Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kuchnia, pomidory, warzywa
Panthermedia
Żywienie

Pomidory w diecie dziecka

Pachnące latem malinówki zniknęły już z warzywniaków i straganów na bazarkach.Czy dziecku można podawać pomidory z puszki lub kartonika? A suszone albo koncentraty?

Świeże i przetworzone pomidory można kupić przez okrągły rok. Tylko czy warto podawać je dzieciom? Zapytaliśmy o to dr Joannę Pieczyńską, bromatologa z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Polecamy także: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? 25 sprawdzonych sposobów

Pomidory z importu

Pomidory sprowadza się z różnych stron, m.in. z Hiszpanii. – Tak naprawdę to, skąd pochodzą i czy rosły w szklarniach, czy na słońcu, nie wpływa zasadniczo na ich skład –  mówi dr Pieczyńska. – Najważniejsze jest, czy zerwano je z krzaka dojrzałe, czy dojrzewały już po zerwaniu. Choć właściwie nie różnią się wartością odżywczą, te pierwsze ładniej pachną i są po prostu smaczniejsze.
• Czy podawać je dzieciom? Pomidory jak każde warzywo są bezcenne w diecie dziecka. Choć najlepiej smakują zerwane z krzaka na działce babci, te dostępne na rynku przez resztę roku wartością odżywczą niewiele się od nich różnią.
Ich smak zależy nie tylko od dojrzałości, ale też od odmiany. Czy warto wydawać fortunę na pomidory ekologiczne? Ich właściwości nie odbiegają od tych uprawianych konwencjonalnie, jednak mamy pewność, że nie są nafaszerowane nawozami. Na pewno warto kupować tylko te, które są jędrne i nie mają uszkodzeń lub plam.
Jeśli kupujesz pomidorki koktajlowe, zerknij na spód opakowania: jeśli jest mokre, zawartość jest prawdopodobnie pognieciona, a może nawet zaczęła się psuć.
Nie kupuj pomidorów zielonych, czyli niedojrzałych, ponieważ zawierają trującą tomatydynę. Pamiętaj także o tym, że skórka pomidora jest ciężkostrawna, poza tym nawet po umyciu mogą być na niej resztki nawozów i innej „chemii”. Lepiej ją zdjąć.

Wydrukuj przepis: Faszerowany pomidor

 

Pomidory suszone

Można je kupić na wagę albo w słoikach – w oliwie lub oleju, czasem z dodatkiem ziół (np. bazylii) i przypraw.
• Czy podawać je dzieciom? Mają specyficzny smak i są bardzo słone, a podczas suszenia tracą większość witaminy C. Dlatego nadają się bardziej do „dorosłych” potraw. Można podawać malcowi pomidory suszone w domu: przekrojone na pół suszy się przez kilkanaście godzin w niezbyt mocno nagrzanym piekarniku (ok. 50˚C).

Wydrukuj przepis: Chrupiąca sałatka z kurczakiem i plasterkami suszonego pomidora

 

 

Pomidory w puszce i kartoniku

Pomidory suszone mogą być w całości albo krojone, w sosie własnym albo z dodatkami, np. z bazylią czy czosnkiem. Dodaje się do nich cukier i sól.
• Czy podawać je dzieciom? Można. Warto jednak pamiętać o tym, że do przetworów produkowanych na skalę przemysłową wykorzystywane są pomidory gorszej jakości. Najlepsze są przetwory zrobione w domu – z dobrej jakości pomidorów ulubionej odmiany.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

pomidory
Fotolia
Przepisy
Jak wybrać dobre pomidory?
Trudno sobie wyobrazić zupę pomidorową, pizzę czy sos do spaghetti bez pomidorów. Pomidory królują na naszych stołach od lata do późnej jesieni - w tym czasie mają one najlepszy, najpełniejszy smak.

Czym się kierować w wyborze pomidorów? Jest wiele gatunków pomidorów, mają one różne zastosowanie w kuchni, np.: podłużne pomidory, tzw. jajka, mają niewiele soku, za to wiele miąższu; idealnie nadają się do suszenia; malinowe pomidory - są najsłodsze oraz najpełniejsze w smaku ze wszystkich pomidorów; idealnie nadają do sałatek; zwykłe czerwone pomidory są lekko kwaskowate w smaku; idealnie nadają się do zup . Wybierając pomidory na straganie lub w sklepie, sprawdźmy, czy nie są zbyt twarde lub niedojrzałe. Jeśli nabędziemy takie warzywa, połóżmy je na kilka dni na parapecie, na słońcu. Powinny nabrać odpowiedniego koloru i smaku. Ważne! Pomidorów nie należy trzymać w lodówce. Warto również pamiętać, że mniejsze pomidory będą słodsze, bardziej aromatyczne i smaczniejsze. Aby nie stracić za dużo soku i miąższu , najlepiej kroić pomidora w poprzek gniazd nasiennych (miejsce, gdzie znajdował się ogonek powinny być pośrodku pierwszego plastra).  Zobacz także: 7 dań z pomidorami - sprawdzone przepisy  Co zawiera w sobie pomidory? Pomidory zawierają wiele witamin i soli mineralnych , m.in.: witaminę C (jeden średni pomidor pokrywa około 60% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę), witaminę E (25% dziennego zapotrzebowania), beta-karoten (prowitamina A) - bierze udział m.in. w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry, witaminy z grupy B, które działają korzystnie na układ nerwowy, witamina PP (pomaga w metabolizmie cukru i cholesterolu we krwi), witamina K (ma właściwości przeciwkrzepliwe), potas - ma działanie moczopędne, obniża ciśnienie krwi (jedzenie pomidorów poleca się po dużym wysiłku, gdy pojawią się zakwasy ), wapń,  magnez, żelazo, mangan,  miedź,  kobalt.  Pomidory przetworzone, np. keczup, zupa pomidorowa, zawierają bardzo dużo likopenu...

warzywa, kuchnia, szklanka
Panthermedia
Żywienie
Zdrowe jedzenie dla dzieci - które produkty wybrać?
Starasz się karmić swoje dziecko zdrowo i mądrze. Czy jednak zawsze dokonujesz najlepszych wyborów? Sprawdź, czy dla dziecka zdrowsza będzie grahamka czy białe pieczywo (to nie jest oczywiste!), margaryna czy masło, jaki miód najlepiej wybrać itd.

Dla dziecka: grahamka czy rogalik? I to, i to. Pieczywo ciemne jest zdrowsze (ma najwięcej błonnika i witamin), za to białe jest lekkostrawne. Idealne rozwiązanie: maksymalna różnorodność (tutaj sprawdź nasz ranking najlepszych pieczyw dla dzieci ). Serwuj dziecku grahamki, kajzerki, rogaliki, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, pieczywo z różnymi dodatkami – sezamem, suszonymi śliwkami, ziarnami. Unikaj jedynie chleba czy bułek z dużą zawartością konserwantów. Poznasz je po długim terminie przydatności do spożycia i nienaturalnym, jakby „papierowym” smaku. Ze względu na bardzo dużą kaloryczność, ogranicz podawanie dziecku słodkich bułek, np. chałek. Miód lipowy czy akacjowy? Wartościowy jest zarówno jeden, jak i drugi. Najważniejsze, żeby nie był sztuczny (bo to sam cukier). Miodem smaruj dziecku kanapki, ale też osłodź nim ostudzoną do temperatury pokojowej herbatę. Pycha! Rosół czy jarzynowa? Zupa jarzynowa , bo oprócz tego, co zawiera rosół (wywar z mięsa), ma to, co zawdzięczamy jarzynom: błonnik, witaminy oraz sole mineralne. A jaka zupa jest najzdrowsza? Pomidorowa! Zawiera potas, wapń oraz likopen chroniący przed chorobami. Masło czy margaryna? Rocznym dzieciom lepiej służy masło (cholesterol jest im potrzebny do budowy układu nerwowego), przedszkolaka warto przyzwyczajać do smaku margaryny, by wyrobić w nim prawidłowe nawyki żywieniowe (na dłuższą metę cholesterol może być szkodliwy). Póki co, dziecko może jeść i jedno, i drugie na zmianę (jednak z przewagą masła) lub w postaci miksów masła z margaryną. Mleko pasteryzowane czy UHT? Można podawać i jedno, i drugie, jednak pasteryzowane trzeba wcześniej przegotować. Najważniejsze, by dziecko w ogóle je piło. Mleko to cenny skarb. Poza wapniem zawiera także białko i witaminy A i D. Jeśli szkrab kręci nosem na widok mleka, opowiedz mu, kto je pije - Scooby oraz Superman!...

Iwonna Niegowska, specjalistka żywienia marki Knorr
Iwonna Niegowska (materiały prasowe)
Dieta w ciąży
Czy produkty instant są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży?
Czy produkty instant są bezpieczne dla zdrowia? Czy można je często spożywać? Co oznacza symbol E w składzie produktu? Czy w produktach instant jest zmniejszona zawartość soli? Czym można zastąpić sól? Na te pytania odpowiada Iwonna Niegowska, specjalistka żywienia marki Knorr.

Żyjemy w wielkim pośpiechu, mamy coraz więcej zajęć, coraz mniej czasu. Także na przygotowywanie posiłków. O czym powinniśmy pamiętać w codziennej diecie? Jakich składników nie powinno w niej zabraknąć? Iwonna Niegowska: Nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje każdego dnia 60 różnych składników odżywczych. Niezbędne są nam białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy . Niestety nie ma jednego "superproduktu", który dostarczyłby tych wszystkich składników jednocześnie. Zbilansowana dieta to dieta różnorodna, uwzględniająca produkty z różnych grup w odpowiednich ilościach i proporcjach, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Obecnie tempo życia jest szybsze. Coraz więcej czasu spędzamy w pracy, coraz mniej mamy go na przygotowywanie posiłków. Między innymi dlatego coraz większą popularnością cieszą się proste przepisy, np. na dania z makaronem (polecam program "Prosty przepis na dziś"). Zresztą makarony to doskonałe źródło węglowodanów złożonych, które w zbilansowanej diecie powinny dostarczać ponad 50% kalorii. Zaleca się je spożywać do każdego posiłku, najlepiej w postaci produktów z mąką pełnoziarnistą w składzie. Porcja 100 g ugotowanego makaronu zawiera: węglowodany złożone (skrobię) – 70%-75%, białka – 10-13%, wodę – 12%, błonnik – 2-3%, a także witaminy B1, B2 i PP oraz sole mineralne. Powiększa się oferta produktów gotowych lub instant. Czy są one bezpieczne? Czy mogą je spożywać dzieci (od jakiego wieku) i kobiety w ciąży? Iwonna Niegowska: Wszystkie produkty spożywcze wprowadzane do obrotu muszą być bezpieczne dla konsumentów. Produkty gotowe dla małych dzieci (do 3. roku życia), takie jak soki czy dania w słoiczkach , muszą spełniać specjalne wymagania w odniesieniu do składu i jakości, co jest regulowane przez odrębne przepisy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak