Reklama

Często karmimy niemowlęta tak, jak to nam się wydaje. Warto to zmienić, by uchronić dziecko przed alergią pokarmową, otyłością, cukrzycą - która już zaczyna być problemem u dzieci. To najczęstsze błędy żywieniowe, przed którymi ostrzegają specjaliści. Nie popełniaj ich!cześnie podajemy mleko modyfikowane

Reklama

1. Zbyt szybkie rezygnowanie z karmienia piersią

Już na oddziałach noworodkowych tylko połowa dzieci jest karmiona wyłącznie piersią. Pozostałe oprócz pokarmu mamy niemowlęta dostają też mleko modyfikowane. Czasem jest to rzeczywiście konieczne (gdy np. mama ma za mało pokarmu). Ale jeśli nie, lepiej nie dokarmiać dziecka mlekiem sztucznym. Przewód pokarmowy dziecka jeszcze się bowiem nie zdążył dostatecznie dostosować do trawienia białka, jakim jest mleko krowie. Jeśli dziecko dostanie je zbyt wcześnie, może się uczulić.
Zobacz, dlaczego warto karmić piersią.

2. Niedodawanie tłuszczu do zup dla niemowlęcia

Aż 30% mam nie dodaje do niemowlęcych zupek tłuszczu! Mamy podają tylko gotowane jarzynki, czasem zagęszczone kaszką. To zdecydowanie zbyt mało wartościowy posiłek. Dzieciom potrzebny jest tłuszcz. Do niemowlęcej zupki koniecznie powinno się dodać łyżeczkę oleju rzepakowego albo oliwy z oliwek albo masła (jeśli dziecko nie ma alergii na mleko krowie).

3. Zbyt częste karmienie

Aż 20% półrocznych niemowląt dostaje co najmniej 10 posiłków na dobę! A wystarczy 4–5! Podobnie, albo nawet gorzej, jest ze starszymi dziećmi. Z badań wynika, że dzieci jedzą niemal bez przerwy: chrupki, batoniki, paluszki, bułeczki, banany, deserki.
Dziecko, które wciąż coś je, w porze głównych posiłków nie czuje głodu. Ciągłe podjadanie jest również bardzo niekorzystne dla pracy przewodu pokarmowego oraz dla ząbków dziecka. Sprzyja otyłości.

Czytaj też: Szokujący raport – źle karmimy dzieci

4. Podawanie za dużo soków

Znacznie lepiej podawać dziecku owoce niż soki (nawet naturalne). Soczki często są dosładzane, poza tym same zawierają naturalne, łatwo przyswajalne cukry proste.
Półrocznemu dziecku możesz podać najwyżej 60 ml soku, rocznemu - 120 ml soku.
Za dużo soków to ryzyko otyłości, niedoborów wapnia i innych składników.

5. Podawanie papek

Wydaje ci się, że łatwiej i szybciej nakarmisz dziecko, podając mu zmiksowaną papkę? To prawda, ale w ten sposób możesz też wychować niejadka. Zbyt długie karmienie papkami może spowodować niechęć do jedzenia i kłopoty z apetytem: dieta dziecka staje się bowiem coraz bardziej monotonna, trudno je namówić do próbowania nowych potraw.
Dziecko musi uczyć się gryźć, dlatego gdy ma 8–9 miesięcy, warzywa czy mięsko posiekaj. Rocznemu dziecku (i starszemu) nie podawaj już papek!

6. Za wcześnie podawanie „dorosłych” dań

Niektóre roczne dzieci ze smakiem zjadają na obiad kotlet schabowy, a na kolację parówki. To niezdrowe i ciężkostrawne. Dlatego lepiej nie śpieszyć się z podawaniem dziecku takich „dorosłych” potraw.

7. Solenie i słodzenie niemowlęcych potraw

Dziecko nie ma jeszcze tak wyrobionego smaku jak dorosły. Do potraw dla niemowlęcia nie powinno się dodawać soli i cukru. Cukier sprzyja otyłości.
Jeśli dziecko przyzwyczai się do słonego smaku, później nie zechce nawet spróbować ugotowanych bez soli ziemniaków, kaszy czy warzyw. Tymczasem nadmiar soli sprzyja nadciśnieniu w późniejszych latach.

Reklama

Czytaj też: Sól i cukier w diecie niemowlęcia

Reklama
Reklama
Reklama