Zauważyłaś, że po zjedzeniu marchewki u dziecka pojawiła się wysypka na skórze lub ból brzuszka i zastanawiasz się, czy to może być uczulenie na marchew? To możliwe. Wbrew obiegowej opinii, marchewka należy do najczęściej alergizujących jarzyn. Jeśli dziecko jest uczulone na marchewkę, prawdopodobnie będzie też miało alergię na seler (kolejne silnie alergizujące warzywo). W ostatnich latach łatwiej o reakcje uczuleniowe u dzieci po zjedzeniu marchewki, ze względu na pestycydy i inne środki ochrony roślin. Dlatego podając dziecku marchewkę i inne warzywa, upewnij się, że pochodzą ze sprawdzonych, ekologicznych hodowli.

Reklama

Alergia na marchewkę

Uczulenie na marchewkę często występuje jako alergia krzyżowa u dzieci uczulonych na pyłki brzozy i bylicy. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na marchew, warto poddawać warzywo obróbce termicznej (gotowanie, pieczenie). U dzieci, u których alergia pokarmowa występuje powyżej 10 roku życia, uczulenie na marchewkę jest stosunkowo częste. Objawy uczulenia na marchewkę są też częstsze u osób, które są uczulone na jabłko, pszenicę i pomidory.

Objawy uczulenia na marchewkę

Możesz podejrzewać, że twoje dziecko źle reaguje na marchew, jeśli po jej zjedzeniu ma pokrzywkę skórną, wyprysk wokół odbytu, ból brzucha, biegunkę, wzdęcia i/lub wymioty.

Czy warto podawać dziecku marchewkę?

Nie powinnaś jednak w obawie przed alergią, unikać podawania dziecku marchewki. Po prostu na etapie rozszerzania diety uważnie obserwuj dziecko po każdym nowym pokarmie, który wprowadzasz do jego diety. Marchewki to zdrowe warzywa, które wzbogacają dietę o cenny beta-karoten (prowitamina A).
Beta-karoten, po przekształceniu w witaminę A:

  • wspiera właściwe funkcjonowanie wzroku i błon śluzowych
  • wspiera układ odpornościowy
  • pomaga w metabolizmie żelaza
  • sprzyja zdrowiu skóry (za dużo marchewki i soków marchewkowych będzie jednak zabarwiać skórę dziecka na pomarańczowo!)

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama