygodne rozwiązanie. Ale czy zdrowe? Dzieciom (i sobie również) lepiej przygotować własne lody w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić. Przekonaj się, że to wcale nie jest takie trudne! Ale uwaga! Lody najlepiej przygotować dzień przed podaniem, wtedy będziesz miała pewność, że są dobrze zmrożone, bez ryzyka lejącej konsystencji. Jak zrobić lody kremowe? Jako bazy użyj śmietanki lub jogurtu, ewentualnie może być słodkie mleko skondensowane, które nada deserowi lodowemu jeszcze bardziej kremowej konsystencji. Przygotowanie Gdy bazą jest słodka śmietanka kremówka (30-36%), ubij ją na sztywno mikserem. Potem dolej po trochu mleko bądź mleko skondensowane. Jeśli bazą jest naturalny jogurt , dodaj go do zmiksowanych owoców. Następnie do masy dosyp trochę owoców w kawałkach by uzyskać ciekawszą konsystencję. Do masy z kremówki możesz dołożyć pokrojone w kawałki owoce – najlepiej sezonowe, ale nie tylko. Wybierz takie, które najbardziej lubicie. Inną konsystencję uzyskasz, gdy dodatkowo owoce zblendujesz na gładką masę i dolejesz do masy – lody będą wtedy bardziej kremowe, delikatne. Pomysły przepisów na lody kremowo-jogurtowe: Lody migdałowe z czekoladową polewą​ Lody truskawkowo-sernikowe Lody Czarny Las z wiśniami​ Lody jogurtowe Lody sorbetowe – jak je zrobić? Domowy sorbet jest banalnie prosty w przygotowaniu. Przygotowanie Jedyne, co musisz zrobić to umyć, pokroić i zblendować owoce, z których chcesz przygotować lody i dolać odrobinę wody lub soku owocowego . Możesz dodać kilka kropel soku z cytryny, by nadać słodko-kwaśnego owocowego posmaku. Następnie wlej...

Dzieci piją mleczny koktajl
Fotolia
Żywienie
Co podać dziecku zamiast mleka? 10 sprawdzonych pomysłów
Jeśli twoje dziecko nie przepada za mlekiem, jest kilka sposobów, by zastąpić je w diecie, bo dla małego dziecka mleko to bardzo ważny składnik diety. Przemycanie mleka wcale nie jest takie trudne!

Niektóre dzieci nie chcą pić mleka , bo im po prostu nie smakuje. Czasem ta niechęć wynika z tego, że po mleku maluch ma problemy z brzuszkiem. Weź to pod uwagę, ale pamiętaj, że grymaszenie nie zawsze da się wytłumaczyć alergią. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą twojemu grymaśnikowi polubić mleczne dania . 1. Często podawaj kefirowe koktajle Dzieci, które nie znoszą smaku mleka, często akceptują orzeźwiające kefiry , np. z kaszą gryczaną lub ziemniakami puree. Kefir możesz podawać także w postaci koktajlu – wystarczy zmiksować go z dodatkiem świeżych, sezonowych owoców: truskawek, malin, jagód, brzoskwiń, moreli i odrobiny miodu. Na upał – doskonały. Od kiedy: po 10. miesiącu (bez miodu) 2. Sama rób jogurty owocowe Dla dzieci najzdrowszy jest jogurt naturalny , bo nie zawiera sztucznych barwników, dodatków smakowych, konserwantów, które mogą uczulać! Jednak niektórym maluchom nie podoba się to, że jogurt naturalny jest biały. Możesz zabarwiać go sokiem albo dodać do niego pokrojone truskawki, maliny, gruszki lub jabłka. Jogurty i kefiry są łatwiej strawne niż słodkie mleko. Dodatkowo wywierają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy (zawierają naturalne probiotyki ), regulują procesy przemiany materii, usprawniają mechanizm przyswajania wapnia i fosforu i są bogate w te pierwiastki. Zawierają także bardzo cenny potas oraz witaminy: A, D, B12 i kwas foliowy. Natomiast jogurt ma więcej wapnia niż kefir – w 100 g jest 214 mg wapnia, a w kefirze 120 mg. Od kiedy: po 10. miesiącu (podobnie jak kefir) Zobacz też: 7 mlecznych koktajli dla dziecka na cały tydzień 3. Do zup dodawaj serwatkę Powstaje, gdy sama przygotowujesz w domu twarożek. Wygląda niepozornie i zazwyczaj ją wylewamy, a to prawdziwy zastrzyk zdrowia dla organizmu! Serwatka zawiera wiele cennych składników, które znajdują się w mleku, przede wszystkim witamin...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz