Przed podaniem niemowlęciu trzeba ją przegotować – powinna bulgotać przez 3–5 minut. Wodę można czasem zastępować naturalnymi herbatkami ziołowymi lub owocowymi. Mogą je pić też starsze dzieci. Czytaj etykiety i uważaj na cukier (w pierwszym roku życia nie należy podawać go dziecku, podobnie jak soli), a jest on w niektórych granulowanych herbatkach dla niemowląt. Czarna herbata nie nadaje się dla dzieci, bo zawiera teinę, która działa pobudzająco, a podana po jedzeniu utrudnia przyswajanie witaminy C, żelaza i wapnia.

Reklama

Ile soku i komu?
Po czwartym miesiącu dziecko karmione mlekiem modyfikowanym (a po szóstym karmione piersią) może zacząć pić soki owocowe dla niemowląt – to dodatkowe źródło witamin i składników mineralnych. Najzdrowsze są soki przecierowe. Nawet te niedosładzane zawierają jednak dużo naturalnego cukru (fruktozy), więc dziecko łatwo zaspokaja nim głód i traci apetyt na jedzenie. Dlatego maluch nie powinien pić dużo soków: niemowlę – do 150 ml dziennie, powyżej roku – 250 ml. Dzieciom nie należy podawać soków i napojów owocowych dla dorosłych. Jest w nich zwykle dużo cukru i substancji dodatkowych, np. sztucznych barwników. Warto pamiętać, że pragnienie zaspokajają też odpowiednie dla danego wieku przetwory mleczne: kefir, maślanka, koktajl owocowo-mleczny.

Nie czekaj na pragnienie
Jeśli dziecko waży mniej niż 10 kg, potrzebuje około litra płynów dziennie (wliczając w to wodę zawartą w mleku, kaszkach, zupkach, sokach). Na każdy następny kilogram wagi dolicza się 50 ml wody. Czyli np. 11-kilogramowe dziecko potrzebuje około litra i 50 ml płynów dziennie, a 13-kilogramowe – litr i 150 ml. Tę ilość trzeba zwiększyć w upalne dni, gdy zimą w mieszkaniu jest suche powietrze, przy infekcjach z gorączką, przy wymiotach, biegunce, zaparciach. Picie podawaj małymi porcjami, za to często – maluch nie jest w stanie jednorazowo wypić więcej. Pamiętaj też, że małe dziecko nie sygnalizuje, że chce mu się pić, czasem może z tego powodu płakać. Tymczasem pragnienie to już początek odwodnienia. Bez płynu narządy wewnętrzne przestają sprawnie pracować, a w tkankach zaczynają się gromadzić szkodliwe produkty przemiany materii. Objawem odwodnienia jest płacz bez łez, spierzchnięte usta, suchy język, wysuszona śluzówka w nosie i zapadnięte ciemiączko u niemowląt. Maluch siusia co trzy godziny lub rzadziej, mocz ma ciemnożółtą barwę.

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Reklama
Reklama
Reklama