Materiały prasowe
Rozwój dziecka

Jakie zabawki wybrać, by wspierać wszechstronny rozwój malucha? Podpowiadamy

Obserwowanie tego, jak rośnie i rozwija się maluch, jest jedną z największych rodzicielskich radości. Z jednej strony chcemy zatrzymać w pamięci momenty, w których dziecko nieporadnie łapie zabawkę, uśmiechając się od ucha do ucha. Z drugiej zaś dbamy o to, by wspierać jego rozwój. Na jakich obszarach się skupić i jak to robić najlepiej?

Uważne obserwowanie rozwoju malucha i wspieranie go w coraz pewniejszym stawianiu kolejnych „kroków” na wielu płaszczyznach jest obowiązkiem, ale jednocześnie ogromną przyjemnością dla rodziców. Zwłaszcza że – jak wiadomo – maluchy najlepiej chłoną wiedzę przez zabawę, a dostępne zabawki wspierające aktywizację, potrafią sprawić radość nie tylko dzieciom, lecz także rodzicom. Zresztą – przekonajcie się sami!

7 elementów rozwoju Tiny Love

Zanim o samych zabawkach – słów kilka na temat obszarów, które w zabawie z maluszkiem możemy rozwijać i uważnie obserwować. Bo niezwykle ważne jest zarówno stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka, jak i obserwacja pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Możliwe opóźnienia ruchowe, wady wzroku, zaburzenia słuchu - czy inne dysfunkcje - wychwycone jak najwcześniej, dają szansę na skuteczną i owocną rehabilitację.

Jakie obszary należy rozwijać i obserwować? Oto najważniejsze:

  1. Ruchy całego ciała
  2. Ruchy precyzyjne
  3. Zmysły
  4. Kojarzenie
  5. Język i komunikowanie się
  6. Rozwój emocjonalny i społeczny
  7. Wyobraźnia i kreatywność

Podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę w każdym z tych obszarów i jakie zabawy i zabawki będą przydatne. Gotowi? To rozpoczynamy wspólną zabawę!

1. Ruchy całego ciała

To wszelkiego rodzaju umiejętności związane z mięśniami całego ciała – ramion, rączek i nóżek. Ich sprawność umożliwi dziecku podnoszenie główki i przetaczanie się z plecków na brzuszek. A także stopniowe siadanie, raczkowanie, chodzenie i wiele innych zabaw. Odpowiednie zabawki pomogą maluchowi nabrać kontroli nad własnym ciałem.

Mat. prasowe

Doskonałym wyborem będzie mata edukacyjna, np. z drewnianym stojakiem marki Tiny Love z kolekcji Dècore. Została wyposażona w mnóstwo elementów stymulujących rozwój maleństwa: drewniane zawieszki z grzechotką i satynowymi wstążkamia a także karuzelę dla brzuszka.

Dziecko może się bawić na macie na różne sposoby. W pierwszych miesiącach życia niezwykle ważnym ćwiczeniem jest unoszenie główki przez malucha. Poszczególne elementy maty mogą zachęcać dziecko do obserwowania uroczych zawieszek. Z czasem, kilkumiesięczny bobas będzie chętnie ćwiczyć obroty, by obserwować, chwytać i bawić się różnymi akcesoriami, w które mata jest wyposażona. I wreszcie, gdy malec podrośnie i ma już więcej niż pół roku, bawi się nią w bardziej „wyrafinowany” sposób, rozwijając swoją zdolność kojarzenia przyczyn i skutków. Niewątpliwą zaletą maty jest możliwość zabrania jej z sobą w podróż - czy odwiedziny u przyjaciół. Dzięki temu maluch będzie mógł spędzać czas w znajomej sobie i przyjaznej przestrzeni, nieprzerwanie się rozwijając.

Mat. prasowe

Inną zabawką wspierającą ruchy całego ciała będzie karuzela Czas dla Brzuszka Tiny Love Boho Chic. Modny design i delikatna paleta kolorów doskonale uzupełni twoją wnętrze oraz wydłużą czas, jaki maluszek spędza na brzuszku, stymulując rozwój całego ciała. Projektanci marki Tiny Love doskonale wiedzą, że leżenie na brzuszku może być frustrujące nie tylko dla niemowlaka, lecz także i dla rodziców. Żeby ten moment stał się świetną zabawą, warto wybrać karuzelę. Zabawka wspiera rozwój zmysłów, motoryki dziecka i zdolności poznawczych dzięki wielu zabawnym i angażującym cechom zabawki i dźwiękom. Możesz też zabrać ją w podróż, by umilić wam czas. 

2. Ruchy precyzyjne

To umiejętności związane z mięśniami dłoni i rączek, a także mięśniami wokół oczu. W ćwiczeniu ruchów precyzyjnych chodzi o to, by maluch coraz lepiej radził sobie im. in. z chwytaniem przedmiotów i wodzeniu za nimi wzrokiem.

 

W rozwoju tego obszaru najlepszym ćwiczeniem będzie chwytanie, które można trenować właściwie wszędzie – w domu, podczas spaceru czy zabaw na balkonie. Idealną pomocą będzie czarnobiały łuk z zabawkami Tiny Love Dècore. Zabawka jest bardzo łatwa w montażu, a regulacja jej kąta nachylenia pozwoli dostosować ją do potrzeb każdego dziecka oraz okoliczności, w jakich się bawicie. Zabawki będą dzięki temu zawsze w zasięgu dłoni malucha. Warto jednak pokazać dziecku, co może z nimi zrobić – pociągnąć, zgnieść, by wydawały dźwięki, ugryźć, bo przecież maluchy poznają świat również przez „próbowanie go”. Wreszcie możecie odpiąć i wykorzystać lusterko, by np. puszczać na ścianie zajączki.

Mat. prasowe

Inną zabawką, będzie rosnący razem z dzieckiem Lew George. Zwierzak będzie towarzyszył maluszkowi poczynając od leżenia na brzuszku, przez siedzenie, stanie, aż do samodzielnego chodzenia. Szeleszczące uszy, wirująca kula z koralikami oraz dźwięk kliknięcia, gdy głowa jest obracana, motywują dziecko do odkrywania i zabawy. Dodatkowo piękny wygląd i pastelowe barwy sprawią, że zabawka chwyci za serce nie tylko dziecko, lecz także i rodziców. Unikatowy design zabawki i elastyczny kształt harmonijki inspirują dzieci do jej obracania, rozciągania, skręcania i popychania – odkrywania nowych możliwości zabawy. Lew może stać się przyjacielem i towarzyszem wielu zabaw, być bohaterem przygód i sytuacji społecznych. Dzięki jego obecności łatwiej będzie można wytłumaczyć dziecku niektóre zjawiska czy zasady. A z czasem także emocje.

3. Zmysły

Mat. prasowe

Zmysły pomagają gromadzić i przetwarzać informacje, których dostarcza nam otoczenie. Maluszek rodzi się z umiejętnością widzenia na bliską odległość, w dodatku tylko w kontrastowych kolorach. Dopiero około trzeciego miesiąca zaczyna obserwować rodziców i zabawki z nieco większej odległości. Doskonałym wsparciem w rozwoju małych oczu będzie wielofunkcyjny bujaczek. To nie tylko miejsce, gdzie spokojnie możesz odłożyć maluszka, ale przede wszystkim piękny bujaczek, który angażuje wszystkie zmysły. To przytulne miejsce do zabawy i kołysania, które niemowlaki uwielbiają. Zabawka ma piękne i melodyjki, które zadziałają kojąco i pomogą w wyciszeniu się dziecka. Urocze zabawki i delikatne światło sprawi, że maluszek chętnie będzie chwytał, rozwijając tym samym motorykę małą. Bujaczek posiada możliwość trzystopniowej regulacji oparcia do pozycji: siedzącej, półleżącej i leżącej (169°). Dodatkowo posiada też spokojne, kojące wibracje, które również działają wyciszająco na dziecko. 

Mat. prasowe

Niemniej ważne jest także stymulowanie zmysłu słuchu. Choć maluch słyszy dźwięki, będąc jeszcze w łonie mamy, to pamiętaj, że każdy dźwięk otoczenia po przyjściu na świat jest dla niego nowością. Warto sięgnąć po lampkę-projektor muzyczny Tiny Love Boho Chic. Sprawdzi się idealnie podczas wieczornych rytuałów zasypiania. Pozytywka daje rodzicom możliwość wyboru aż 17 różnych kołysanek, szumów, dźwięku uciszania czy wgrania swoich utworów w formacie MP3. Również tych bardziej energicznych i radosnych, mogących towarzyszyć podczas wspólnych aktywności w czasie dnia. Zabawka, poza dźwiękami, ma możliwość stworzenia kolorowej, gwieździstej projekcji na suficie, wspomagając przy tym wrodzoną zdolność malucha do odkrywania i jego rozwój.

4. Kojarzenie

Noworodek, który dopiero zaczyna poznawać świat, szybko się uczy, że płacząc może np. przywołać mamę. Z czasem maluszek zaczyna dostrzegać i zapamiętywać dużo więcej: zapach bliskich osób, barwę światła nocnej lampki, znajomą muzykę i zabawki. Dzięki tym wszystkim bodźcom zaczyna pojmować coraz więcej związków przyczynowo-skutkowych, a takich odkryć przybywa z dnia na dzień.

