"Mama i tata to nie są roboty" - piosenka o sprzątaniu domu
fot. Adobe Stock

”Mama i tata to nie są roboty” - z tą piosenką maluch chętniej posprząta zabawki

Zamiast ciągłego i często bezskutecznego tłumaczenia, że trzeba sprzątać zabawki naucz swojego malucha piosenki o sprzątaniu domu. O wiele szybciej trafi do dziecka niż tysiące twoich słów. I można przy tym pośpiewać!
Agnieszka Majchrzak
"Mama i tata to nie są roboty" - piosenka o sprzątaniu domu
fot. Adobe Stock
Piosenka o sprzątaniu domu opowiada o tym, że pranie, prasowanie i sprzątanie mieszkania „same się nie zrobią” i że wszyscy w domu powinni dbać o porządek w domu. Dzieci też! Zaśpiewajcie razem ten hit przedszkolaków!

"Mama i tata to nie są roboty" - tekst piosenki

W mediach społecznościowych, m.in. na You Tubie możesz zobaczyć, jak maluchy śpiewają piosenkę o sprzątaniu domu. Melodia jest łatwa do zapamiętania, podobnie jak jej słowa.
 
„Mama i tata to nie są roboty,
zawijaj rękawy bierz się do roboty!

Samo się nie zrobi pranie, prasowanie
i mycie podłogi i kurzy ścieranie.
Same się ubrania nie poukładają
i same talerze się nie pozmywają.

Mama i tata....

twoje łózko nie chce samo się pościelić,
a chwasty w ogródku same się wypielić.

Mama i tata...

Skoro wszyscy razem w domu tym mieszkają,
wszyscy niech tak samo o porządek dbają.

Mama i tata ...

Samo się nie zrobi pranie,
prasowanie i mycie podłogi i kurzy ścieranie.
Skoro wszyscy razem w domu tym mieszkają,
wszyscy niech tak samo o porządek dbają"

"Mama i tata to nie są roboty" - wideo

 

 

 

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Bałagan w całym domu

Padasz na twarz pod koniec dnia, a w całym domu gdzie nie spojrzysz leżą porozrzucane dziecięce zabawki. Brzmi znajomo? Nie ma co ukrywać - bałagan po zabawie dzieci to jedna z tych słabszych stron macierzyństwa.

 

[content:0_26132,0_26133,1_2479,2_1270:PsychologicalTest]
Jak nauczyć malucha sprzątania zabawek, tak aby z czasem potrafił trzymać porządek i pomagał w obowiązkach domowych? Jest na to kilka sposobów, a podobno tajemnica sukcesu tkwi w tym, aby zacząć to jak najwcześniej. Może warto zacząć od tej prostej piosenki?

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Aby nauczyć dziecko porządku, najlepiej zacznij od nauki sprzątania zabawek. Maluch, który wie, że wszystkie rzeczy mają swoje miejsce i powinny na nie wrócić, chętniej je posprząta. Warto tak urządzić mieszkanie, aby dziecku łatwo było zabawki odkładać na miejsce.

Wygospodaruj:
 
 • szufladę, półkę czy kilka pudeł, aby dziecko wiedziało, gdzie znajdują się jego rzeczy;
 • miejsca te powinny być łatwo dostępne;
 • oznacz pudła czy szuflady kolorem, kształtem, naklej na nie obrazki, tak aby dziecko wiedziało, że np. na pudle z klockami jest domek, a miś na pojemniku na pluszaki.

5 praktycznych rad, jak pomóc dziecku w nauce porządkowania:
 
 • nauka sprzątania ma sens, gdy dziecko wie, że obowiązki nie dotyczą tylko jego;
 • sprzątaj razem z dzieckiem – na początku będziesz robiła to głównie sama z małą pomocą, z czasem wystarczy, że będziesz obserwować i chwalić z boku;
 • nie zmuszaj, lecz tłumacz – dlaczego sprzątanie jest konieczne; wyjaśnij, że w czystym pokoju milej się bawić, łatwiej znaleźć potrzebne zabawki;
 • pokaż skutki bałaganu – udowodnij, jak długo szuka się autka albo ukochanego misia, gdy nie zostały odłożone na swoje miejsce, np. do pudła;
 • daj przykład – jeżeli kładziesz swoją książkę na podłodze, malec nie rozumie, dlaczego on musi sprzątać, a mama nie; opowiedz bajkę na ten temat – przygody bohaterów pomagają maluchowi poradzić sobie z nowym zadaniem.

PAMIĘTAJ, że półtoraroczne dziecko samo nie uporządkuje swojego pokoju. Ono nawet nie rozumie jeszcze pojęcia bałagan. Zacznij więc od wprowadzenia prostych zasad. Pilnuj, aby dziecko bawiło się naraz tylko kilkoma zabawkami. Łatwiej mu będzie odłożyć na miejsce parę autek, niż sprzątnąć całe ich pudło.

Niech maluch od małego poznaje obowiązki domowe

Obowiązki domowe mogą mieć już nawet 4-latki. Jak podkreślają eksperci, dzięki nim dziecko czuje się ważne, potrzebne i... jest z siebie bardzo dumne.

Jeżeli chcesz przyzwyczaić swoje dziecko do jakichś czynności, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:
 
 • dostosuj je do wieku; dziecięce obowiązki muszą być przede wszystkim bezpieczne dla malca, nie wchodzi w grę np. prasowanie ubrań;
 • bądź konsekwentna i cierpliwa; ustal z dzieckiem np. w jaki dzień będzie ci pomagało przy praniu; nie denerwuj się jak będzie przy tym na początku więcej twojej pracy niż jego pomocy;
 • zachęcaj, nie odmawiaj, nawet jeżeli dziecko wykona coś nieporadnie, pozwól mu na to;
chwal - częste pochwały są najlepszym sposobem na to, by twoje dziecko polubiło czynności, którymi musi czy też powinno się zająć.


 

"Mama i tata to nie są roboty" - tekst piosenki [GRAFIKA]

Śpiewaj razem z dzieckiem piosenkę - klikając grafikę możecie jeszcze szybciej przyswoić jej słowa!
 

 

Napiszcie w komentarzach, w jaki sposób zachęcacie swoje maluchy do pomocy w domu? Czy macie swoje patenty na nauczenie malucha sprzątania po zabawie?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia: 


 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy