Przeciętne dziecko zjada w ciągu roku tyle słodyczy, ile samo waży!
Dzieci jedzą stanowczo za dużo cukru! Zapłacą za to próchnicą, otyłością i cukrzycą - alarmują lekarze
22 kilogramy - właśnie tyle słodyczy zjadają przeciętnie w ciągu roku dzieci w wieku od 4 do 10 lat – wynika ze statystyk opublikowanych przez brytyjskie ministerstwo zdrowia (w Polsce nie jest pod tym względem lepiej).
22 kilogramy to także waga przeciętnego 5-latka, a więc statystyczne dziecko w tym wieku zjada tyle słodyczy, ile samo waży!
(źródło: kobieta.onet.pl).
Przeczytaj także: Czy wiesz, ile cukru zjada twoje dziecko?
To niestety nie wszystko, bo oprócz batoników, ciastek i cukierków dzieci jedzą słodzone jogurty, serki, płatki i desery oraz piją słodkie napoje.
Myślisz, że na tym koniec? Niestety nie. Cukier jest także tam, gdzie wcale się go nie spodziewamy, np w keczupie, gotowych sosach, pieczywie i wielu innych produktach.
Efekty?
- Dzieci tyją na potęgę. A przez to są mniej sprawne fizycznie i bardziej narażone na docinki rówieśników. Dotyczy to także dzieci z naszego kraju. Jak wynika z raportu przygotowanego przez UNICEF, nigdzie dzieci nie przybierają na wadze tak szybko jak w Polsce!
- Te maluchy, które nie są grube, będą tyć w przyszłości, bo upodobania do słodkiego smaku i złych nawyków żywieniowych niełatwo się pozbyć.
- Karmione "na słodko" dzieci mają także niedobory witamin i innych ważnych składników, bo nie mają ochoty na wartościowe jedzenie.
- Grożą im także różne choroby, od próchnicy po cukrzycę.
Ile cukru powinno jeść dziecko?
Tak naprawdę w ogóle nie musi go jeść, a każda łyżeczka cukru, każdy cukierek i każde ciastko jest czymś nadprogramowym. To dlatego, że dzienne zapotrzebowanie na węglowodany jest pokryte 100 procentach, jeśli dziecko jada chleb, owoce, warzywa, pije mleko, soki itd., słowem normalnie się odżywia.
„Nadprogramowe” nie musi oczywiście oznaczać „całkowicie zakazane”. Chodzi o to, by zachować zdrowy rozsądek. Słodycze można jeść, ale od czasu do czasu (np. tylko w niedzielę i podczas różnych uroczystości), a nie codziennie.
Co robić, by dziecko nie uzależniło się od słodyczy?
- Nie przyzwyczajaj dziecka do słodkiego smaku. Nie dosładzaj herbatek, soczków itd., jak najdłużej nie dawaj mu do spróbowania słodyczy – i tak zetknie się z nimi wcześniej, niż powinien (niestety zadbają o to inni).
- Przyzwyczajaj do picia wody mineralnej. Dzieci, które „od zawsze” ją piją, rzadziej domagają się słodzonych napojów, gdy są starsze.
- Dbaj o urozmaiconą dietę. Od samego początku przyzwyczajaj do warzyw i owoców.
- Wybieraj niesłodzone jogurty, serki itd.
- Potrawy na słodko – naleśniki z dżemem albo nutellą, racuchy itd., przygotowuj tylko od czasu do czasu. Takie dania powinny być urozmaiceniem, a nie podstawą jadłospisu.
- Proponuj zdrowe przekąski, np. orzechy, owoce (także suszone).
- Nie nagradzaj ani nie pocieszaj słodyczami. Nie kuś, zostawiając słodycze w widocznym miejscu.
- Czytaj etykietki. Może okazać się, że cukier jest także tam, gdzie go się nie spodziewasz.
Polecamy: W soczkach i napojach może być więcej cukru niż myślisz!