Mat. prasowe

Zabawką wspierającą malucha w rozwoju tego obszaru będzie łuk z zabawkami. Dołącz go do wózka, fotelika czy bujaczka i pozwól swojemu dziecku poznawać świat przez zabawę. Zawieszki zawieszone na łuku umożliwią każdemu maluszkowi rozwój motoryki dużej, ruchów precyzyjnych i zmysłów. Uśmiechające się postacie zawieszek, grzechotki, wiatraczek oraz szeleszczące materiały stymulują zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Chwytanie zabawki sprawia, że maluszek uczy się, w jaki sposób działa proces przyczynowo-skutkowy. Efekt? Później dziecko z łatwością poradzi sobie z włączeniem elektronicznej zabawki czy wiatraczka. 

5. Język i komunikowanie się

Nie ma chyba rodzica, który nie czekałby na pierwsze „mama” czy „tata”. Zanim jednak do tego dojdzie, po drodze jest kilka kroków i etapów, które warto wspierać i które zmienią malucha z gaworzącego bobasa w małą gadułę!

Mat. prasowe

Małe dzieci przekazują myśli i emocje za pomocą całego ciała. Zabawą, która pomoże w stworzeniu własnego, wspólnego kodu komunikacyjnego, będzie dwustronna książeczka interaktywna. Z  jednej strony książeczka jest czarno-biała, z drugiej - kolorowa. Sprawdzi się już od pierwszych dni życia, wspierając rozwój maluszka. Książeczka wspiera rozwój zmysłu wzroku, pomaga wydłużyć czas na brzuszku, a także stymuluje zmysły dziecka dzięki zabawnym teksturom, kontrastującym kształtom i kolorowym postaciom. Co dokładnie zawiera książeczka? Znajdziemy w niej lusterko, kontrastujące biało-czarne ilustracje, szeleszczący listek, satynowe wstążki i pluszową naszywkę. 

6. Rozwój emocjonalny i społeczny

Obszar ten odpowiada za przyszłą inwencję twórczą, snucie marzeń, rozumienie metafor i ironii, a także wspiera komunikację.

Mat. prasowe

Doskonałą zabawką wspierającą te obszary będzie karuzela podróżna 3w1 Tiny Love Dècore.. Angażuje i uspokaja dzieci w domu i podróży. Jej poszczególne elementy stymulują zmysły i zdolności motoryczne już od narodzin. Piękny design, czarno-białe elementy, delikatna muzyka i urocze zawieszki rozwiną zmysły. Warto wiedzieć, że już od najmłodszych lat dzieci docenią poczucie bezpieczeństwa i stabilności.  Dzięki karuzeli, która może im towarzyszyć wszędzie, jest to jeszcze prostsze do osiągnięcia. Z kolei specjalne zapięcie umożliwia przymocowanie karuzeli do większości łóżeczek podróżnych, kojców, fotelików samochodowych, kołysek i wózków. Jej ciekawy design i różnorodność sposobów, w jaki można ją wykorzystywać, pozwolą na stymulowanie nie tylko wyobraźni, lecz także umiejętności językowych czy zmysłu wzroku.

7. Wyobraźnia i kreatywność

Idee, myśli, uczucia – każdy z nas marzy o tym, by jego pociecha miała ich jak najwięcej. Dzięki nim bowiem łatwiej zdobywa się na odwagę, by improwizować i przekuwać plany w działanie.

Ludzki umysł potrafi tworzyć niesamowite rzeczy, łącząc obrazy. Na początku może nie do końca świadomie, często są to obrazy senne. Niemniej przeplatanie obrazów, doświadczeń, bodźców i stymulowanie w ten sposób wyobraźni z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Mat. prasowe

Idealnie sprawdzi się karuzela do łóżeczka Tiny Love Boho Chic. Oferuje ona niezwykłą gamę funkcji, jak choćby dźwięk szumów, a do tego zachwyca pięknymi haftami i uroczymi zawieszkami. Karuzela z pewnością przykuje uwagę dziecka, a jego sen przekształci w prawdziwe, magiczne doświadczenie! Trzy urocze, pluszowe zawieszki i ozdobne listki, piękne hafty w stylu vintage, pięć dźwięków - szum, bicie serca, fale, spadający deszcz i śpiew ptaków - oraz kojąca muzyka sprawią, że zarówno maluch, jak i rodzice poczują wyciszenie. 
 

Modny design i wyjątkowa paleta kolorów zabawek Tiny Love z kolekcji Boho Chic uzupełnią wnętrze domu i stworzą przyjemną przestrzeń, wspomagając przy tym wrodzoną zdolność do odkrywania, rozwój malucha w przyjaznej i spokojnej atmosferze. To jednocześnie pewność, że dziecko otrzymało najlepsze narzędzia rozwojowe.

Spokojny rozwój w naturalnym stylu to najlepsze, co można dać swojemu maluchowi.

Od rozwoju którego obszaru rozpoczniecie wspólną zabawę?

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA