6 najzdrowszych przekąsek dla dziecka
Pewnie nawet nie traktujesz przekąsek jak posiłku, a powinnaś. Bo przekąska może być całkiem sporą porcją energii. Gdy będzie zbyt kaloryczna, a do tego jeszcze niezdrowa, nie przysłuży się dziecku.
1 z 7
Przekąski mogą być zdrowe
Dobrych i wartościowych przekąsek nie trzeba eliminować z diety dziecka. Ma ono nieduży żołądek, dlatego powinno jeść mało a częściej. Przekąska powinna być spożywana między podstawowymi posiłkami, np. między śniadaniem a obiadem lub obiadem i kolacją. Wtedy warto dać dziecku coś do przegryzienia, np. warzywa, owoce. Zdecydowanie nie może to być batonik czy słodka bułeczka. Warto pamiętać, by dziecko nie dostawało ich tuż przed głównym posiłkiem, np. obiadem czy kolacją – chodzi o to, żeby maluch nie stracił ochoty na bardziej pożywny posiłek, bo przekąska w żadnym wypadku nie może go zastąpić. Maluch nie powinien też wciąż dostawać czegoś do pogryzania. Warto od samego początku przyzwyczaić malucha do jedzenia wartościowych przekąsek.
Zobacz też: Co podać dziecku na podwieczorek?
2 z 7
Cząstki świeżych owoców
Na przekąskę świetnie nadają się krojone w cząstki owoce – gruszki, jabłka, kiwi, kulki soczystego melona czy śliwki. Wytnij z nich gniazda nasienne lub wyjmij pestki i podaj dziecku do rączki. Taką przekąskę możesz zabrać na spacer w plastikowym zamykanym pojemniku. Nie trzymaj ich tam jednak długo, bo w cieple staną się niesmaczne.
Zobacz też: Prawdy i mity o nadwadze u dzieci
3 z 7
Krojone warzywa
To bardzo dobra, bo wartościowa przekąska dla dziecka. Możesz podać krojone w słupki świeże warzywa, np. papryka, ogórek, marchewka, kalarepka. Dla starszych dzieci najlepsze są surowe, dla młodszych najlepiej krótko ugotowane lub zblanszowane, np. brokuły, kalafior, marchewka. Nadają się nawet do zabrania w szczelnym pudełku na spacer. W domu możesz do nich szybko przygotować jogurtowy dip ze szczypiorkiem lub ziołami.
Zobacz też przepis na: Bukiet warzyw z dipem
4 z 7
Suszone owoce
Warto pamiętać, że suszone owoce mogą jeść dopiero dzieci po drugim roku życia. Staraj się kupować suszone owoce bez konserwantów – są o wiele zdrowsze.
Zobacz też: Gdzie szukać pomysłów na zdrowe dania dla dziecka?
5 z 7
Orzechy
Orzechy nadają się dopiero dla dzieci w okolicach trzecich urodzin. Młodszym dzieciom można je podawać, jednak powinny być jedynie dodatkiem do potraw i muszą być zmielone. Trzeba z nimi postępować ostrożnie, bo zdarza się, że dzieci mają alergię na orzechy. W przypadku małych dzieci trzeba też zachować ostrożność ze względu na ryzyko zadławienia.
Zobacz też: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko?
6 z 7
Domowy kisiel z soku
Bardzo łatwo przygotować owocowy kisiel w domu z soku owocowego dla dzieci, soku świeżo wyciśniętego z owoców lub prostu z zagotowanych w wodzie owoców (wystarczy, by puściły sok) - wystarczy dodać do nich mąkę ziemniaczaną (około łyżki na pół litra płynu). W domu możesz też przygotować dla malucha sok wyciskany ze świeżych owoców lub domowy budyń.
Zobacz też przepis na: Kisielek z żurawin
7 z 7
Domowy biszkopt
Naprawdę łatwo upiec w domu zwykły biszkopt (może być z owocami) lub ciasteczka, np. owsiane – w metalowej puszce przetrwają kilka dni, a ty będziesz miała pod ręką zdrową przekąskę, gdy dziecko zgłodnieje między śniadaniem a obiadem lub obiadem a kolacją.
Zobacz też przepis na: Domowy biszkopt